Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum suyu-Egzama

Kacaktospik

Altın 5 Üye
1 haftadır oluşturduğum akvaryumu çeşitli eksikliklerinden dolayı boşalttım doldurdum, kuru alan yapımı vb gibi uğraşlardan dolayı akvaryumla ve daha sonrasında su/sabunla çok haşır neşir oldum. Ve devamli akvaryuma deep fixin antiseptik damlasini kullandim. bikaç gundur elimde dayanilmaz acilar ve kizarikliklar var. bugun ise catlamalar basladi. bir eczaneye ugradim ve egzama oldugunu soyleyip bir krem verdi. gecmezse doktora gorunmemi soyledi. bu asamada kaplumbagaya dokunmamazlik yapamam ve akvaryumu aksatmam kaplumbagam daha bebek. ozellikle silis kumun bulaniklasitirdigi suyla ugrasip dururken. bana ne onerirsiniz akvaryum temizligi icin? eldiven mi kullanmaliyim?

Anti bakteriyel sabunların sürekli kullanılması ciltte tahriş yapar. Kullanıyorsan bir süre kullanma.

Deep fix'in ürünü metilen mavisi ise o da sürekli kullanılmaz. Su değişimlerinde 20 litreye kadar 1 damla; 50 litreye kadar 2 damla; 100 litreye kadar 3 damla damlatılır.

Bir de su kalitesi bozulmuş olup o gün temizlik yapacak durum yok ise damlatabilirsin. Sürekli damlatma hayvana iyi gelmez.

Eldiven olarak ameliyat eldiveni gibi olan eldivenlerden alacaksın. Beybi marka 100 adetlik kutuda satılır. Marketlerde satılıyor. 15 tl civarlarında. Pudrasız olanından al. Bunlar kullan at olduğu için daha sağlıklı.

Cvp: Akvaryum suyu-Egzama

deep fixin kutusunun arkasinda 10 litreye 5 damla diyor bu sekilde uyguladim yanlis miymis yani

O ölçü balıklar için metilen alkol bazlıdır. Aşırısı kaplumbağaları sersemletir. Akciğer solunumu yapan hayvan olduğu için bu risklidir. Yüzme kabiliyetini zayıflatır.

Ne yapmam lazım bundan sonra dediğiniz ölçülerde kullanmak durumunu düzeltir mi

Ne problemi vardı ?

Aşırı yükleme yaptım muhtemelen o damladan dolayı şimdi az kullansam o yükleme durumu düzelir mi diye soruyorum

Hayvanda buna bağlı halsizlik tepkisiz kalma ya da mayışma halleri var ise düzelir. Sadece dediğim hallerde ve zamanda kullanman yeterli hatta hayvan sağlıklı ve su kalitesinde bozulma ya da kir durumu yok ise kullanmana da gerek yok. Sürekli kullandığımız bir ürün değil. Amaç zararlı bakteri oluşumunu ve buna bağlı göz ve kulak enfeksiyonunu önlemek.

Ayrıca akvaryuma konacak, çok sıcak su ile yıkamaya veya kaynatmaya gelmeyen bir ürünü steril etmede de koyduğumuz kap yada kovadaki suya tuza alternatif olarak damlatırız. Misal ipek yapraklı bitki gibi yalnız çok yoğun olmamalı ve sıcak suya damlatılmamalı aksi halde ürünün boyadığı gibi sıcak su pişirip çıkmasını önler.

Aynı şekilde kaplumbağalarda yoğun kullanım kabuk ve derisini boyar.

Fırçalamama rağmen akvaryuma koydugum dogal kaya mavilesti onu akvaryumdan çıkartayım mı kalsın mı

Metileni emmiş ama durmasında sakınca yok. Bu açıdan bir zararı olmaz. Yalnız kaya hayvanın yüzüşünü kısıtlıyorsa, yüzeyi sünger gibi delik delikse ve sirkülasyonu kısıtlayıp altında ve civarında kir birikmesine neden oluyorsa çıkarabilirsin.

Bahsettiğiniz hiçbir şey sorun değil şuanlık kalabilir öyleyse teşekkürler :)

Geri