Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer Enfeksiyonu

KırpıkKurabiye

Elmas 2 Üye
Kaplumbağamın suyu 29 derece ve siteden gelen önerilerle roxin ısıtıcı aldım yani su sabit.Odamda cam açtırmıyorum kapının altında sünger var.1 hafta önce hava 27.5 dereceydi ben de balkonda 1 saat güneşlendirmeye çıkardım çok hareketliydi hiç bir sorunu yoktu.Belirti olarak şüphelendiğim:Kuru alanda çok vakit geçiriyorEskisi gibi hareketli değilİki gözü de kapalı çok arada açıyorBunun dışında yem yiyor sera raffy p'yi 2 parçaya bölerek veriyorum ek yem olarak 2 günde bir karides veriyorum ayda iki kez de ince rendelenmiş havuç veriyorum.Alt kabulta pembeleşme ya da eğri yüzme, gözlerde çapak,şişme; nefesten hırıltılı sesler gelmesi ağız ve burundan salya çıkarması yok ama arada bir ağzından baloncuk çıkarıyor.Başladığım tedaviler:(Veteriner önerisiyle)
Doksiliksin (Vibramycin) ilacını 1 ml sini ölüm fanusuna damlatıp su koydum ve de ısıtıcıyı 32 derece ayara getirdim.Bu daha ilk günü yaptığımın 10 gün daha devam edeceğim hastalığın iyileşmesinde bir gelişme olmazsa yine gideceğim veterinere.Veterinere anlattım belirtileri bunlar var bunlar yok diye o da teşhisi koydu ve çözümünü anlattı ben de ona göre yaptım başka ne yapabilirim arkadaşlar çok çaresizim önerilerinizi bekliyorum.

Cvp: Akciğer Enfeksiyonu Olabilir mi ?

suyuna vitamin damlatmak iyi gelir ben öyle yapıyorum şuan.. O kadar illet bir hastalık ki neredeyse elimizden hiç bir şey gelmiyor kendisinin yenmesini beklemeliyiz hastalığı... Antibiyotik kullanmasına rağman akciğer enfeksiyonundan ölen kaplumbağası olan arkadaşlarımız var çünkü

Evet ben onlara çok üzülüyorum inşallah senin kapluşunda benimki de atlatır

ikinize de çok çok geçmiş olsun..ne oldu da böyle birden hastalandı kapluşlarımız:(

Siz anladığım kadarıyla en iyisini yapmışsınız yanlız su 32 deyilde 30 olsa daha iyi olur birde kaplumbağanıza sevgi verin hayvanların duyguları çök güçlüdür eğer mutsuzsa v.b şeyler varsa yaşama isteğini yitirir böylece oda iyileşmek için hiç çaba harcamaz.

Zaten sevdiğim için yapıyorum her şeyi veteriner dedi 32 derece olsun diye yoksa ben de öyle düşünmüş yiğit bey.Şarkı söylüyorum ona okşuyorum çenesini alt kabuğunu ellerini tutuyorum.Yağmur hanım size de teşekkür ederim.Ölüm fanusu yerine 20 15 20 bir akvaryum varmış tanıdığımızın ona koyacağım 10 günlüğüne.

yasemin hanım kapluşunuzla ilgili sık sık bizi bilgilendirir misiniz? izlediğiniz yöntemler,ilaçlar vb.

Tabii ki şu anlık için söylediğim kadar bir gelişme yok.

Umarım iyileşir kaplumbağanız. Sanmıyorum öleceğini, hastalığı daha çok ilerlememiş. Hemen üzülüp bardağın boş tarafını görmeyin bence.

Ölmez inşallah :( teşekkür ederim görmemeye çalışacağım.

Normalde hiç yapmadığı gibi kuru alan niyetine koyduğum taşta uyuyor kapluşların kuru alanda uyuması normal midir?

RE: Akciğer Enfeksiyonu Olabilir mi ?

Herhangi bir rahatsızlıkta kuru alanda uyurlar sıcak çünki tedaviye başlandıysa hastalık ilerlememiş kapluş toparlar muhtemelen..

Durum çok kötü o ölüm fanusuna geri dönmek istemediği için zorla koydum antibiyotiği oraya damlattım çünkü ama hiç hareket etmiyor elime aldım başı öne sarktı gözler açık ayaklar sarkmış ama bir dürttüm azıcık hemen hareketlenmeye başladı sevindim ben de iyileşecek diye ölüm fanusunda olmadığı için evde de ona bakabileceğim gibi (akvaryum dışında) bir kap olmadığı için veterineri aradım sordum antibiyotiği vereceğim zaman ölüm fanusuna koyacağım yine akvaryumda duracak yani.Kuru alana koydum akvaryumda hiç hareket yok boynu sarkmış normalde koyduğum gibi geri atlardı.Sonra biraz dürttüm kuru alandan atladı geri geri takla gibi şeyler yapmaya başladı sonra kendini camlara vurdu tutuyorum bu sefer ağzını falan açtı.Kuru alanın altına girdi camdan kendi yansımasını gördü durdu hareket yok yani.Sonra bir daha kuru alana koydum yine aynı şeyler bu sefer yine kuru alana koydum kuru alan lambası açık zaten 15.5 watt lık.Ona yetiyor normalde ama hasta olduğu için 25 watt lık aldıracağım bugün babama siparişi verdim.Hiç hareket ettirmedim her zaman ki gibi vitaminini damlatıyorum yemine öyle veriyorum en çok sevdiği karidesi bile yemedi :( 2 ye 5 varken vibramycin damlatacağım ölüm fanusuna ısıtıcıyı taşıyacağım 1 saat te orada kalacak ilaçlı suyu yuttuğundan emin olmak için :( Daha kötüye gidiyor of napacağım ben :( :(

Hemen bir veterinere götürün yada sera rafy p yr vitamin katın ezin püre haline getirin ince bir şırıngaya koyun (iğnesini çıkarın)ağzını açın tıkın şırıngayı ağzına basın yem direk miğdesine gider sonuç olarak tok ve vitamin almış bir kapluş olur ama fazla koymayın kusa bilir.

Arkadaşlar bir bakayım diye elime aldım kaplumbağamı dokundum dürttüm hiç hareket yok suya bıraktım yok kuru alana koydum yok ötüm dokundum yok dürttüm yok gözleri açık kolları bacakları sarkmış öldü kaplumbağam hepsi de benim suçum 6 ay boyunca soğuk suda ölüm fanusunda yaşadı çok suçluyum çok :'(

Çok üzüldüm ya :( Başınız sağolsun
Kendinizi suçlamayın nasıl bakılacağını öğrendikten sonra elinizden geleni yaptınız.

Ama öğrenene kadar eziyet çektim teşekkürler ama halüsinasyon mu gördüm gerçek mi bilmiyorum gömmek için beze koydum bir adım attı biraz yürüdü gibi of kesin yanlış gördüm sonra dürttüm yine hareket yok of napacağım emin olmak için bir gece daha bekletsem mi akvaryumda ? :(

Emin olamıyorsanız bekletin. Isıtıcısını, lambasını kapatmayın.

Geri