Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Acil

ecem97

Yeni Üye
Önceliğim kaplumbağa sahiplenmek küçük istiyorum yavru olsun ki büyüyene kadar dost olmak isterim .
Birde ankara da bildiginiz kaplumbağa satan yer varsa bana yardımcı olabilirsiniz

Kaplumbağadan dost olmaz hele ki büyüdüklerinde yem veren hizmetçi pozisyonuna gelirsin. Benim en mülayim olan hayvanım dahi geçenlerde parmağımı ısıtıp derisini yüzdü. Yani evcil bir eğilim yok tamamen içgüdüleriyle hareket ediyorlar. Şu an res satışı yasaklandı. Sahiplendiren çok iyi ortama adapte olmuşlar yani insana alışkınlar bunlardan birini veya ikisini sahiplenmen hayvanlar açısından da iyi olacaktır.

Cvp: Acil

ecem97' Alıntı:
Önceliğim kaplumbağa sahiplenmek küçük istiyorum yavru olsun ki büyüyene kadar dost olmak isterim .
Birde ankara da bildiginiz kaplumbağa satan yer varsa bana yardımcı olabilirsiniz

Sürüngen besleyip iletişim kurmak istiyorsan seninle aynı ortamı paylaşan sürüngenleri tercih etmelisin.Amfibik yaşayan su kaplumbağaları yaşamlarının tamamına yakınını suda geçirdikleri için onlardan sadece şirin oldukları için dostluk beklemek onlara haksızlık olur.

Odontochelys' Alıntı:
ecem97' Alıntı:

Sürüngen besleyip iletişim kurmak istiyorsan seninle aynı ortamı paylaşan sürüngenleri tercih etmelisin.Amfibik yaşayan su kaplumbağaları yaşamlarının tamamına yakınını suda geçirdikleri için onlardan sadece şirin oldukları için dostluk beklemek onlara haksızlık olur.
benim bu yazdığım da garip bişey yok bence gayet samimi duygularla yazdım

cem' Alıntı:
Kaplumbağadan dost olmaz hele ki büyüdüklerinde yem veren hizmetçi pozisyonuna gelirsin. Benim en mülayim olan hayvanım dahi geçenlerde parmağımı ısıtıp derisini yüzdü. Yani evcil bir eğilim yok tamamen içgüdüleriyle hareket ediyorlar. Şu an res satışı yasaklandı. Sahiplendiren çok iyi ortama adapte olmuşlar yani insana alışkınlar bunlardan birini veya ikisini sahiplenmen hayvanlar açısından da iyi olacaktır.
Tabi ki öncelik sahiplenmek bu siteye de daha yeni üye oldum bu yüzden pek bilmiyorum , bide diyelim ki bana yakın olmayan bir yerden buldum nasıl temin edebilirim

Otobüs ile gönderi yapılabiliyor. Bu şekilde bir durum olursa nasıl gönderileceği hakkında bilgi veririm. Gönderene iletirsin buradaysa ilgili konuya yazarız.

cem' Alıntı:
Otobüs ile gönderi yapılabiliyor. Bu şekilde bir durum olursa nasıl gönderileceği hakkında bilgi veririm. Gönderene iletirsin buradaysa ilgili konuya yazarız.
Nasıl gönderebilirler acaba bana söylerseniz ben bana gönderecek kişiye iletirim zarar gelmeyeceginden emin olabilirim değil mi

ecem97' Alıntı:
Odontochelys' Alıntı:
ecem97' Alıntı:

benim bu yazdığım da garip bişey yok bence gayet samimi duygularla yazdım

Ben sadece tavsiyede bulundum.Hobi edinmek isteyen biri olarak nihai karar senin.

