Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum için ne almalıyım

ozanesk

Gümüş 5 Üye
Yer sorunu olduğundan çok büyük bir akvaryum alamaycağım için maksimum 40*55*35 ölçülerinde veya buna yakın akvaryum almak istiyorum.En azından ölüm fanusundan iyidir.Çıtır hanıma iyi gelecektir bu akvaryum :t65y:

Soruma gelirsek akvaryuma alacağım ekipmanlar ne olmalı ? hava motoru,iç filtre,ısıtıcı,kuru alan,kuru alan lambası,hava motoru vs ? tavsiye verirseniz sevinirim. :shuriken:

Dış filtre öneririm. Isıtıcı zaten gerekli. Kuru alan olarak exo terra turtle bank alabilirsiniz. Soft bir ısınma ampulüde gereklidir. Hava motoru şart değil ama faydası var.

Cvp: RE: Akvaryum için ne almalıyım

AEK' Alıntı:
Dış filtre öneririm. Isıtıcı zaten gerekli. Kuru alan olarak exo terra turtle bank alabilirsiniz. Soft bir ısınma ampulüde gereklidir. Hava motoru şart değil ama faydası var.
Dış filtre yerine şelale filtre alsam ? hem yerden hem nakitten tasarruf için :D Hava motoru şart değil demişsiniz bildiğim kadarıyla oksijen sağlıyorlar.Almazsam tospaya bir zararı olmaz mı :ashamed0006:

Dış filtre akvaryum içinde yer kaplamaz. Ama şelalede iş görür. Tabiki hesaplıdır. Ama dış olan daha iyidir.
Su kaplumbağaları solungaçlı değildir, akciğerleri vardır. Su yüzeyine çıkarak oksijen solurlar. Hayati bir ürün değil hava motoru. Ancak ben su yüzeyinde nem oluşturdüğu ve bakteri dengesi için kullanıyorum.

AEK' Alıntı:
Dış filtre akvaryum içinde yer kaplamaz. Ama şelalede iş görür. Tabiki hesaplıdır. Ama dış olan daha iyidir.
Su kaplumbağaları solungaçlı değildir, akciğerleri vardır. Su yüzeyine çıkarak oksijen solurlar. Hayati bir ürün değil hava motoru. Ancak ben su yüzeyinde nem oluşturdüğu ve bakteri dengesi için kullanıyorum.
Yer derken akvaryuma koyacağım yerden bahsetmiştim .Bakalım olmadı şelale ile başlar dışa geçeriz.Birde iç filtre alırken başka bir ekipman alıyor muyuz ? Yoksa içinde gerekli şeyler oluyor mu ? Elyaf,sünger vs. veya başka birşey almak gerekirse onlar nedir ? Cevaplarınız için teşekkürler :rolleyes:

İç filtrenin süngeri vardır ve yok denecek kadar az malzeme koyabilirsiniz. Şelale bu konuda biraz daha avantajlı.

Ben iç filtrelerımi dış filtrelere mekanik destek ve su yüzeyini hareketlendirsin diye kullanıyorum.

Cvp: Akvaryum için ne almalıyım

Bulabileceğiniz en iyi malzemeler Hepsi gereklidir. Filtre için lt ye göre alın.
İnanin bu en güvenilir sitedir. Böle bir fırsatınız varsa üye olup sipariş edin derim
gün ışığı ve ısı verecek olan lamba:
mailto:/urun_detay....2&urn=8035

ultraviyole floresan:
mailto:/urun_detay....2&urn=4522

ayışığı ve ısı verecek gece lambası:
mailto:/urun_detay....2&urn=8037

ek yem:
mailto:/urun_detay....8&urn=1241

ana yem:
mailto:/urun_detay....3&urn=3472

ısıtıcı:
mailto:/urun_detay....3&urn=7587

iç filtre:
mailto:/urun_detay....9&urn=2833

AEK' Alıntı:
İç filtrenin süngeri vardır ve yok denecek kadar az malzeme koyabilirsiniz. Şelale bu konuda biraz daha avantajlı.

