Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ailemizin yeni üyeleri Tapir ve Kumpir

Diabelica

Yeni Üye
Ramazan bayramında dayısı kızıma bir adet faunusta kaplumbağa hediye etmiş.

Kızım 9 yaşında.Kaplumbağalar karınca yer diye bir mantıkla adını Tapir koymuş..:D

15 gün sonra akvaryumcudan bazı malzemelerle birlikte birde kardeş aldık.Kafiyeli olsun diye onada Kumpir adını koydu.

Fİltre kuru alan mango ısıtıcı derken aşağıdaki gibi oldu akvaryumumuz. Şimdi tek eksik UVB lamba birde ısıtıcı lambayı soft bir ampulle değiştirme kaldı.Şuanda 20W halojen kapsul var.Isıtıyor ama gözlerine zararlı olabilir.

Her şey yolunda gibi. Serra P Serra I ve mineral aldık.Yemler tamamlandı.Düzenli bir beslenme programı başladı. Tek sorun yem verirken Tapirin yemi kolayca yutması Kumpirin yutana kadar Tapirin onun yemine dadanması oluyor.Oyalamaya falan çalışarak halletmeye çalışıyoruz.

Sizlerin tavsiyesi varsa dinlemek isteriz.

mailto:/2mxnaz8.jpg

Birkaç resim daha ekleyeyim.

mailto:/28tco69.jpg

mailto:/wlro1f.jpg

Bilinçli bir başlangıç yaptığınız için kutlarım. Küçük kızınıza da iyi bir örnek ve bilinç kazandırmış olacaksınız.

İri yapraklı bitkiye bayıldım. Kapkumbağanızın boyutu düşünüldüğünde üzerinde hem uyuyabilir hem dinlenir. Açıkçası kendi akvaryumuma da benzer birşey bakacağım.

Kullandığınız masa lambası çık iyi ısı veriyor ancak uzun sürekerde ışık şiddeti kaplumbağayı rahatsız edebilir. Bir de plastik kasa ısınmaya bağlı sorunlar çıkarıyor eniştemdeki çok ısınıyordu. Akvaryumun konumuna bağkı mandallı olmasa bike ayaklı klasik duylu bir armatür işinizi görecektir.

Hayırlı olsun :)

Cvp: Ailemizin yeni üyeleri Tapir ve Kumpir

Hayırlı olsun. Gayet güzel bir yaşam alanı olmuş. Ufaklıklara sağlıklı bir ömür dilerim.

İlk resimdeki hayvan kabuk değişiminde. Mango kökü güzel ama hayvanlar için kullanışsız. Özellikle kabuk değişiminde olan kaşınmak isteyebilir. Bu sebeple ters çevirip altında boşluk kalacak şekilde yerleştirmeyi deneyin.

Kuru alan ısısını cam derece ile ölçün. Uygun değerde değilse ısıtma lambası konusunu hızlıca çözmeli. UVB de oldumu tamamdır.

Yemlerken en iyi çare dediğiniz gibi oyalamak. Obur olanı yemle diğer tarafa doğru sürükleyerek oyalarken diğerine yemi verin. Hiç çıkar yol kalmas ise biri dışarıda bekleyecek ama akvaryum suyu alınarak yapılmalı.

Emin Emre. resimdeki bitki aşağıdaki. İki boyda mevcut.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=15559&ad=quik-sari-yesil-yaprakli-ipek-akvaryum-bitkisi-20-cm&kat=284
mailto:/urun_detay.aspx?urn=15558&ad=quik-sari-yesil-yaprakli-ipek-akvaryum-bitkisi-14-cm&kat=284

Eko terra nin turtle bank ini nerden buldunuz ? Bunun haricinde akvaryumunuz çok güzel olmuş . Kısa sürede harika çalışma :)

Emre, bir dahaki pakete dahil edeceğim :) ayda bir ufak bir paket yapıyorum juenpet ten..

Ben bizzat mağazaya gidiyorum genelde. İki seneye yaklaşacak bitkiler yıprandı. Bende bir ara uğrayıp biraz bitki ve mango kökü bakayım. Zaten calcil ve agil dibi gördü. Yemde almam gerekir. Biraz masraf zamanı :)

emre madem bitkilere bakacaksın. şu büyük enli kahverengi yapraklı olan bitkiden var mı bir bak en büyük ihtiyacımız o. sitede görememiştim. ellerinde yoksa bir zahmet edinsinler direk iki tane alacağım. bilseydim önceden stok yapardım. hayvanların en fazla kullandığı bitki o. istanbulda olsam dükkanı talan ederdim.

Bende de olan litolity olanı diyorsun. Juen bunları bir türlü getirmiyor. Ama kesin söylerim. Bende o bitkilerin akvaryumlarımdaki çeşitlerini K9 Avrupa mağazasından almıştım. Mor olanıda çok güzel. Derinlik katıyor. Ama sarı boyu en yüksek olan. Gittiğimde gene konuşacağım. Sürüngen ekipmanlarında da çok geride kaldılar. Sizi o kadar önerirken başka yerlere yönlenriyoruz diyeceğim. Eh bitki lamba kuru alan alırken filtreyide aynı yerden alırız değil mi :)

evet o bitki birazdan yeni bir konuda yaptıklarını göstericem. kaplumbağa konusunda bizden yağlı müşterileri yok biraz ağırlığımız olsun. :smile:

Zaten ellerinde ne kadar 40-60 w ısıtma lambası ve uvb lamba varsa biz tükettik. Turtle banklar zaten kapışılmıştı. Silis kumu dahi bayağı zorlamıştık. Bir ara bitmişti :) Hatırlıyorsan bunuda tükettik diyorduk. Litolity bitkilerde böyle bitmişti.

Sende bir ara bitkilerde sapları falan koparıyorlardı :) sende azimliydin yapıştırıyordun :) valla ben çizgilidekini değiştireceğim artık. Tırnak tırnak değilki, ısırmıyor ama tırmalaya tırmalaya lime lime etti.

konuyu açtım aynen dediğin gibi.

Söylediğiniz gibi mango kökünü ters çevirdim.

mailto:/10qdnxx.jpg

mailto:/2ljmdte.jpg

küçük olan kaplumbağanın üzerine yatır kökü çıkabilecek mi bak. böyle sağlam durmuyor sen yokken üstüne düşer ve çıkamazsa boğulabilir.

Kökü biraz daha taşın üzerine getirip sağlam durmasını sağlayabilirsin yada taşı kökün altına yaklaştırıp. Ufak bir boşluk kafi olur. Kökün arkası cama dayanabilir, böylece kaymaz.
Kullanırsa çok işine yarar.

ben büyükten şüpheleniyorum. o sabit tutmaz gibi geliyor gene taşın üstünden atabilir. taşın üstündeki uç taşla birlikte taş filtre altına alınıp o uç kısmıda filtre ile cam arasına sıkıştırılırsa düşme tehlikesi minimuma inebilir.

Oda olabilir. Şeklen altına girebilmesi için bu çok iyi, güvenliğide dediğin gibi çözebilir.

Geri