Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum suyumda sorun

seref

Bronz 1 Üye
arkadaşlar büyük bi sıkıntım var.tosbiğim 10cmden büyük oldu yeni bi akvaryum ve filtre aldım akvaryumum 75 lt iç filtrem ise aşırı büyük 2 katlı dik bile sığmıyo ama su 5 günde yemyeşil oluyo ve içerde hiçbişey gözükmüyo bile ve leş gibi kokuyo annem babamlrurya sorun yaşamaya başladım evi kokutucak derecede kokuyo nababilirim sorunu çözemedim bıktım 5 günde bir tamamını değiştirmekten suyun.%25i değişmesi gerekiyo haftada bir ama bu mümkün değil çünkü dibe acayip dışkı ve pislik birikiyo üstten %25ini almam hiç fayda etmiyo aşırı koku ve yeşillik yine aynı.kullandığım su çeşme- suyu ama 4 gün dinlendirilmiş şekilde akvaryumumun tabanında denizden topladığım doğal renksiz çakıltaşları vardı onları bile aldım sadece filtrem ısıtıcım ve cd kabında kuru alanım kaldı yine 5 günde leş gibi oldu.deliricem ne yapmalıyım ailemle sorun yaşamaya başladım petshopa vericekler yoksa ki orda ölmesi demektir !

Cvp: akvaryum suyumda sorun

seref' Alıntı:
arkadaşlar büyük bi sıkıntım var.tosbiğim 10cmden büyük oldu yeni bi akvaryum ve filtre aldım akvaryumum 75 lt iç filtrem ise aşırı büyük 2 katlı dik bile sığmıyo ama su 5 günde yemyeşil oluyo ve içerde hiçbişey gözükmüyo bile ve leş gibi kokuyo annem babamlrurya sorun yaşamaya başladım evi kokutucak derecede kokuyo nababilirim sorunu çözemedim bıktım 5 günde bir tamamını değiştirmekten suyun.%25i değişmesi gerekiyo haftada bir ama bu mümkün değil çünkü dibe acayip dışkı ve pislik birikiyo üstten %25ini almam hiç fayda etmiyo aşırı koku ve yeşillik yine aynı.kullandığım su çeşme- suyu ama 4 gün dinlendirilmiş şekilde akvaryumumun tabanında denizden topladığım doğal renksiz çakıltaşları vardı onları bile aldım sadece filtrem ısıtıcım ve cd kabında kuru alanım kaldı yine 5 günde leş gibi oldu.deliricem ne yapmalıyım ailemle sorun yaşamaya başladım petshopa vericekler yoksa ki orda ölmesi demektir !

Büyük ihtimal filtrenizde sorun var. Filtrenizi değiştirmenizi öneririm.
Şelale filtre daha iyi olur o akvaryum için

Öncelikle petshopa verip ölüme terketmektense burada sahiplendirme imkanımız var. Yani boşuna ölüme terketmeyi tercih etmeyin.

Alper beyinde dediği gibi filtrenizde sorun var. Filtrenizi değiştirin.

yok bizimkiler bağarsada zaten öyle bişey yapmam asla o petshoptaki tabloyu gördükten sonra fakat bi çaresinide bulmalıyım küçük olan akvaryumumda zaten şelale filtre kullanıyodum artık suyu az geliyo acayip yeşil olup kokuyo diye düşündüm büyük akvaryuma ve nerdeyse 40cm bi iç filtreye geçtim tabandaki çakılları da aldım yine aynı..sorun filtrede diyosunuz ama filtre çok güçlü ve çok pislik çekiyo buna rağmen yemyeşil ve koku var.başka ne gibi nedeni olabilir bi fikriniz var mı ? bide eklemek istediğim bişey var benimki çok deri değiştiriyo nerdeyse 3 günde 1 değiştiriyo yemlemeyi de fazla yapmıyorum gene dışkı dolu dibi..

:) Bunun filtre dışında bir açıklaması yok bence.
Kalitesiz yemler kullanıyir iseniz onlarda suyun rengini değiştirebilir. Ama filtreyi değiştirmeyi deneyin. Watt'ı debisi vs... dikkat etmen gerek.

İç filtrenin özelliklerini yazar mısın?

Aslında kaplumbağalar hakkında bu forumdan çok şey öğrendim ve veterinerden hatta akciğer enf.geçiren kapluşumu bile iyileştirdim ama bu sorunu çözemedim işte yemim tetra reptomin bana göre gayet iyi ayrıca ekstradan gammarus da var.vitamin damlası da var.filtremin özelliklerini yazıyorum tam bilmiyorum ben bu yazanları ama siz bi tercüme ederseniz SOBO Aquarium international filter WP 2000F AC 220-240 V 20 W F.MAX:880L/H böyle yazıyo.

Acaba akvaryumun içindeki bir aksesuar rengini mi salıyor?
Bence filtreyi değiştirin bir öyle dene derim.

Yukarıda yazılanlara ek olarak ben dip çekimi yapmanızı ve o iç filtre yerine çözüm sunabilecek bir dış filtre almanızı öneririm.

Dış filtre o akvaryuma gereksiz masraf olur bence.
Ben 80 LT'yi şelale ile temizleyebiliyorum. Hiç bir koku, bulanma olmuyor.

Dediğim gibi akvaryumun içinde hiçbir aksesuar bırakmadım cd kabından hazırladığım kuru alan hariç ki o da salınım yapıcak bişey yok zaten.ama çok fazla dışkılıyo ve çok büyük yeşil dışkısı ishal değil çünkü dışkısı sıvı değil ve kilo verme gibi sorunu yok aksine normalinden daha kilolu.tek dip çekimi yapmıyodum onu da temin edip denicem alper beyin dediği gibi dış filtre bu hacime gereksiz gibi yani bu hacimdeki bi suyu iç filtrenin çözmesi gerek diye düşünüyorum özelliklede büyük filtre varken.5 günde bi suyun tamamını değiştirmek hayvana zarar veriyo kanısındayım ve bana çok sorun yaratıyo.bu durum normalde ya sudan ya filtreden yada salınım yapıcak aksesuardan olur bende üçünde de sorun yok bi dip çekimi yapmıyorum diye 5 günde su yemyeşil olurmu yani ?

Kendinizde soylediniz. Filtreniz arızalı buyuk ihtimalle. Yoksa 5 günde imkansız :)

Bence akvaryumunuz bir yerden güneş alıyor. Alg patlaması olmuş akvaryumda.

suyu boşalttıktan sonra akvaryumu pencereden biraz uzağa alın. başta camlar olmak üzere içindeki taşları bir güzel yıkayın. elinizde bir leğen gibi birşey varsa akvaryum suyu ile birlikte tosbaları oraya alın ısısını korumak için kalorifer yanına (üstüne değil) bırakın. derinlemesine akvaryumu temizleyin. tekrar doldurduktan sonra bir defaya mahsus mavi damladan damlatın. iki damla yeter. ayrıca içinden çıkardığınız taş vb'yi ayrı bir kapta ve sıcak suda tutarak maviden yeterince damlatın ve bekletin. bu arada akvaryuma temiz suyu koyduktan sonra ısıtıcıyı çalıştırın ki bir an önce ısınsın. taş ve diğer şeyleri daha sonra koyarsınız. akvaryumla işiniz bittikten sonra hem tosbaların hemde akvaryum suyunu kontrol ederek denk ısıya geldikleri anda akvaryuma alın.

filtrenizi sürekli temizliyorsunuz değil mi ?

Geri