Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer enfeksiyonu mu?

Smyrna35

Gümüş 3 Üye
Bir tanesi çok daha hareketli ve onun bir sıkıntısı yok şu anda. Ancak diğer kaplumbağa paludaryumu kurduktan sonra biraz rahatlar gibi görünmesine rağmen 2-3 gündür kötü durumda.

1) Yemek yemiyor (ilk günlerde yiyordu)
2) Çok hareketsiz (ilk günlerde hareketliydi)
3) Sürekli kuru alanda veya lambayı çalıştırmıyorsam vücudu su içinde, kafası dışarıda saatlerce hareketsiz duruyor. (diğerine göre daha çok duruyordu kuru alanda ama saatlerce sabit artık)

Bunlar akciğer enfeksiyonuna benziyor sitede araştırdığım kadarıyla. Kabuğun altında pembelik yok. Su sıcaklığını hemen 2 derece arttırdım ilk önlem olarak. Şimdi ne yapmalıyım ilk aşamada?

imkanınız varsa mutlaka veterinere gösterin.. evet belirtiler maalesef akciğer enfeksiyonu gibi.. muhtemelen siz aldığınızda hastaydı.. mutlaka bir veterinere götürün imkanınız varsa

tengrimountain' Alıntı:
1) Yemek yemiyor (ilk günlerde yiyordu)
2) Çok hareketsiz (ilk günlerde hareketliydi)
3) Sürekli kuru alanda veya lambayı çalıştırmıyorsam vücudu su içinde, kafası dışarıda saatlerce hareketsiz duruyor. (diğerine göre daha çok duruyordu kuru alanda ama saatlerce sabit artık)

3) Lamba çalışmadığında vücudu suda kafa dışarıdaysa sorun yoktur zaten... Kafası nefes almak için su yüzünde ve de öyle de yüzer benimki çok yapar onu... Hasta olduğunda günün çoğunu kuru alanda geçirin vücudunun tamamıyla çünkü halsizlik vardır yüzmekte zorlanır o yüzden de hem nefes alabilmek hem de yorulmamak için karada durur hasta kapluşlar...

lamba çalışmazken zaten tamamen kuru alana çıkmaması normal ama hareketsizlik ve iştahsızlık hastalık belirtileri olabilir

Benim de yeni kaplumbağa bakmaya başladığım ilk zamanlarda aldığım kaplumbağa hastalıklıymış hiç bir şey yemiyordu.
Suyuna vitamin (multivitamin İlacın ismi eczaneden alınız MİNADEX)katarak vitaminli suda sabah akşam 2 şer saat kalmasını sağlayarak 2,5 ay yaşattım. Doğrusu en güzeli anlayan bir veterinere götürmeniz.

herzaman dediğim gibi yeni aldıysanız ortama veya size alışmamış olabilir aslında kaplumbağ dan kaplumbağaya bazı şeyler değişebiliyor mesela benim 2 kaplumbağam var birisi genelde hep kuru alanda diğeri ise ara sıra taşa çıkıyor onun dışında bir sorun olacağını sanmıyorum ama yinede veterinere götürün derim...

Ne yazık ki bu sorumu sorduktan sonra 1 gün içerisinde kaybettim kapluşu.

çok üzüldüm sizin adınıza.. muhtemelen aldığınızda hastaydı zaten çoğu petshop bilinçli olarak hasta kaplumbağları satıyor.. masum hayvanlar üzerinden yapılan çirkin bir ticaret haline gelmiş durumda bu ne yazık ki..

Geri