Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Dekorasyonu

banyoterligi

Bordo Bereli
Merhabalar. Akvaryumumda turtle bank, ısıtıcı, filtreden başka birşey yok şimdilik. Dekorasyon yapmak istiyorum böyle çok boş gözüküyor. Yalnız bir yandan da zorlanmaktan korkuyorum.

Mesela şimdi dibi boş olduğu için pisliklerini dip çekimiyle çok kolay temizleyebiliyorum.

Akvaryuma ince silis kum almak istiyorum. Ama kumun içine karışan pislikleri nasıl temizleyeceğim? Veya nasıl anlayacağım aralarında olduğunu? Pilli, aparatlı dip çekim sifonları var benimki normal pompalı basit birşey.

Kum koymadan süs bitkisi filan koyayım diyorum ama kumun içine taban kısmı gömülmediğinden çok yapay ve kötü durur diye düşünüyorum..

Mangrow kökü = Mango kökü değil mi yanlış bilmiyorum? Ph düşürmesi açısından ondan da temin edicem..

Veya çakıl taşları koymak istiyorum. Ama bu seferde pislikler aralara giricek. Temizlerken haftada bir dip çekimiyle devamlı taşlaar yer mi değiştiricek nasıl olucak yardım ederseniz sevinirim..

Cvp: Akvaryum Dekorasyonu

Silis kum kullanırsanız eğer pislikler kum içerisine girmez üzerinde kalır ve temizliği yine kolay olur.
Bende senelerdir o basit dip sifonlarını kullanırım iş görüyor bence.
Mango kökü olayına gelirsek suyu sarartıyor ve bu sararma uzun zamanlar sürüyor.Aynı zamanda kapluşlar mango kökünü çok tırtıklıyor.
Benim büyük olan neredeyse yarısını yediği için ben akvaryumdan çıkarmıştım.

Zevkinize uygun olarak siyah, beyaz, krem kuvars kum ya da dediğiniz gibi silis kum en kullanışlı olanlar olacaktır.

Çakıl hiç ama hiç düşünmeyin ;)

O sarı rengi sevdiklerini duymuştum, birde ph düşürdüğü için faydalı deniyordu. Herşeyi yiyen canavarlar olduğu için yemesinde problem varmı?

Silis kumun içine girmez demişsiniz ama kumları eşelediklerinde vs çok rahat içine karışacaktır. Dip sifonuyla çektiğim an kumu su yerine kovaya kum gelmeyecek mi? Ona nasıl bir alternatif bulabiliriz acaba?

sanırım siyah beyaz ve krem kuartz kumu pislikleri görmem için söylediniz?

Doğal kum olduktan sonra gerisi size kalmış.Dekoratif amaçlı istediğinizi seçebilirsiniz.
Dip sifonu ile kumu karıstırarak temizlik yapacaksınız yani kum gelmez su yerine :)

Sarı renkten hoşlanıp hoşlanmama bilemem.O renkten ben hoşlanmıyorum.Bence mango kökleri suyu yumuşatıyor olması bizim kaplumbağa akvaryumlarımız için iyi değil.
Çünkü akvaryum pH ını düşürerek asidik bir ortam oluşturuyor.Asidik ortamlar kaplumbağaların kabukları için zararlıdır.
Eğer kimya bilginiz varsa bu tip makaleler okuyarak sanıyorum doğru sonuca kendinizde varabilirsiniz.Benim tercihim su değerlerinde bu tarz bir etki yapacak kökün kullanılmaması yönünde.

Okuduğum kadarıyla kaplumbağalar için ph değeri 7 olması lazım. Yani ne asit ne baz. Nötr lükten bahsediliyor. Bizim sularımızda sanırım 7.4 civarı olduğundan tam nötr değil sanırım onu düzeltmeye yarıyor mango kökü tam bilemiyorum.

Bakalım kum olayı güzel olur inşallah :)

Mango kökü kullandığım sıralarda pH 7 nin altında 6 ya yakın seyrediyordu.En doğrusu test kiti ile kontrollü kullanmanız olur.

