Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum-Teraryum-Paludaryum Farkı

Tarçın~

Altın 2 Üye
Bu konuyu açıklığa kavuşturalım.Su kaplumbağaları ne bir akvaryumda ne de bir teraryumda bakılır.Onlar "paludaryum"da beslenir.Zaten çok karıştırılan bir kaç terimdir bu üçü.Bu bakım ortamlarını inceleyelim.

Akvaryum:İçinde tamamen su bulunduran bir bakım ortamıdır.Balık vb. canlıların yaşadığı bir ortamdır."Aqua" ingilizcede bilindiği üzere su anlamına gelir.

mailto:/28/www.yeniresim.com_-_Akvaryum_Resimleri_-_Gzel_Bir_Akvaryum.jpg

Teraryum:İçi tamamen kuru bir bakım ortamıdır.Hiç su bulunmaz.Kara canlıları yaşayabilir.İguana , kuş , hamster ,tarantula , kara kaplumbağası vb. hayvanların yaşadığı bir ortamdır.

mailto:/mynet_resimlerim/yuva_01_.jpg

Paludaryum:İçi yarı su yarı kuru alan olan bir bakım alanıdır.Diğer bir değişle bir su kenarı örneğidir.Su kaplumbağası , timsah , çeşitli cins kurbağa vb. hayvanların yaşadığı bir ortamdır.

Akvaryum=Su
Teraryum=Kuru yer
Paludaryum=Kuru yer+su

mailto:

Teşekkürler Gerçekten Çok İyi Oldu Öğrendiğim ;)

Teşekürler iyi ki bu konuya bakmısım :) Paludaryum a Akvaryum diyordum :S

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

ben kaplumbagama akvaryum içinde baktıgım için düz hesap olarak direk "akvaryum" diyordum kaplumbagamı yasattıgım alana : ) bilgiler için tşk ;)

Güzel bir konu benimkinin de bir kaplumbağa kabı var fazla büyük değil ama ona yetiyor büyüdükçe değiştiriyorum kabını kabının değişmesinden çok hoşlanıyor hele de bazen su dolu bir kabın içine koyup yüzdürüyorum çok seviyor dalıyor çıkıyor yüzüyor

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

güzel bir paylaşım her biri birbirinden hoş gerçekten insanın ruhunu okşuyor :)

pufff ya paludaryumun alasına layık dostlarımız ama imkanlar sınırlı malesef..

Çok tşkr gerçekten ben 6 senedir kapluşlarım zeytin ve reçelle beraberim ama bu ayrımı bilmiyordum=))

Şuan evde hepsinden birer tane olmasına rağmen hala bir kaç tane daha istediğimi fark ettim (=
En iyisi odamda yeni bir yer açmak ve bukalemunumun doğuşunu beklemek sanırım ((=

Peki biz bir akvaryumun yarısına su koyarsak paludaryum mu olacak ?

Merhaba,
Tam olarak öyle sayılmaz.Paludaryum yapay doğa gibi birşey sayılır.Yani kaplumbağanızın doğal olarak yaşadığı ortamı akvaryuma yansıtabilirseniz buna biz "Paludaryum" diyoruz.
Yani;
Bir akvaryum alıp içini gerekli ekipmanlarla tamamladıktan sonra bitki vb... alırsanız azda olsa Paludaryum ortamı yaratmış olursunuz :)

Geri