Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum içi uyum

öykü

Yeni Üye
Merhaba, ben ofisimde bir akvaryum oluşturmak istiyorum. Kaplumbağalar ile yaşayabilecek canlılar hakkında bilgi verir misiniz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağalarla başka bir hayvan olmuyor. Özellikle resler (red eared slider) beslenme zincirinin üst halkalarıdır. Avcılık içgüdüsü tetiklenirse saldırır. 8 cm kabuk boyu sonrası gerek canlı gerek yapay bitki olsun hepsini parçalarlar.

Çizgili dere kaplumbağaları bir parça uysaldır ama yerli tür olduğu için satışı yasaktır.

Diğer canlılarla bir diğer uyumsuzlukta beslenmedir. Kaplumbağaların değil ama balıkların yemlerinden kaynaklı ters etki yapacak bir içerik olabilir. Aynı yeme hücum edebilirler. 8 cm sonrası kaplumbağalar günde tek öğüne düşer balıklar sabah akşam beslenir.

Birbirlerine hastalık bulaştırma riski olabilir. Mantar, sarı benek gibi bakteri ve parazitler bulaşabilir.

Kaplumbağalar balıklara göre daha fazla kir yaratır. Dolayısıyla balıklara göre bir tık daha iyi filtrasyon gerekir. Oluşan güçlü sirkülasyon balıkları rahatsız eder.

En uyumlu olan midye olsa da midyenin yaşayacağı makul ısı max 24 derecedir. Balıklarda da durum budur. Oysa kaplumbağalarda 28 dereceye sabitleriz. Bu ısıyı hayvanlar kaldırabilir ama yazın su 30 derecelere geldiğinde midyeler sıcakta ölüyor.

Kaplumbağaların bakım maliyeti de yüksektir. Hayvan büyüdükçe akvaryum ve ekipmanlarda ona paralel olarak büyütülmelidir. En son ömürlüğe geçeriz. Balıklarda sabit ölçü devam eder. Balıklarda iç filtre ile bir şekilde devam edilebilir ama kaplumbağalarda dış filtre ve uygun filtre malzemeleri şarttır. Kaplumbağa sayısı arttıkça oran ve maliyet katlar.

Kaplumbağalar akvaryumda kalabalık ve dekor, bitki vs. sevmez önlerinde engel istemez. Yüzmesini ve tabanda gezmesini engelleyecek herşeyi gücü yeterse kenara atar yada parçalar. Kısaca dizayn ve mimari tasarım onların elinde. Tabanda vitasand pro-78 marka sarı silis kum ve kabuğunu kaşımak isterse mango yada mopani kökü kullanırız. Ben buna suda çöl diyorum, sevdikleri bu.

Görsel anlamda birşey istiyorsanız tercihiniz balık olsun. Dekor, bitki vs. koyabilirsiniz.

Ben mesela midye almaya gittiğim petshopta neon balıklarla karideslerin bir arada olduğu bir sistem görmüştüm. Tabanda arapsaçı yosunlar vardı. Balıklar yukarıda yüzerken tabanda karidesler bahçıvan gibi yosunların üzerindeki pislik ve yem artıklarını işleyip temizliyorlardı. Hoşuma gitti işin açıkçası. Büyük balıkları sevmiyorum. Böyle küçük balıklı bir sistem güzel olur. Tabi bu benim düşüncem.

Bu arada kaplumbağaların ekipmanları elektrik harcaması açısından da yüksek ve akvaryumu temizlemesi de ayrı bir sıkıntıdır. Evde olsa bir derece ama ofiste temizlikte kaplumbağalar zorlar.

Benim son dönemlerinde dış filtre ile birlikte akvaryum temizliği dahil 6-7 saatimi alıyordu. Bir de salmonella bulaşma riski var.

Zaruri olarak üst baş batıyor, giysiler çamaşır makinesine gidiyor; bizde banyo yapmak zorunda kalıyoruz. Ara geçişli akvaryumda değil ama ömürlük akvaryumda durum bu oluyor.