Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Sizce Uygun Mu?

Uluakay

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba;

Aranızda yeni değilim daha önceden de bu forumun bir üyesiydim ama kullanıcı adımı hatırlamadığım için yeni üyelik açmak zorunda kaldım. Daha önceden iki adet kaplumbağa büyüttüm. Yaklaşık 25-30cm büyüklüğüne kadar geldiler fakat sahiplendirmek durumunda kaldım.

Abimden elime geçen bir akvaryum mevcut ve tekrar kaplumbağa bakma planları yapmaya başladım.

Akvaryum 50x50x50h boyutlarında, 6mm cam kalınlığında ve yandan sump sistemi mevcut. Balıklar için kullanıldı sağlam bir akvaryum fakat tabi kaplumbağa için sağlam olur mu, sump uygun olur mu bilemedim o yüzden de size danışmak istedim. Akvaryumun kendisine ait bir kuruma alanı yok fakat onu da ayrıca üzerine yerleşecek şekilde yapmayı planlıyorum.

Merhaba,

Kare akvaryumları pek tavsiye etmiyoruz. Bu akvaryumlarda sirkülasyon zor oluyor ve suyun 28 derecede sabitlenmesi biraz daha zor oluyor.

Sumplu bir akvaryum olması bu durumu az da olsa iyileştirebilir. Ama kaplumbağanın boyuna yüzebileceği alan kısıtlı olduğundan bu akvaryumu en fazla 8 cm kabuk boyuna kadar kullanmalısınız.

Kuru alanı akvaryumun 45cm yüksekliğine yaparsanız suyu bolca doldurabilirsiniz. Kaplumbağa büyüdüğünde kuru alanın bulunduğu kısmın camlarını mukavva karton ile yükseltebilirsiniz bu sayede kaçamaz. Üzerine yerleşecek şekilde dediğiniz akvaryumun dışına ise bu daha iyi olur suyu olabildiğince iyi kullanabilirsiniz. Ama bu akvaryumun üzerine camdan bir kuru alan olmamalı akvaryumun cam kalınlığı en az 8mm olmalı bunun için.

Bu zaten ömürlük bir akvaryum ölçüsü olmadığından 6mm 8cm kabuk boyutuna kadar güvenli olacaktır. Sonrasında kaplumbağaların kabuğu güçleneceğinden ve kiloları artacağından kuru alandan karşı cama bir kabuk darbesiyle cam patlayabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sumpın kapladığı alanı çıkarınca ne kadar bir pay kalıyor?

6 mm cam 8 cm kabuk boyu itibariyle riskli çarpıp kırabilir. Bu boya geldiğinde ömürlüğe geçilmesi gerekir.

Sumpın kapladığı alanı çıkarınca ne kadar bir pay kalıyor?
bu boyutlar sump çıkarıldıktan sonra kalan boyutlar. 20cm civarında da sump var.

kırılmasından korktuğum için sizlere danışmak istedim aslında. Demek ki kaplumbağa projemiz yatmış oluyor. Teşekkürler

Geri