Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Acil yardım!!

Dreamland

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar güneşlenmesi için bıraktığım kaplumbağam şu an haraketsiz duruyor ve hiçbir yaşam belirtisi yok güneş onun ölmesine sebep olabilirmi? Bu mümkünmüdür? Gözleri kapalı ve kaskatı kesilip içine çekilmiş durumda duruyor şu an. Lütfen yanıtlarınızı bekliyorum...

Cvp: Acil yardım!!

İçeri çekildiye ölmemiştir ama güneşe koyarken bir gölgelik yapmanız gerekirdi onu yapmadıysanız rahatsız olmuş ola bilir.

Neredeyse 2 saat geçti hala bir haraket yok ölüp ölmediğini nasıl anlayacağım? Hiç böyle olmamıştı...

Ne yapmam gerek bi bilgisi olan varmı?

Elinize alın koları ve bacakları sarkıyorsa ölmüştür ama içerideyse şok geçirmişte ola bilir birkere akvaryum suyuna sokun ıslansın sonra kuru alanda bekletin ölmediyse kabukda anibir yumuşama vamı aynımı sertliği öncekiyle.

hayır kolları ve bacakları sarkmıyor gergin bir şekilde kabuğunun içerisinde. Kabuğunda çok hafif bir yumuşama var. Etmediğim dua kalmadı lütfen yardım edin lütfen. Ben sadece güneş onun için gerekli diye güneşin altına koydum bu nasıl oldu hala inanamıyorum offf

Kabunun içindeyse içiniz rahat olsun ölmemiştir karides koklatın onun cazibesine karşı koyamaya bilir oda işe yaramıyosa veterinere götürün.

teşekkür ederim karides bulabileceğimi sanmıyorum veterinerde buralarda yok. Sanırım sadece bekleyeceğim allahtan ümit kesilmez. O benim tek dostumdu.

Kuruyunca suyuna bir sokup çıkartın belki çok kuru kalmak zarar vere bilir suya bırakmayın nefes alamaz o zamanda .

Karides yeminiz yokmu sera raffy ı veya gammarus.

Tamam. Yem var ama şu plastik torbalarda satılan yemlerden

Onlar kötü yem dir kulanacaksanız sera raffy p alın en iyi yem bu.

Veterinere gide miyorsanız bekleyin kapluşunuz ölmemiş.

C)Yeni Konu Kuralları
C1.Konu açarken ‘’Acil’’,’’Yardım’’ gibi konu açılmamalıdır.

Kaplumbağaları güneşlendirirken mutlaka ortamda gölgelik bir alan da bulunmalı.
Yazın güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde güneşlendirme yapılmamalı.
İnşallah ölmemiştir. Az bir suya koyup bekleyin isterseniz. Ama hareketsizliği pek de iyiye işaret değil :(

yanlışlık yaptıysam üzgünüm konu ismi yada yeri hakkında. Tam 6 saat geçti hala durumu aynı burnunun ucuna yem koydum ölece bekliyorum. Sanırım öldü ve onu ben öldürdüm. Bilgisizliğim yüzünden kendimi asla affetmeyeceğim. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Kötü bir niyetiniz yoktu :( İnşallah ölmemiştir. Yem yiyor muydu? Belki başka hastalıktan ölmüştür öldüyse de :(

herşeyi normaldi günde 2 kere yem veriyordum baş büyüklüğü oranında akvaryumda besliyorum ısıtıcısı var kuru alanınıda yaptım. Güneş yüzünden ölüm yaşayan başka kaplumbağalar varmı yoksa ben ilkmiyim anlam veremiyorum. Herşeyi tamdı ve çok mutluydu.

Şu an durumu aynı kasılıp kalmış durumda ve hiçbir yaşam belirtisi yok

Ama sarkma felan yokmuş ölmemiş olma ihtimali çok yüksek elizle ayaklarını felan çekin geri içeri giriyorsa ölmemiştir.

2 gün üstüste ılık suda yıkayın bakalım ne olacak kaskatı olması felç de geçirdiği anlamına gelebilir öldüğü anlamına da gelebilir.
Ben su kaplumbağamı bir kaba koyup güneşlendirme taraftarı değilim. Benle birlikte kaplumbağam ninja da güneşleniyor elimde alıştı biraz kızıyor önce ama sonra ayağını uzatarak mutlu bir şekilde güneşleniyor. Ben güneşten rahatsız olmaya başlayınca onu da alıyorum içeriye biraz bekliyorum vücut ısısının dengelenmesini sonra suya koyuyorum. Kaplumbağanın Haftasonları 1er saat güneşlenmesi yeterlidir. İnsanlar için de haftada 3 gün 15 20 dakika güneşlenilmesi yeterlidir.

Evet güneşten ölen kaplumbağalar var.Muhtemelen sizinki de çok üzgünüm ama ölmüş olabilir.Güneşten Kurumuş olduğu için kaskatı olması normal olabilir.Üzülmeyin.Bilmiyordunuz.2 saat değil 30 dk dan fazla güneş altında bırakmayın.

Kaplumbağanızın durumu nedir acaba ?

Geri