Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum için ne almalıyım

Cvp: Akvaryum için ne almalıyım

ozanesk' Alıntı:
Teşekkürler,yer sorunu olmasa dahada büyüğünü alırımda artık olmadı akvaryumu yere koyarım son çare büyük birşey olacaksa.Başından beri kız biliyorum erkeklik organı falan yok orta iki tırnağıda uzun kız galiba.Bu sene büyük bir depresyon geçirdi muhtemelen soğuktan.Bütün yemlerini kustu vs.Ama şimdi gayet iyi.Köfte,tavuk,et gibi şeyler vermeye başladığımdam büyüdü :t65y:

Kapluş şu an boy en olarak 10*10.Akvaryuma geçince dahada mı büyüyor ? Minimum 40 cm genişliğinden birşey alacam yeterli olmaz mı ? 9 sene o kapta yaşadıktan sonra havuz gibi gelir orası ona :148:

Ön ayaklarının ikişer tırnağı bariz ve diğerlerinden en az 2-3 kat kadar daha da uzunsa kaplumbağanız erkektir. Kuyruk kalınlığı da buna işaret eder. Ama tırnaklar kesin neticeyi vermiş.
Geçmiş olsun. İyileşmesine sevindim.
Akvaryuma geçince kaplumbağa daha da rahat büyüyecek. Ben bunun için size almışken daha büyüğünü almanızı önerdim. En azından daha sonra tekrar masraf olmaz. 100-120 lt kapasiteli eni de dar olmayan bir sistem 1 erişkin kaplumbağa için gayet iyi olur.

Eskişehir deki fiyatlar nasıl bilmiyorum hayatımda hiç akvaryum almadım fiyatlarınıda bilmem etmem,internetten almaya kalksam hasarlı gelmesinden endişeleniyorum.Dediğim gibi olmadı üstüne koymayı düşündüğüm masayı kaldırıp yere koyarım ama nasıl olur orasının temizliği annem ne der bilemem :t65y:

2002 de Zıpır ı almıştım ama o 2006 gözleri kör oldu ve öldü.Çıtır yalnız kaldı.Eğer erkekse Çıtır hiç organı falan yok :D Kabuğu içe çökük değil aksine dışa çıkık

Bu arada besin önerilerini içeren link sizin için çok faydalı. Tabi sizin öğün değerlendirmesinide yapmanız gerekir.

Normalde bu yaştaki kaplumbağa haftada 2 gün (ardışık olmayacak şekilde) aç bırakılmalı. Ancak siz her gün besleme yapmış iseniz bunu birden yapamazsınız İlk 6 ay haftada bir gün, bundan sonra iki gün aç bırakarak sorunsuz bir geçiş sağlayabilirsiniz.

Kaplumbağaya hangi yaşta nasıl öğün verirseniz verin günlük yem kafa hacmi kadar olmalı.

Bitkisel ağırlıklı beslenmeli. Gene linkte öneriler mevcut ama oranları iyi ayarlanmalı. %50 bitkisel, %35 ana yemlerden, % 15 gammarus ve karides verebilirsiniz. Ama şimdiye kadar yavru olduğundan beri beslenme şeklini hiç değiştirmediyseniz bu oranlara da 3-4 ayda yavaş yavaş ulaşmanızı öneririm.

AEK' Alıntı:
Bu arada besin önerilerini içeren link sizin için çok faydalı. Tabi sizin öğün değerlendirmesinide yapmanız gerekir.

Normalde bu yaştaki kaplumbağa haftada 2 gün (ardışık olmayacak şekilde) aç bırakılmalı. Ancak siz her gün besleme yapmış iseniz bunu birden yapamazsınız İlk 6 ay haftada bir gün, bundan sonra iki gün aç bırakarak sorunsuz bir geçiş sağlayabilirsiniz.

Kaplumbağaya hangi yaşta nasıl öğün verirseniz verin günlük yem kafa hacmi kadar olmalı.