Ben iç filtrelerımi dış filtrelere mekanik destek ve su yüzeyini hareketlendirsin diye kullanıyorum.

Henüz akvaryum konusunda yeniyim o yüzden düşüğünden başlayıp şelale alırım,sonra dışa geçerim.Yardımlarınız için teşekkür ederim :smile:

onurass' Alıntı:
Bulabileceğiniz en iyi malzemeler Hepsi gereklidir. Filtre için lt ye göre alın.
İnanin bu en güvenilir sitedir. Böle bir fırsatınız varsa üye olup sipariş edin derim
mailto:/urun_detay....2&urn=8035

ultraviyole floresan:
mailto:/urun_detay....2&urn=4522

mailto:/urun_detay....2&urn=8037

ek yem:
mailto:/urun_detay....8&urn=1241

ana yem:
mailto:/urun_detay....3&urn=3472

ısıtıcı:
mailto:/urun_detay....3&urn=7587

iç filtre:
mailto:/urun_detay....9&urn=2833
malesef linkleri yanlış kopyaladığınızdan URL ler çalışmıyor :$

Şelale filtre;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=241&urn=3464

Isıtıcı;

mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=4573

Kuru alan;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=157&urn=12923

Kuru alan için ısıtma lambası;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209

Bunlar haricinde hava motoru, gece lambası ve uvb lamba isterseniz önerilerde bulunurum.

Linkleri şimdi farkettim ahahahha

Benim kullandıklarım bunlar sizede öneririm (Hepsi gereklidir)

mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=8035

ultraviyole floresan:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=4522

mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=8037

ek yem:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=1241

ana yem:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=3472

ısıtıcı:Litreye göre değişir. Kendi akvaryumunuza uygun ısıtıcı alın

iç filtre:Litreye göre değişir. Kendi akvaryumunuza uygun filtre alın

bu adalar benim kapluşu taşır mı ? 10*10 cm de :t65y:

Maalesef ona işkence ettiğimi bu forumu görünce anladım.Çıtır tam 9 yaşında ve plastik kapta yaşadı bu süre boyunca. En azından geri kalan ömründe rahat yaşasın :'(

Diğerlerini üstte aek yazmış :)

onurass' Alıntı:
Linkleri şimdi farkettim ahahahha

Benim kullandıklarım bunlar sizede öneririm (Hepsi gereklidir)

mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=8035

ultraviyole floresan:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=4522

mailto:/urun_detay.aspx?kat=152&urn=8037

ek yem:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=1241

ana yem:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=3472

ısıtıcı:Litreye göre değişir. Kendi akvaryumunuza uygun ısıtıcı alın

iç filtre:Litreye göre değişir. Kendi akvaryumunuza uygun filtre alın

Linkler için teşekkürler.Isıtıcıyı Ekim den sonra alırım şu an havalar oldukça sıcak.UV florans gerekli olmayabilr güneş görecek yerde olacak konumu :smile:

Oha 9 sene ölüm faunusunda baktıysanız vay be
Ölüm faunusunda kapluşlar normalde 5-6 ay yaşıyorlar.
Acilen dediklerimizi almanızı öneririm.
Kuru alanı mıknatıslı alabilirsiniz.

Kışın uvb lambaya gerekli biliyorsunuz değil mi Kışın güneşe çıkaramazsınız en küçük esintide hastalanırlar. İyileşmeleri için baya uğraşmanız gerekebilir.

onurass' Alıntı:
Oha 9 sene ölüm faunusunda baktıysanız vay be
Ölüm faunusunda kapluşlar normalde 5-6 ay yaşıyorlar.
Acilen dediklerimizi almanızı öneririm.
Kuru alanı mıknatıslı alabilirsiniz.

Kışın uvb lambaya gerekli biliyorsunuz değil mi Kışın güneşe çıkaramazsınız en küçük esintide hastalanırlar. İyileşmeleri için baya uğraşmanız gerekebilir.

