Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum üzerine cam ?

zeki52

Elmas 5 Üye
Merhaba arkadaşlar, çizmeye çalıştıgım şekildeki gibi akvaryumun üzerinin bir bölümünü bu şekilde camla kapatırsak bir sorun olurmu ? komple kapanmıcak sadece kuru alanın rampasının 10cm onune kadar kapatmayı dusunuyorum ?

mailto:/9zuakl.png

Cvp: Akvaryum üzerine cam ?

Taslak iyi duruyor.. o camın üzerine lamba da koyulabilir tam kuru alana ışık verecek şekilde

O kadar boşluk az olur. Çünkü kuru alanda panik esnasında suya öyle hızlı atlarlar ki cam üstüne uçarsa oradan dışarı kaçabilme olanakları olur.

Benim birlesik akvaryum sistemide bu sekilde yalniz neden kuru alan gri cizdiginiz yerin ustunde degil ? Konuya gelirsek rampanin suda yerden 10 cm yada en garantisi 15 cm sonra olsa sikinti olmaz

Alisarp' Alıntı:
Benim birlesik akvaryum sistemide bu sekilde yalniz neden kuru alan gri cizdiginiz yerin ustunde degil ? Konuya gelirsek rampanin suda yerden 10 cm yada en garantisi 15 cm sonra olsa sikinti olmaz

Kuru alan akvaryumun yanına sehpa yaptırdım akvaryumun yukseklıgınde onun uzerıne camdan kuru alanı koydum rampası suya iniyor o yuzden ayrı şekilde renklendırdım ayrı oldugu belli olsun dıye :)

Bunu sormamdaki amacım, rampanın eğimi biraz az kücük olan kaplumbagalar cıkamıyor suyun sevıyesı dusunce baya bi yükseltmem gerekıyo yukseltıncede en buyuk kaplumbagam ellerını kenarlara koyabiliyor akvaryumdan kacmasını onlemek ıcın dusunmustum ama en iyisi rampanın egimini arttırmak olacak sanırım cunku kucuk olanlar bayadır sık bir şekilde cıkamıyorlar suya :( okulda yeni bitti artık salı gunu verıyım camcıya söküp yeniden rampa yapsın en iyisi.. hatta kuru alanı komple baştan yaptırıyım dıyorum biraz kücük olmus cunku 30X30 yaptırmıstım alan biraz dar gibi geldi bana. 40x40 yaptırsam yetermiki ya da 50x50 mi yaptırsam? yoksa 30x30 yeterlimidir ?

mailto:/11qlj6t.png

Nasıl olsa tabure üstünde olup akvaryuma yük binmeyeceğine göre uygun bir büyüklükte olması ömürlük gitmesini sağlar. Yalnız bunda dikkat etmen gereken hayvanlar, kuru alan yanlardan sarktığı taktirde hayvan dikleme o cama abanırsa denge bozulup kaykılıp yere inmesin.

Cvp: RE: Akvaryum üzerine cam ?

cem' Alıntı:
Nasıl olsa tabure üstünde olup akvaryuma yük binmeyeceğine göre uygun bir büyüklükte olması ömürlük gitmesini sağlar. Yalnız bunda dikkat etmen gereken hayvanlar, kuru alan yanlardan sarktığı taktirde hayvan dikleme o cama abanırsa denge bozulup kaykılıp yere inmesin.

Kuru alanı 3 tarafından bantla sabitliyorum abi o yüzden olmaz sanırım oyle bi durum :) bunuda ilk koydugumda olurda kayıp akvaryumun icine düsmesin diye yapmıstım hayvanların boyle bi davranışlarınıda engeller sanırım :)

Benim 120 cm lik 360 litrelik akvaryumun kuru alani 45*45 ideal bence, bu seferde o uste konan cama tutunur kacar olmaz o
Rampada 37 derece idealdir 3-4-5 ucgeni gibi

Bende düşündüğünüz gibi cam var rahat oluyor buhalasmayida azaltiyor. Benim rampa biraz dik ama.

Geri