Ic dıs fıltre gıbı dıp fıltreler var azoo marka gordum ben tamamıyle kuma gomuyorsunuz hem kum ıcı temızlıgı saglıyor hemde suyun dıbınden kabarcıklar cıkarıyor. Ben cakıl tası kullanıyorum ve arada bır karıstırdım mı tasları bırseycık kalmıyor

azoo'nun dip süpürgesi var yanlışınız olmasın acaba? internettede bulamadım çünkü dip süpürgeleri çıkıyor... vanalı falan kum için..

yok hayır eminim sahibindende vardı kaplumbağalar üstüne filan çıkabilicek bir rampası bile var

Çok ilginçmiş. :) Olurda linkine denk gelirseniz paylaşırsanz çok sevinirim

Kablumbağa Filtresi Faunus Akvaryum Azoo Dip Filtre

Kaplumbağa ve hem karada hem suda yaşayan canlılar içindir.

1. Kaplumbağalara hem karada hem suda yaşama ortamı sağlar.

2. Çakıllar arasındaki suyu kaldırmak için hava kabarcıklarını kullanır. Suyu temizlerken en iyi etkiyi sağlamak için hava sirkülasyonunu artırır.

3. Filtre tabanı, suyun nispeten daha kolay kirlendiği kaplumbağa bakımı için dizayn edilmiş ve geliştirilmiştir.

4. Uygun herhangi bir kap içine yerleştirilebilir.

5. Kaplumbağa gibi hem karada hem suda yaşayan canlılar için ideal kullanım sağlar.

hatta;İlan No 11226333

Sanırım bahsettiğiniz bu

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-ekipman-kablumbaga-filtresi-faunus-akvaryum-azoo-dip-filtre/detay

Yalnız o kuru alanı suyun içinde kalır benim daha ufak su seviyelerinde kullanılabilir :) Kumu temizlemek için başka alternatif varmıdır?

sahibindende ilan numarasıyla aratabilirsiniz yazdım oraya numarayı

suyun altında kalması bi sorun teşkil etceğini sanmıyrm tabi detaylı araştırmak gerek bunun dışında bir yöntemde bilmiyorum açıkcası

Silis kum suya girdiginde sikisir bu sebeple pislikler asla kuma girmez kumun uzerinde kalir.
Yani elindeki pompali hortum yeterli. Digerleri yalnizca bos yere masraf :)

Anladım valla süper oldu bu. Yalnız sarı kumda gorunmeyebılırler onuda artık haftalık dip cekimiyle anlıcaz bakalm :)

Bende sari silis kullaniyorum ve suana kadar kullandigim en kolay kum emin olabilirsin :)
Saridada pislikleri rahatlikla gorebiliyorsun.

E güzelmiş o zaman gidip alayım böyle cok boş. Bir kaç tane de yapay bitki alırım tamamdır :)

Yapay bitkileri ipek yapraklı olanlardan seçmeni öneririm. Ne kadar az plastik o kadar sağlıklı su değerleri demektir.

Bir kaç petshop dolaşırım ama yine tercihim internet olucak gibi. Petshopcular ipek mipek anlamaz gibi geliyor. Ayrıca yapay bitkinin su değerlerine zararı ne olabilir ki? Ph düzenleyicilerinden kullanayımmı?

Plastik bitkiler birkac ay sonra suya zehirli madde yani boya akitiyor. Bu kaplumbagalarin zehirlenmesinden tut goz enfeksiyonlarina kadar sebep oluyor.

Basli basina ph seviyesini degil tum degerleri etkiliyor. Plastik bitki kullanirken yaptigim test sonuclarinda degerler tavan yaparken plastik bitkiyi cikarinca ideale dondu.

Ayrica sonuc olarak dogal degil ve hatirlatmak isterim ki doktorlar bebeklere plastik oyuncak alinmasini bile onermiyor. Biz onlari o sacma sapan maddelerle ayni ortamda yasatmaya calisiyoruz. Asla yapilmamasi gereken bir durum.

Kaplumbagalara yillarini vermis hatta uretmis bir abinin (isim vermeyeyim) bir lafi vardir ;
PLASTİK BİTKİ OLAN AKVARYUMDA SADECE OYUNCAK KAPLUMBAGA BESLENMELİ diye. Benim gorusum bundan yana. Hatta ipeklerin bile sonuc olarak kuma gomulen kismi plastik. Onu bile kullanmamak gerek aslinda.

Geri