Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

70 litre akvaryumla geri geldim :)

Restart

Gümüş 3 Üye
Merhaba arkadaşlar ismim Emre yaklasık 8-9 sene önce bu forumun çok aktif bir üyesiydim ve bir tane 6 bir tane de 4 yaşında kaplumbağam vardı. Belki Emre ve Cem abi beni hatırlıyordur..

İlk kaplumbağamı malesef bilinçsiz sekilde ilk senesinde kapta baktım daha sonra hayvanı çok sevdiğim için onun bakımını araştırdıktan sonra bu siteyi buldum. 14-15 yaşlarında bu siteyle tanıştım Emre ve Cem abiler başta olmak üzere burdaki insanların postları ile bu hobimi doğru sekilde yapmaya teşvik oldum ve akvaryuma geçiş yaptım ve 2. kaplumbağamı aldım. Daha sonra ben okul ve başka sebeplerden dolayı forumu bırakmıştım. Bu sürede kaplumbağalarım gerçekten çok büyüdü ve ben de üniversite için Trabzon'a gidicektim. Kaplumbağalarımla malesef vedalaştım ve biraz da pişmanım şuan 12-10 yaşlarında olacaklardı.

Şuanda okulumundan mezun oldum ve bir şantiyede çalışıyorum şantiyede konteyner ofisimiz var ve arkadaşım buraya bi balık akvaryumu kurmak istedi. Benim de kaplumbağa tecrübem olduğu için kaplumbağa bakımını ona anlattım ve onu ikna ettim. Daha sonra internetten bir yavru kaplumbağa bulduk ve başlangıç akvaryumumuzu kurduk. Şimdilik filtre ısıtıcı eksiğimiz var ama güzel bir başlangıc yaptık... :D akvaryumu büyütüp geliştireceğiz şimdilik yavru için yeterli gibi. Kuru alanı cd kabından slikonla yapıştırdık slikonlar kuruduğu için koparma ihtimali yok. Su seviyesini de yükselttik. fotoğraflara yorumunuzu önerinizi bekliyorum. (Kumu koyarken su bulanıklastı simdi geçti)

Ekli dosyalar

• 20220518_150504.jpg
    20220518_150504.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 27
  • 20220518_121844.jpg
    20220518_121844.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 29
  • 20220518_120952.jpg
    20220518_120952.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tekrar hoş geldin. Evet hatırlıyorum. O dönemden kimse kalmadı. Emre de ayrıldı.

Hayvan için gayet güzel ve büyük bir akvaryum olmuş. 1 seneyi aşkın çok rahat götürür.

Su ısıtıcı önceliğin olsun. İç filtreyi ikinci aşamada alabilirsin. Hayvan ufak daha fazla kir yaratmaz.

Suyu rampanın yarısını aşmayacak biçimde yükseltebilirsin. Bu halı kaydırmazlar biraz su emici özelliğe sahip kuru alana doğru su yürümesin.

Restart

Gümüş 3 Üye
Tekrar hoş geldin. Evet hatırlıyorum. O dönemden kimse kalmadı. Emre de ayrıldı.

Hayvan için gayet güzel ve büyük bir akvaryum olmuş. 1 seneyi aşkın çok rahat götürür.

Su ısıtıcı önceliğin olsun. İç filtreyi ikinci aşamada alabilirsin. Hayvan ufak daha fazla kir yaratmaz.

Suyu rampanın yarısını aşmayacak biçimde yükseltebilirsin. Bu halı kaydırmazlar biraz su emici özelliğe sahip kuru alana doğru su yürümesin.
Hosbulduk abi seni görmek cok güzel.. Bir kaç gündür youtube videolarını izliyorum çok kaliteli anlatımlar yapmışsın yazı yeteneğin kadar diksiyonun ve hitabetin de iyiymis abi :)

Isıtıcı ve filtreyi bugün hallediyorum

Su seviyesini slikon kurusun diye öyle bırakmıştım şimdi rampanın yarısına yükselttim sorunsuz çıkıp orada dinlenebiliyor.

Bir de iki şeyin ismini unuttum, yapay bir bitki vardı sanırım su yüzeğine kadar uzanan, kaplumbağalar ona tutunup dinleniyordu, bu ve zeminde duran sırtını kaşıdıkları şeyin adı neydi bu ikisini de almak istiyorum. Bambuydu sanırım ikincisi.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yok o ben değilim. Buraya zor yetişiyorum. Belki benim üstümde birisi anlatmış yada adaş olabiliriz.

