Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum ölçü kararsızlığı

banyoterligi

Bordo Bereli
Arkadaşlar akvaryum yaptıracağım. ölçü ve litre kararsızlığı yaşıyorum.

70*60*60 yaptırmayı düşünüyorum ama kaplumbaga buyudugunde su 45-50 cm olmalı ki yoksa kaçar. Aslında daha uzun ve eni geniş birşeyler yapmak istiyorum. Ama mesela yükseliği 50 cm yaparsam üstüne ek katmıcam. Dolayısıyla su seviyesi 40 cm lere inmicek mi? ek cam olayı yapmadan yapmak istiyorum ona göre öneri verin arkadaşlar

Cvp: Akvaryum ölçü kararsızlığı

Bence ilk düşüncen çok iyi Mert.

Orası öyle ölçüler güzel ama uzunluk sanki azmış gibi geliyor. 80-60-55 h da olur ama ek cam cıkmıcagımdan derinlik az olucaktır.

O zaman 80*60*60 yaparsın. En azından uzunluk olarakta rahat olur. Derinlik 60 çok iyi olur.

Aslında 70-60-60 yerine arkadaşlar 100-60-50 h yaptırsam nasıl olur?

Veya 100-55-55 Gibi? Yada 100-50-60h gibi.. 300 litreyi eheim 2217 başa çıkabilirmi?

Akvaryum enini düşürme bence. En yüksekliktende önemli. 100*60*50h yada 100*55*55h bence iyi olur. Eheim 2217 bu çlçü için iyi, ek iç filtrede daha sonra ekleyebilirsin.

Ben yükseklik daha önemli olur sanıyordum, en daha mı önemli? Cam kalınlığı 8 veya 10 mm arası düşünüyorum.

Tabiki tüm hayvanlar doğada tüm ölçüleri çok büyük bölgelerde yaşıyor. Bu anlamda evde beslerken hangi hayvanın neye daha çok ihtiyacı olduğu önemli. Biz maksimum değerleri oluşturmalıyız. Senin ölçülerin genel olarak iyi.

Bu ölçü konusunda balık ve kaplumbağaları göz önüne almak gerekiyor Mert. Balıklar dikine , kaplumbağalar enine vücut yapısına sahiptir. Yani normal duruşta etrafındaki engeller orantılı uzaklıkta olmalı. Tabiki yükseklikte öenmli ama en ve boy ölçü genişliği rahat yüzüş ve dönüş için kaplumbağalar açısından ileride çok daha önemli olacak. Benim akvaryumların en kısa kenarı hep yüksekliktir.

Bu arada cam kalınlığı zaten minimum 8 mm olmalı. Bence sen 10 mm yapsan daha iyi olur. İleride yukarı kuru alan yaparsan akvaryum bu yükleri kaldırabilir.

O zaman 100-60-50h gayet güzel. Zaten ya beraber yada tek bir tane kaplumbağa yaşayacak o akvaryumda :)

Bu arada Emre abi camı min 8 yada 10 mm yaptırdım diyelim. Suyu tam kapasitede kullanmak için 10'ar cmden 3 parça cam kestirip akvaryuma kat çıkıp, 50 cm yüksekliğin bittiği yere bir tane enlemesine bir tane de eğim olarak parça kestirip silikonlayacağım değilmi? Mantığı bu herhalde? Bir de akvaryum silikonumu yoksa normal silikon mu kullanılıyor bu durumlarda?

banyoterligi' Alıntı:
O zaman 100-60-50h gayet güzel. Zaten ya beraber yada tek bir tane kaplumbağa yaşayacak o akvaryumda :)

Bu arada Emre abi camı min 8 yada 10 mm yaptırdım diyelim. Suyu tam kapasitede kullanmak için 10'ar cmden 3 parça cam kestirip akvaryuma kat çıkıp, 50 cm yüksekliğin bittiği yere bir tane enlemesine bir tane de eğim olarak parça kestirip silikonlayacağım değilmi? Mantığı bu herhalde? Bir de akvaryum silikonumu yoksa normal silikon mu kullanılıyor bu durumlarda?

Bence bu ölçü çok güzel. Minimum 7 mm cam kalınlığı istiyor. ama bence 10 mm yapki kuru alan kurulumu olduğunda dayanıklı olsun. Camlarda stres yapmasın.

Kat çıkarkende yapılan cam birleştirmeleri akvaryum silikonu ile yapılmalı. Manatık şu bir tarafı rampanın kunulacağı şekilde açık olan bir akvaryumu oturttuğunu düşün. Rampa eğimini ve desteklerini ihmal etme. Bana sorarsan kuru alanı direk akvaryuma yapıştırma. Ayrıca birleştirip üzerine oturt. Ama kaymayacak şekilde dizayn et. Böylece istediğinde yönünü değiştirebilirsin. Yada taşınma ve akvaryum temizliğinde kaldırabileceğin için büyük kolaylık olur. Bunun için en kolay yöntemlerden biri akvaryum enin 60 cm ise kuru alan tabanını 65 cm gibi yapıp ön ve arkadaki camları 1-2 cm aşağı doğru uzun yapmak. Böylece çok az ihtimal olsada enlemesine kayma yapıp içeri düşmez. Diğer yönde zaten hiç hareket edemez.

Anladım gibi. Şimdilik böyle fikrim yok tabiki ama ileride zorunlu hale geçtiğinden böyle birşey gerektiğinde daha detaylı fikirlerinizi alırım :)

100-60-50h düşünüyorum o zaman. 3 ayaklı demir profilden. Mdf mobilya yerine o paraya zaten filtresini vs sini alıcam.

Tabiki kuru alanı ne zaman yaptırmak istersen dizayn konusunda yardımcı olurum. Öncelikle elzem ihtiyaçları gidermen en mantıklı hareket. En azından bir örtü vs ile bir süre demir profili kapatırsın.

Geri