Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akciğer enfeksiyonu mu?

colombus41

Yeni Üye
Su kaplumbağım kabuğu suyun içinde, kafası dışarda bir köşeye sıkışıp duruyor ordan çıkmıyor, yemde yemiyor gözlerinde sorun yok alt kabuğunda da öyle aman aman bir pembelik yok. Yaklaşık 1 haftadır yem yemiyor(kullandığım yemler: kurutulmuş karides, sera raffy ı, stick turtle ) değişmeli olarak vermekteydim.Altıgen akvaryumda yaşıyorlar, gerekli olan araçlar mevcut.Forumda okuduğum kadarıyla akciğer enfeksiyonu da olabilir, Monodoks tedavisi uygulamaya başlamam gerekir mi? fikirleriniz nelerdir?

teşekkür ederim şimdiden.

Edit tubidik: 'acil' , 'yardım' gibi kelimelerle başlık açmak yasaktır.

RE: akciğer enfeksiyonu...yardım!!!

Geçmiş olsun.Akvaryumda kuru alan var mı?

evet var ama fazla kullanmıyor genelde ısıtıcı ve cam arasına sıkışıyor

Genelde kuru alandan inmiyorlar hasta olduklarında. Tabii illaki öyle olmalı da diyemiyorum. Sera raffy ı yani gammarus olanı da mı yemiyor? Başka bir hastalık belirtisi yok diyorsunuz.Yüzmesi nasıl yamuk yüzme var mı? Dalıp çıkabiliyor mu rahatça? İsterseniz önce ısıtıcının derecesini 2 derece yükseltin 30 dereceye getirin. Akvaryumun üstü de en azından yarım kapalı dursun. Belki birkaç güne yemeye başlar yemini. Veya hasta olduğunu düşünüyorsanız antibiyotiğe başlayın gecikmeden.

verdiğim hiç bir yemi yemiyor onun dışında bu aralar hiç yüzmüyor bazen çıkıyor yerinden ama beni görünce hemen biryerlere sıkışıyor ısıtıcısı 30 derecede kuru alanı ise 32 derece civarı önceden de çok korkuyordu fakat genede yemini yiyip saklanıyordu şimdi ise 1 haftadır yem yemiyor sizce akciğerle ilgili bir sorun olabilir mi ?görünürde hiçbir sağlık problemi yok...

Olabilir. Yolculuk yaptı demiştiniz. Yolda hava akımında kalmış ve hastalanmış olabilir. İsterseniz tedaviye başlayın.

öncelikle geçmiş olsun.. fazla elinize alıyormusunuz kaplumbağanızı?
kaplumbağanız ürkekleşmiş olabilir ama geçicidir merak etmeyin

akciğer enfeksiyonu geçiriyor olsa sürekli kuru alanda vakit geçiriyor olur
alt kabukta pembeleşmeler meydana gelir. suya girdiğinde yamuk yamuk yüzer vs

Akciğer enfeksiyonu için imkanımız varsa bir veterinerle görüşmek en doğrusudur. Ancak imkan yoksa evde yapabileceğimiz tedavi şu şekildedir..
Öncelikle akvaryum suyu azaltılır ki zaten hasta olan kaplumbağa daha çok yorulmasın yüzerek.Akvaryumun ısısı 32 dereceye ayarlanır. Akvaryumun kapağı hava alacağı kadar açık bırakılır. Kapak yoksa havlu ile de kapatılabilir. Hava geçecek açıklık mutlaka kalmalıdır.Günde 1 kez tek doz veya sabah akşam şeklinde monodoks suya dökülür. Kaplumbağa çok küçükse yarım kapsül de dökebilirsiniz. Suyun rengi değişecektir. Bu şekilde 7-10 gün devam edilir. Diğer kaplumbağanızı ayırmak zorunda kalacaksınız bu durumda bir ısıtıcı daha almanız gerekecek. Tedavi duruma göre 15 güne de çıkarılabilir. Kolay gelsin.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim öncelikle:) dediğiniz işlemi yaptım peki hep ilaçlı kaptamı kalıcak yoksa geceleri akvaryuma koyup gündüzleri tekrar yeni kapsülle yaptığım ilaçlı suyamı atmalıyım kapluşu tekrardan?

12 saat ilaçlı suda 12 saat temiz suda bekletebilirsiniz ancak iki suyun derecesi de aynı yani 32 derece sabit olmalı. Geçmiş olsun tekrar, umarım sağlığına kavuşur kapluşunuz.

Geri