Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Arka Fon

Tost

Altın 4 Üye
Merhaba,

2014 yılında Tost'a güzel bir akvaryum yaptırmıştım. Ha bugün ha yarın derken bir türlü istediğim gibi bir arka fon yaptıramamıştım. Piyasadaki hazır fonlar da hoşuma gitmemişti. Bu sene kendim fon yaptırdım ve uyguladım. Fotoğrafları seçerken kuruma alanı bölümünün çizgililerin doğal ortamına, yüzme bölümünün de yine aynı şekilde doğal ortamlarına uygun olmasına dikkat ettim. Fotoğrafları kendim photoshopta hazırladım. Kırtasiyeye gidip çıktı aldım ve yapıştırıldı. Akvaryumu tanıttığım konuya buradan bakabilirsiniz.

Belki arkadaşlara bir faydası olur.

Ekli dosyalar

• 20200115_155339.jpgresize.jpg
    20200115_155339.jpgresize.jpg
    379.1 KB · Görüntüleme: 177
Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok güzel olmuş derinlikte katmış. Akvaryumu olduğundan geniş gösteren bu tip fonlar hayvanlar içinde ferah ve doğal bir ortam yakalıyor. Eline sağlık. Bu konuyu üstte tutturacağım. Herkes faydalansın.

Hali hazırda resimlerin orjinali duruyor ise onları da buraya yapıştır. Arkadaşlar alıntı yapıp kendi ölçülerine uygun gidip yaptırsınlar.

Tekrar ellerine sağlık!

Not: Orjinal resimlerin linkini attığından sonra aksesuar ve ekipmanlar konusuna da bir kopya taşıyacağım.

Cvp: Akvaryum Arka Fon

Merhaba,​

Bu arka fon olayını adım adım anlatayım arkadaşlara faydası daha çok olur. Çünkü benim kullandığım fotoğrafların işlenmiş hallerini buraya kopyalamam imkansız. İkisinin toplam boyutu 300 mb civarında. Çünkü gerçek akvaryum boyutlarında çıktı almaya kalktığınız zaman dosya büyüklüğü çok artıyor. Orijinallerini de nereden buldum hatırlamıyorum. Çok uzun süreler araştırmıştım.  ​

1- Fotoğraf Seçimi: Google görsellerde "underwater"+"dere"+"sualtı"+"pond"+"river basin"+"river underwater" gibi anahtar kelimeler ile istediğimiz fotoğrafı buluyoruz. İşin zaten en zor kısmı da bu. Google görsellerde özellikle tatlı su habitatı ile ilgili bölümde bir telif hakkı çılgınlığı var. Fotoğrafların orijinal tam boyutlarını kullanmanız için cüzi miktarda telif ödemeniz gerekiyor. Ama bedava fotoğraflar da var.​

2- Photoshop Aşaması: Temel seviyede photoshop bilen arkadaşlar youtube'dan belli boyuttaki fotoğrafları çözünürlüğü ve kalitesi bozulmadan nasıl büyütebileceğini çok basit bir araştırmayla öğrenebilir. Bunu yaptıktan sonra zaten iş baskı yapacak yere kalıyor. Eğer photoshoptan anlamıyorlarsa baskı yaptıracakları yer de bu işi yapar. Ama fiyata nasıl yansıtır bilemiyorum.​

3- Baskı: Fotoğrafları alıp kırtasiye/fotokopi/özalitçiye gidiyoruz. Araç giydirme/proje baskısı/cilt işi yapan yerler (üniversite öğrencilerine yönelik) olursa daha iyi olur. Fiyatta ciğerinizi sökmezler. Gittiğiniz zaman akvaryum fonu yapacağınızı belirtin. Bunun için şeffaf folyoya ters baskı yapılıyor onun üstüne de beyaz parlak fon yapıştırılıyor. Eğer el alışkanlığınız yoksa işi bilen birisinden rica edin o uygulasın. Hizalayamayabilirsiniz, çok fazla sök-tak yapılacak bir materyal değil. Ben Eylül'ayında yaptırmıştım 120x50x50 ve 120x50x35 boyutlarında iki fon yanılmıyorsam 60 tl civarında tutmuştu. Bir de ne olur ne olmaz diye Jbl'in Fixol diye bir sıvı yapıştırıcısını 50 tl'ye almıştım. Szin almanıza gerek yok, kullanmadım elimde şişti. ​

örnek1 örnek2 örnek3

Tost' Alıntı:
Merhaba,​

Bu arka fon olayını adım adım anlatayım arkadaşlara faydası daha çok olur. Çünkü benim kullandığım fotoğrafların işlenmiş hallerini buraya kopyalamam imkansız. İkisinin toplam boyutu 300 mb civarında. Çünkü gerçek akvaryum boyutlarında çıktı almaya kalktığınız zaman dosya büyüklüğü çok artıyor. Orijinallerini de nereden buldum hatırlamıyorum. Çok uzun süreler araştırmıştım.  ​

1- Fotoğraf Seçimi: Google görsellerde "underwater"+"dere"+"sualtı"+"pond"+"river basin"+"river underwater" gibi anahtar kelimeler ile istediğimiz fotoğrafı buluyoruz. İşin zaten en zor kısmı da bu. Google görsellerde özellikle tatlı su habitatı ile ilgili bölümde bir telif hakkı çılgınlığı var. Fotoğrafların orijinal tam boyutlarını kullanmanız için cüzi miktarda telif ödemeniz gerekiyor. Ama bedava fotoğraflar da var.​

2- Photoshop Aşaması: Temel seviyede photoshop bilen arkadaşlar youtube'dan belli boyuttaki fotoğrafları çözünürlüğü ve kalitesi bozulmadan nasıl büyütebileceğini çok basit bir araştırmayla öğrenebilir. Bunu yaptıktan sonra zaten iş baskı yapacak yere kalıyor. Eğer photoshoptan anlamıyorlarsa baskı yaptıracakları yer de bu işi yapar. Ama fiyata nasıl yansıtır bilemiyorum.​

3- Baskı: Fotoğrafları alıp kırtasiye/fotokopi/özalitçiye gidiyoruz. Araç giydirme/proje baskısı/cilt işi yapan yerler (üniversite öğrencilerine yönelik) olursa daha iyi olur. Fiyatta ciğerinizi sökmezler. Gittiğiniz zaman akvaryum fonu yapacağınızı belirtin. Bunun için şeffaf folyoya ters baskı yapılıyor onun üstüne de beyaz parlak fon yapıştırılıyor. Eğer el alışkanlığınız yoksa işi bilen birisinden rica edin o uygulasın. Hizalayamayabilirsiniz, çok fazla sök-tak yapılacak bir materyal değil. Ben Eylül'ayında yaptırmıştım 120x50x50 ve 120x50x35 boyutlarında iki fon yanılmıyorsam 60 tl civarında tutmuştu. Bir de ne olur ne olmaz diye Jbl'in Fixol diye bir sıvı yapıştırıcısını 50 tl'ye almıştım. Szin almanıza gerek yok, kullanmadım elimde şişti. ​

örnek1 örnek2 örnek3

Ekleme: Fotğrafların kaydettiğim ham hali de 1024kb'ten büyük olduğu için küçülterek buraya eklemenin bir anlamı yok. Fon yaparken mümkün olan en yüksek çözünürlükteki/boyuttaki fotoğraflar işlenerek fon yapılmalı.  :D

Cvp: Akvaryum Arka Fon

Çok güzel olmuş. Paylaştığınız için teşekkürler.

Geri