Mukavva kutuya konacak ayakkabı kutusu ebadında. İçine kağıt parçaları yumru haline getirilip konacak. Kağıt yumruları kutuyu doldursun. havlu gibi temiz bir bez katlandıktan sonra arasına da konabilir. Hayvan kurulanıp içine konacak bir ya da iki hava deliği açılacak. O şekilde otobüse teslim edilecek.

cem' Alıntı:
Mukavva kutuya konacak ayakkabı kutusu ebadında. İçine kağıt parçaları yumru haline getirilip konacak. Kağıt yumruları kutuyu doldursun. havlu gibi temiz bir bez katlandıktan sonra arasına da konabilir. Hayvan kurulanıp içine konacak bir ya da iki hava deliği açılacak. O şekilde otobüse teslim edilecek.
Teşekkür ederim

Kutu içinde kuru duracak ve hareketleri kısıtlanacak biçimde kağıt yada bez doldurulacak. Ama hayvan boğulmayacak şekilde olmalı. Kutuda boşluk olursa rahat durmaz. Hareket alanı kısıtlı olacak ki hayvan olduğu yerde uyusun.

cem' Alıntı:
Kutu içinde kuru duracak ve hareketleri kısıtlanacak biçimde kağıt yada bez doldurulacak. Ama hayvan boğulmayacak şekilde olmalı. Kutuda boşluk olursa rahat durmaz. Hareket alanı kısıtlı olacak ki hayvan olduğu yerde uyusun.

Böyle ne kadar zaman durabilir

Amerikadan avrupaya buna benzer özel kutularda kargo kutusu içinde geliyor. Buna göre hesap et.

Gidip kendim almayi düşünüyorum daha kesin degil yine bu şekilde mi getirmeliiyim

Kutuya koyup getireceksin.

Sakın su içinde getirme araba tutması var hayvanlarda kusup dışkılıyorlar.

cem' Alıntı:
Bunu uygulayacagim Teşekkürler

cem beyin dediklerine katılıyorum özellikle su içerisinde getirmeyin serbest yüzey etkisi ile hayvan telef olur, lakin eklemek istediğim bir nokta var hayvanı besleyin özellikle mide salgılarını bastıracak tok tutacak seylerle beslemek midedeki sıvıları ( insanlar için haşlanmış patates, kuru ekmek, tuzlu kraker gibi ) ( kaplumbağalar için bilmiyorum ) hapsedeceğinden dolayı aynı etkiyi azaltır ( serbest yüzey etkisi ) canlıların tamamı bu tarz tutmalardan muzdaripdir ( araba tutması, deniz tutması, kara tutması vb ) bunların tek ortak bir adı vardır ecnebiler buna motion sickness adını vermiş ( türkçesini bilmiyorum ) genelde canlıların alışık olmadıkları hareketlere verilen tepkilerdir yalnız eksik bilinen kısmı her canlının buna farklı tepki vermesidir, tutma; uyutur, iştah açar, sersemletir, istifra ettirir, iştah kapar, baş dönemleri yaşatır gibi gibi..

cem beyin söylediklerine ek olarak ( [font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kutu içinde kuru duracak ve hareketleri kısıtlanacak biçimde kağıt yada bez doldurulacak. Ama hayvan boğulmayacak şekilde olmalı. Kutuda boşluk olursa rahat durmaz. Hareket alanı kısıtlı olacak ki hayvan olduğu yerde uyusun. ) hayvanı askıda tutun, ( başı aracın baş tarafına gelicek totosu aracın arka kısmına gelicek şekilde yada tam tersi ) askıda derken hamak gibi araçla beraber harmonik şekilde sallansın bu bilinen en eski yöntemdir.[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]http://www.aliexpress.com/item/Red-Bungee-Motorcycle-Helmet-Cargo-Net-6-Hooks-Luggage-Package-Cargo-Net-Load-Cover-Cord-Web/577854585.html[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]ayakkabı kutusuna uyacak versiyonu ile bunu hayvana en az stress ile yapabilirsiniz[/font]

koçtaşta plastik ayakkabı kutuları satılıyor. hava delikleri de mevcut 3 boy satılıyor orta boy olanı uygun. yalnız kutu güneş görmemeli. araba ile gideceksen klima doğrudan kutuya vurmamalı.

kerem yiyecek konusuna değinmiş onu unutmuştum. hayvan yolculuk öncesi en az 12 saat evvelden aç bırakılmalı.

hava çok sıcak ve yol uzun olursa 3 veya 4 saatte bir su içmesi için ayrı bir kaba içme suyu koyup bir 5 dakika bekletebilirsin. bu kullanacağın kapta 5 litrelik petşişeyi ortadan ikiye kesip alt kısmını kullanabilirsin. bu suda gölgede dursun fazla ısınmasın. bagajda durabilir.

Geri