Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum inşası

kaplumbuğur

Bronz 3 Üye
merhabalar...
ben uğur yeni üye oldum ama bi süredir forumu elimden geldiğince takip ediyorum. benim biraz anlatacaklarım ve bi kaç sorum olacak... şimdiden cevap veren ve ilgilenen herkese teşekkür ediyorum...
benim abuzer (kısaca abuş diyorum) ve şaziment (kısaca şazo diyorum) adında iki kırmızı yanakllı su kaplumbağam var... 80x30x45 ölçülerinde yeni bir akvaryum aldım... 200w lık su ısıtıcısı ve 240v 50 hz 20w lık ta su içi filtre aldım... su içi derece de aldım... durum böyle...
sorulara gelince;
1) iki tane daha kaplumbağa almayı düşünüyorum, uygun olur mu?
2) bulunduğum il ve çevresindeki bütün illerdeki bütün akvaryumcuları dolaştum ama uv lamba bulamadım. bu akvaryuma nasıl bir uv lamba almalıyım? ayrıca internetten alacağım uv lamba akvaryuma takılacak aparatıyla birlikte mi satılır? (baktıklarımda sadece ampul-florasan resmi var)
3) akvaryumun yer yüzeyi için kum olması gerektiği hakkında bi kaç yazı okudum. bu kum ne kadar ve nasıl bir kum olmalı?
4) bu ebatlardaki bi akvaryum sadece iç filtreyle temizlenir mi, dış filtre de almalı mıyım? almam gerekiyorsa özellikleri ne olmalı?
5) uv lamba haricinde ısıtıcı lamba olarak kullanılacak normal spot lamba olur mu?
6) ağaç kabuğu felan gibi kaplumbağaların hobileri olduğunu okudum, doğrumu? doğruysa akvaryumun neresine ne kadar koymalıyım?
7) bu bahsettiklerimi alabileceğim güvenli bir internet adresi verebilirmisiniz?
8) kuru alan için el yapımı bişeyler planlıyorum. yüzeyinede halı sahalarda kullanılan sentetik halıdan kullanmak niyetindeyim. nasıl olur sizce?
şimdiden herkese teşekkür ediyorum.
akvaryumu tam teşekküllü kurduktan sonra fotoğraflarınıda yüklicem...

Cvp: akvaryum inşası

akvaryumunuz yukardan bir miktar eksikle 100 lt'ye tekamül ediyor. 200 watt'lık ısıtıcı çok ama bunu derece vasıtasıyla 28 dereceye sabitleyebilirsiniz. muhtemelen 24 dereceye ayarlamak derecede 28 dereceyi verebilir siz bakın. filtre uygun gözüküyor.

1- ilerde büyüyeceklerini düşünürsek ve 1 tosba için 100 lt baz alındığında ek kaplumbağa almayın.
2- uvb lamba almanız lazım. oda pahalıdır. bu yüzden internetten bulabilirsiniz her yerde satılmaz. diğer aparatları elektrikçide veya yapabilirseniz kendiniz yaparsınız.
3- genelde beyaz silica kum öneriliyor. ama ağzına sığmayacak kadar iride olabilir lakin kirlenme durumunda problem çıkarır. siz en inceyi alın. tahminen 10 kg civarı yada 2-3 cm kalınlığında olması uygun.
4- duruma bakın. silica kum biraz tozutur. ama bir iki günde dengeye gelir düzenli olarak filtreyi temizleyin.
5- deveboynu veya cama kıskaçlı lamba alarak softone bir ampulle 40 veya 60 watt'lık uygun olur. kuru alana yönlendirerek ısıtabilirsiniz. 31-32 derece olacak şekilde.
6- ben gerek duymadım. ama düşünürseniz yüzme alanını kısıtlamasın.
7- juanpet
8- forumda inceleyin. bir kaç model var elle yapılacak.

hayırlı olsun ve hoş geldiniz aramıza.

Benim Akvaryumumda Mango kökü var ve kapluşlarda bayaa memnunlar hem suyun içinde onun üstünde dinleniyorlar hemde mango kökü suyu sarılaştırıyor kapluşlarda sarı suda yüzmektan çok hoşnutlar , hemde sudaki Ph oranını düzenliyor.

Bunlara ilave ince doğal sarı renk silis kum almanızı öneririm. Kuru alanı halı ile kaplamanızı tavsiye etmem. Halı toz tutar. Mango kökünü balık satan pet shoplardan yada juen pet marketten edinebilirsiniz. Kendiniz görerek alırsanız daha iyi tabi.

AEK' Alıntı:
Bunlara ilave ince doğal sarı renk silis kum almanızı öneririm. Kuru alanı halı ile kaplamanızı tavsiye etmem. Halı toz tutar. Mango kökünü balık satan pet shoplardan yada juen pet marketten edinebilirsiniz. Kendiniz görerek alırsanız daha iyi tabi.

hocam halı sahaların çim görünümlü halıları var ya... ondan bahsediodum... o da toz tutar mı ki...?

Ne kasdettiğinizi anladım ama oda tutar. Aralara toz zerreleri gireceğinden tavsiye etmem. Bir süre sonra mikrop yuvası haline gelir. Bence taş yada halı kaydırmaz daha uygun olur.

tamam bende halıkaydırmazı deniyim o zaman teşekkür ederim... :)

kum için bunu düşünüyorum:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=12809
bu nasıl:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=12815

ahtapot kemiği:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=13258

5.0 uvb lamba siparişini verdim...
yorumlarınza göre kum siparişinide vericem... ama bu uvb 5.0 ve ısıtıcı ampul için stand sıkıntısı çekiyorum.... onu nasıl halledicem bilmiyorum...

Kumların ikisi de uygun değil. Silis kum almalısın ve senin akvaryumuna en az 10 kg gerekli: mailto:/product_info.php?cPath=9420_999_9093&products_id=27567

Bu site de Juen pet gibi güvenilir, sağlam bir site.

teşekkür ederim... o zaman bunu alayım... :)

o sitede de stokta yok diye... juen de ise bulamıyorum... ooffffff offffffff :(

sarı beyaz karışık var onu mu alsam...???

mailto:/urun_detay.aspx?kat=283&urn=13104

Bence bunu alın. Doğal sarı renkte olan kum budur.

Geri