İpek yapraklı bitkiyi diyorsun sanırım. Onlardan şimdilerde kalmadı. Getirtmiyorlar artık yada üretimi durdu.

Kökte mango yada mopani kökü kullanıyoruz. Mopaninin içi mango gibi. Dış tarafında kavak ağacı gibi beyazımsı kabuk var.

Restart

Gümüş 3 Üye
Yok o ben değilim. Buraya zor yetişiyorum. Belki benim üstümde birisi anlatmış yada adaş olabiliriz.

İpek yapraklı bitkiyi diyorsun sanırım. Onlardan şimdilerde kalmadı. Getirtmiyorlar artık yada üretimi durdu.

Kökte mango yada mopani kökü kullanıyoruz. Mopaninin içi mango gibi. Dış tarafında kavak ağacı gibi beyazımsı kabuk var.
Ben onları sen çektin sandım abi bi isim duymadım. Bir de son olarak ısıtıcı lambam kac W olmalı acaba 40W aldım kuru alanı ısıtamıyor ama lambanın demirini çok fazla ısıtıyor şimdi W yi yükseltsem demir iyice ısıncak güvenemiyorum ne yapmam lazım sence. Teşekkürler abi tekrar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Demir dediğin çanak ise onu 25 W ampulde ısıtır. Duy seramik ise sıkıntı olmaz. Bu ısı sıkıntısından bazı firmalar çanak arkasında delik açıyor ısı yoğunluğu çıksın diye. Duy arkası kablolara ısı yalıtımlı kaplama atanı da var atmayanı da. Lamba max 60 W kaldırıyor ise onu hesaplamışlardır ki bu da seramik duyludur zaten.

Halojen ampullerin 52-53 W olanları var bunları etkisi 68 ve 75 W. Bunlardan alabilirsin. Yalnız soft üretmiyorlar artık. Çok nadir belki bulunabilir eskilerden.

Restart

Gümüş 3 Üye
Demir dediğin çanak ise onu 25 W ampulde ısıtır. Duy seramik ise sıkıntı olmaz. Bu ısı sıkıntısından bazı firmalar çanak arkasında delik açıyor ısı yoğunluğu çıksın diye. Duy arkası kablolara ısı yalıtımlı kaplama atanı da var atmayanı da. Lamba max 60 W kaldırıyor ise onu hesaplamışlardır ki bu da seramik duyludur zaten.

Halojen ampullerin 52-53 W olanları var bunları etkisi 68 ve 75 W. Bunlardan alabilirsin. Yalnız soft üretmiyorlar artık. Çok nadir belki bulunabilir eskilerden.
Eksikler bitti gibi suanki hali böyle :) kuru alan icin sürüngen lambasi almak istiyorum ama bu yaşlarda zaten kuru alana çikmayı pek tercih etmiyolar o yüzden onu da bi kaç ay sonraya erteledim. Akvaryum ikinci el diye bu geçici bi akvaryum olacak camları falan çök kötü durumda. Daha sonra güzel bi tane dizayn edecegim

Ekli dosyalar

• 20220520_145231.jpg
    20220520_145231.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 11

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ucuz hesaplı bulursan lamba işini hallet. Isıyı algıladı mı çıkar. Çıkmama sebepleri çevresinde olan hareketliliğin verdiği tedirginlik aslında yoksa kuru alandan inmezler aşağıya.

elektrix.com sitesinde ampulleri hesaplı satıyorlar. O kadar önerdim ki stokları tükendi. Yeni siparişler gelmiş olabilir.

Restart

Gümüş 3 Üye
Ucuz hesaplı bulursan lamba işini hallet. Isıyı algıladı mı çıkar. Çıkmama sebepleri çevresinde olan hareketliliğin verdiği tedirginlik aslında yoksa kuru alandan inmezler aşağıya.

elektrix.com sitesinde ampulleri hesaplı satıyorlar. O kadar önerdim ki stokları tükendi. Yeni siparişler gelmiş olabilir.
bu siteden stokta olmayan bi ürün de önerebilirsin abi ben bunu buldum eğer iyi diyosan başka bi yerden bu ürünü bulmaya çalışacağım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet bu ampulden. Bu site en uygun veren yer. Diğerlerinde 50 liraya kadar çıkanlar bile var. Herkes tutturduğuna göre. Markada Philips şart değil. Osramda da var. Yeterki ucuz olsun. Ucuzuna denk gelirsen yedekli alırsın birkaç tane bulunmuyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu da ucuz değil aslında pahalının ucuzu. Gerçi zam gelmeyen birşeyde kalmadı ya.