Bitkisel ağırlıklı beslenmeli. Gene linkte öneriler mevcut ama oranları iyi ayarlanmalı. %50 bitkisel, %35 ana yemlerden, % 15 gammarus ve karides verebilirsiniz. Ama şimdiye kadar yavru olduğundan beri beslenme şeklini hiç değiştirmediyseniz bu oranlara da 3-4 ayda yavaş yavaş ulaşmanızı öneririm.
Şu ana kadar salata,marul,muz,roka,köfte,ızgara tavuk ve et dışında birşey vermedim.Bazen her gün atıyorum yem,ama annem yemlerini bitirdiğini görünce en az 10 tane atıyor :smile: Bazen 1-2 gün hiçbirşey vermiyorum.Geçiş aşamasında bu bakımdan zorlanacağını sanmıyorum

ozanesk' Alıntı:
Eskişehir deki fiyatlar nasıl bilmiyorum hayatımda hiç akvaryum almadım fiyatlarınıda bilmem etmem,internetten almaya kalksam hasarlı gelmesinden endişeleniyorum.Dediğim gibi olmadı üstüne koymayı düşündüğüm masayı kaldırıp yere koyarım ama nasıl olur orasının temizliği annem ne der bilemem :t65y:

2002 de Zıpır ı almıştım ama o 2006 gözleri kör oldu ve öldü.Çıtır yalnız kaldı.Eğer erkekse Çıtır hiç organı falan yok :D Kabuğu içe çökük değil aksine dışa çıkık

Aslında bir camcıyada yaptırabilirsiniz. Daha hesaplı ve istediğiniz ölçüler çıkar. Ancak camcı detaydan ve uygun kalınlıktan anlamaz. Siz ölçüleri verip bizden öneri alabilirsiniz.
Ben akvaryum imalatçısına yaptırdığım için sadece ölçüleri ve tasarımı vermem yetti, hatta fikir alışvarişi yaptık. Ama akvaryum imalatçısı Eskişehir de var mı bilmiyorum.

Kaybınıza üzüldüm. Diğeri yadigar kalmış size :)
Kabuk olarak alttakinden bahsediliyor ya düz ya içbükey olur. Erkekte hafif içbükey olur. Dişiye yukarıdan rahat yaklaşması için. Tırnak uzunluklarıda gene çiftleşme esnasında kilitlenmeye yarıyor.

Yemlemenizi şimdi gördüm. Evet geçiş kolay olacak. Çeşitliliği linkten, öğün miktarını da yazdığım şekilde yapabilirsiniz. Aç kalınacak günleri her hafta farklı günler olarak değiştirmenizi tavsiye ederim.

Aman ızgara tavukk vermeyin. Etlerin tümünü haşlanmış verin.

AEK' Alıntı:
ozanesk' Alıntı:

Aslında bir camcıyada yaptırabilirsiniz. Daha hesaplı ve istediğiniz ölçüler çıkar. Ancak camcı detaydan ve uygun kalınlıktan anlamaz. Siz ölçüleri verip bizden öneri alabilirsiniz.
Ben akvaryum imalatçısına yaptırdığım için sadece ölçüleri ve tasarımı vermem yetti, hatta fikir alışvarişi yaptık. Ama akvaryum imalatçısı Eskişehir de var mı bilmiyorum.

Kaybınıza üzüldüm. Diğeri yadigar kalmış size :)
Kabuk olarak alttakinden bahsediliyor ya düz ya içbükey olur. Erkekte hafif içbükey olur. Dişiye yukarıdan rahat yaklaşması için. Tırnak uzunluklarıda gene çiftleşme esnasında kilitlenmeye yarıyor.

Yemlemenizi şimdi gördüm. Evet geçiş kolay olacak. Çeşitliliği linkten, öğün miktarını da yazdığım şekilde yapabilirsiniz. Aç kalınacak günleri her hafta farklı günler olarak değiştirmenizi tavsiye ederim.

