Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum için ısıtıcı ve kuru alan kurma tavsiyesine ihtiyacım var.

Rowe

Yeni Üye
Selamlar öncelikle, kız arkadaşımla birlikte 2 adet yavru su kaplumbağasına sahibiz. Bir tanesinin gözleri iltihaplıydı, daha yeni iyileştirebildim. Maalesef üniversite için başka şehre gideceğimden kaplumbağaları kız arkadaşım kendi evine alacak ve onun evine bir akvaryum kurmaya çalışıyoruz geçici olarak. Alanı kısıtlı olduğundan ve kaplumbağalar da yavru olduğundan 30 cm civarında bir akvaryum almamızın zararı olmayacağını düşündük ama tam olarak da emin değiliz. Alan en fazla 45 cm alabiliyor, daha iyi akvaryum bulabilirseniz ona da bakabiliriz fakat asıl isteğimiz akvaryum için ısıtıcı ve kuru alan (Kuru alan için aslında saklama kabı yardımıyla kendimiz yapma planımız da var fakat başka öneriler olursa diye onu da konuya eklemek istedim.) kurmak adına. Ölçüler epey kısıtlı olduğundan ne nasıldır bilemiyoruz, kararsız kaldık. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden yanıt atanlar olursa diye teşekkürler.

Cok hızlı büyüyorlar biliyorsunuz değil mi, yıl sonunda en az 90cm lik akvaryuma ihtiyac duyacaklar.

Foruma hoşgeldiniz.

Arkadaşınızın bulunduğu odada buharlaşmaya bağlı nem ve idrara bağlı amonyak kokusu çıkacağı için rahatsızlık verebilir. Mümkün olduğunca az hareketin olduğu bir odada ve mümkün olduğunca büyük bir akvaryum almanız iyi olur. 30 litrelik bir akvaryum iki hayvanı 1 sene götürmez. Düz dikdörtgen akvaryum olacak.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum 3 sene kadar götürür.

Su ısıtıcı ve filtreyi akvaryum ölçüsü belli olunca alacaksınız.

Isıtma lambası hakkında burada bilgi verdim.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

Cok hızlı büyüyorlar biliyorsunuz değil mi, yıl sonunda en az 90cm lik akvaryuma ihtiyac duyacaklar.
Foruma hoşgeldiniz.

Arkadaşınızın bulunduğu odada buharlaşmaya bağlı nem ve idrara bağlı amonyak kokusu çıkacağı için rahatsızlık verebilir. Mümkün olduğunca az hareketin olduğu bir odada ve mümkün olduğunca büyük bir akvaryum almanız iyi olur. 30 litrelik bir akvaryum iki hayvanı 1 sene götürmez. Düz dikdörtgen akvaryum olacak.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum 3 sene kadar götürür.

Su ısıtıcı ve filtreyi akvaryum ölçüsü belli olunca alacaksınız.

Isıtma lambası hakkında burada bilgi verdim.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.
İki yanıt için de teşekkür ederim, kurulacak olan akvaryumun az bir süreyle iş göreceğini ben de biliyorum fakat şimdilik böyle olması gerekiyor. Kaldı ki yazın başında zaten daha büyük bir akvaryuma geçireceğiz, hepsi sadece ben ilime dönene kadar geçici, 2-2.5 aylık bir süreç için. O nedenle şimdilik 45 cm üstüne çıkmak alandan dolayı zor. Yine de bi tekrar bakacağız yapılabilecek başka bir şey var mı diye.

O zaman 100 wattlık su ısıtıcı alın. İleri dönük kullanırsınız. Tetra ht 100 watt uygun, tam batabiliyor ve 100 watt üstü ısıtabiliyor.

Filtrede yavru oldukları için aceleye gerek yok ama alırsanız sunsun-hj752 alın boyda su az kalırsa yatay kullanırsınız.

Isıtma lambası standarttır. Bunda knitex ktx-2829 modeli uygun. Yukarıdaki linkte örneği var.

Bir de iç derece alacaksınız suyun net ısısını bu verir. Su ısıtıcısını ona göre ayarlarsınız. Bunda sera precision cam çubuk iç derece evladiyelik gider. Bir bunu kıramıyorlar. Alkol bazlı civasız.

Tabana silis kum alın. Marka olsun. Vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz ama şu an sanırım yok. Aquamins marka silis kum var. Sarı renk tercih sebebi ve ölçü 0.5-1 mm aralığında çapa sahip olacak. atakanpetshop.com da vardı tükenmiş.

Son düzenleme:
O zaman 100 wattlık su ısıtıcı alın. İleri dönük kullanırsınız. Tetra ht 100 watt uygun, tam batabiliyor ve 100 watt üstü ısıtabiliyor.

Filtrede yavru oldukları için aceleye gerek yok ama alırsanız sunsun-hj752 alın boyda su az kalırsa yatay kullanırsınız.

Isıtma lambası standarttır. Bunda knitex ktx-2829 modeli uygun. Yukarıdaki linkte örneği var.

Bir de iç derece alacaksınız suyun net ısısını bu verir. Su ısıtıcısını ona göre ayarlarsınız. Bunda sera precision cam çubuk iç derece evladiyelik gider. Bir bunu kıramıyorlar. Alkol bazlı civasız.

Tabana silis kum alın. Marka olsun. Vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz ama şu an sanırım yok. Aquamins marka silis kum var. Sarı renk tercih sebebi ve ölçü 0.5-1 mm aralığında çapa sahip olacak. atakanpetshop.com da vardı tükenmiş.
Yanıtın için teşekkür ederim, sağ ol. Yazdığın ürünleri araştırıp tavsiyeni dinleyeceğim, bulamadıklarım için muadili varsa diye sizden bilgi almak adına tekrar konuya yazarım. Tekrardan yanıt için teşekkürler ve iyi günler.

Geri