Onuda alırız girdik artık bir yola:smile: Evet 9.seneye 16 sında girecek doğum günü hediyesi olacak bir bakıma :D

Kapluşunuz kaç cm erkek veya dişi olduğunu anlayabildiniz mi?
Doğum günü şimdiden kutlu olsun o zaman:smile:

Ada taşırda o akvaryum yetmeyecek. 6-8 aya yenisi gerekecek. Tekrar tekrar yenisini almak daha büyük masraf. 60x50x40 alsanız yada yaptırsanız daha iyi olur görüşündeyim. Tabi buna dış filtre almak dahada elzem olur. UVB lamba almayı düşünmenize sevindim. Ben fiyat kısıtlılığınız için yazmamıştım.

Bendende nice yıllara :)
Bayağı hapis yaşasa da bilinçlenmeniz ve onu düşünmenize çok sevindim. Tebrikler.

Bu arada benim verdiğim şelale filtre ve ısıtıcı kurmayı düşündüğünüz akvaryum için. Onur arkadaşımın verdiği lambalar kullanılabilir. Ancak ısınma lambası ondanda benim verdiğimden de var bende. JBL daha soft ve rahat. Hatta Onur ada bir sonrakinde onu öneririm. UVB olarak ben floresan kullandım ama ampul olanların verimi gene daha iyi. Her ikinizinde aklında bulunsun derim.

Yemler de çok güzel. İmkanınız varsa ne kadar çeşit o kadar iyi besin anlamına gelir. Fazla kaçırmadan bunlara ek olarak JBL Agil ve Sera Mineral öneririm.

Teşekkürler,yer sorunu olmasa dahada büyüğünü alırımda artık olmadı akvaryumu yere koyarım son çare büyük birşey olacaksa.Başından beri kız biliyorum erkeklik organı falan yok orta iki tırnağıda uzun kız galiba.Bu sene büyük bir depresyon geçirdi muhtemelen soğuktan.Bütün yemlerini kustu vs.Ama şimdi gayet iyi.Köfte,tavuk,et gibi şeyler vermeye başladığımdam büyüdü :t65y:

Kapluş şu an boy en olarak 10*10.Akvaryuma geçince dahada mı büyüyor ? Minimum 40 cm genişliğinden birşey alacam yeterli olmaz mı ? 9 sene o kapta yaşadıktan sonra havuz gibi gelir orası ona :148:

uv lamba ve ısıtıcı bence çok önemli, en azından kendi adıma konuşacak olursam yazın gündüzleri sıcak oluyor ama geceleri soğuk, bu yüzden suyun ısısı çok değişiyor ve buda araştırdığım kadarıyla kaplumbağalar için zararlı, ayrıca doğal güneş ne kadar iyi olursa olsun kaplumbağaların hava akımına maruz kalması yüksek ihtimal dışarıdalarsa, bu yüzden de dışarı çıkarmak pek akıl karı değil bence.

bu arada onurass'ın önerdiği ekipmanlar uzun araştırmalarım sonucunda benim de alacağım ekipmanlar, tabi ben bedavaya 200litrelik bir akvaryum bulunca biraz daha büyütme kararı aldım filtreyi ısıtıcıyı falan ama aklınızdaki sistemler için o ekipmanlar yeterli bence.

Minimum 50 cm genişliğinde almanız daha faydalı
60x50x40 Ömür boyu bir akvaryum
Sonra boşu boşuna bi daha akvaryum almak zorunda kalmayın
İki tırnağının uzun olması erkeK olmasının belirtileridir.
kABUĞU BİRAZ İÇE çöcük ise kesin erkekdir. Organı bazı kapluşlar çıkarıyor,Bazıları çıkarmıyor.
Kapluşunuz 9 senelik ise sitedeki en yaşlı kapluş sizinkisi :D
mailto:/forum/Konu-verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler.html
Burada ayrıca ekstra olarak ne verip veremeyeğiniz yazıyor.

Geri