Akvaryum imalatçısı olduğunu sanmıyorum ama bakarım onada.Çıtır ın altına baktım dümdüz :t65y: Kız galiba.Dediğim gibi herşey yarın netlik kazanacak.Aradığım ölçülerde bir akvaryum bulamazsam artık imalatçı arayacaz.Olmadı kırılma riskini göze alıp internetten sipariş verecem.Yeter ki kapluş plastikte yaşamasın

Yağsız ızgarada mı zararlı ? Haşlanmış veririz bundan sonra ^^

Uygun akvaryum bir şekilde ayarlanır. Cam kılınlığıde önemli. 100 lt suyu odaya boşaltmayın da :)

Kendi yağında kavruluyor sonuçta. Sindirim sistemleri buna hiç uygun değil. Haşlamak daha iyi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Yarın bir aksilik olmazsa petshopları gezeceğim.Umarım istediğim ölçüleri uygun fiyata bulurum :smile:

http://www.masakvaryum.com/

http://www.akvaryumdizaynmerkezi.com/

Ne demek, hiç önemli değil.

Yukarıda verdiğim linkler akvaryum imalatçıları. İlki benim akvaryum ve kuru alanlarımı yapan yer. Ben çok memnun kaldım. Şehir dışında büyük projeler de yapıyorlar. Ama şu an yoğunluk ve büyük projelerin devamlılığından ötürü ne derler bilemem.
İkincisi için net birşey söyleyemem ama bir akvaryum dolabı yaptırmıştım.
En azından fiyat ve Eskişehir e gönderim konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız.
Selamlar.

Aldık akvaryumuda Çıtır alışamadı henüz böm böm bakıyo :$

ve daha suyu çokta doldurmadım akvaryum boş ona rağmen yüzmüyor

Alışır, biraz zaman tanımalı. İmkan olursa resimleri bekleriz :)
Hayırlı olsun ufaklığa.

Şu an henüz derme çatma yavaş yavaş gerekli şeyleri temin edeyim kapluşta derin suya alışsın o zaman koyarım.Pek su yok kapta ama ona rağmen alışamadı :breh: alışır umarım,iç filtre aldım şimdilik.Eskişehir de kaplumbağa bakmak zormuş şelale filtre bile bulamadım.Ve en önemlisi hazır kuru alan yok.Adamlara kuru alan dediğimde gemi,taş,köprü gibi şeyler gösteriyorlar :smile:

Birde ufak taşları yutuyor galiba Çıtır,hıçkırık benzeri kabarcıklarda çıkartıyor :ff:

Taşları hemen çıkarın. Boğazına takılabilir. Keşke taş yerine kum alsaydınız.

Evet demin kustu taşları yemekleriyle beraber,daha 24 saat olmadan akvaryumu tekrar yıkamak durumunda kaldım.Taşları çıkardım şu an zemin temiz,daha fazla hareket etmeye başladı ve kuru alanına çıkıyor.Ama bu seferde iç filtrede sorun oldu.2 taraflı bir hortumu var kullanım kılavuzundada yeterli bir bilgi yok.İlk akvaryum olduğundan ucuz bişey aldım sonra yükseltecem ama dediğim gibi hortumlardan hava falan gelmiyor,pervanenin olduğu yere bir ucunu takıp diğer ucunuda dışarıda bırakıyorum.Yanlış birşey mi yapıyorum ? :ff:

filtre suyun altında kalmadığı için çalışmıyor olabilir mi ? tospa suya alışamadı henüzde

Yana yatırın ki tam olarak suya girsin. Girmesi lazım çalışması için :)

Geçmiş olsun. Bu taş olayının daha büyük sorun olmadan çözülmesine sevindim. Her zaman bu kadar kolay olmuyor.

AEK' Alıntı:
Geçmiş olsun. Bu taş olayının daha büyük sorun olmadan çözülmesine sevindim. Her zaman bu kadar kolay olmuyor.
Kapluş uyudu mu hiç görmedim.Kapta olsa gece gündüz hep uyurdu.Bulunduğu yere doğru gelince kaçarak en dip köşeye gidiyor şimdi.Yeni moda oldu :smile:

Yeni yere alışıyor :) Artık daha rahat saklanacağı ve kaçacağı yerler olduğu için iyice rahatlamıştır ufaklık.
Geçeleri karanlık ve sessiz olunca uyur.

Geri