Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum temizliği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Vampir

Gümüş 5 Üye
Akvaryum için dip süpürgesi aldıım.Su çok sarılaşmııştı ve içinde sürekli yüzen şeffaf parçalar vardı.Dökülen derileriymiş.Bu dip süpürgesiyle akvaryum suyunun bayağı bir kısmınıı çektim pisliklerle beraber ve üstüne dinlenmiş suyu ekledim.Fakat su hala eskisi gibi sarımsıı ve o uçan deriler hala duruyor.Onları temizlemenin bir yolu var mı ? Uzun zamandır temizlemedim diye mi böyle oldu ? Ne yapabilirim ?

Derileri sadece iç filtre yoluyla temizleriz. Bu filtreye de elyaf uygun olur. Kendi süngeri deri ile kaplanırsa çıkarması zor olur. Diş fırçası ile temizlenir ama çok sert girmemek lazım süngeri yırtar.

Suyu iki şey sarartır ya mango, mopani kökü almışsındır o özsuyunu salar. Su sarıya döner kökün durumuna bağlı olarak ne kadar kaynatsan da bir iki ay özsu salınımı olur ve durur. Bu temiz su ile inceltilip renk açılır. Sakıncası amonyak patlaması var ise onu gölgeler.

Diğer sarartan durum amonyak patlamasıdır. Belli sürelerde su yenilenmezse bu olur. Filtre kaynaklı olan durumda ise, uzun süre temizlenmemiş yada içindeki malzeme işlevini yitirmişse veya elyaf sıkı sarılmamışsa su katlar arası kaçak yapıyorsa. Dış filtrelerde suyun hafif sararmaya başlaması temizlenme zamanının geldiğini gösterir.

Filtre işlevini yerine getiremiyorsa veya su uzun süre yenilenmemişse, amonyak patlaması yaşanır. Bu hayvanlar için zehirleyicidir. Komple su değişimi yapılmalıdır. Filtre yıkanıp malzeme yenilenmelidir. Amonyak zehirlenmesine metilen mavisi endikedir. Böyle durumda akvaryuma bir iki damla damlatılmalıdır.

Akvaryum ufak hayvan büyük ise idrar salınımı ile kirlenme daha yoğun olur. Su kalitesi çabuk bozulur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri