Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum ve Kuru alan

banyoterligi

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar, bugune kadar turtle bank kullandım. Artık 2 tane afacana yetmemeye başladı. Camdan kuru alan yapıcam. Yalnız akvaryumum 50*50*50h yani 125 litre. Camdan rampalı sistem yaparsam yüzeydeki yüzme alanı daralıyor gibi geldi.

Veya camdan 47 cm yüksekliğie camdan alan yapıp arkasına sağına soluna camdan kaçmaması icin engel yapmayı düşünüyoruum.

Yardımlarınızı bekliyorum. özellikle cizimle ilgili yaparsanız sevinirim. Aynı sekilde ölcü vererekte..

Cvp: Akvaryum ve Kuru alan

Mert benim yada Emrenin kuru alanından yapıp akvaryumun üzerine oturtsan yüzme alanı daralmaz bence. Zaten her sekilde yanlara korkuluk yapman gerekicek. Benimki 20 cm yükseklikten kaçmayı başardı

Selim abi , Emre abi ile telefonda konusmustuk bu konuyu da sonuca varamamıştık. Söyle dusun. Uzunluk 50 cm oldugu icin yapcağım kuru alanın uzunluguda 20 cm olsa, e rampası vs falan derken akvaryumun yüzey kısmında yüzme alanı kalmıyor sanki yanılıyor muyum?

Evet söyledigin mantıklı. Belki söyle bişey yapılabilir penn plax ı düsün. Akvaryum kare oldugu için 25 cm lik ikizkenar ücgen seklinde yaptırabilirsin. Böylece yüzme alanından fazla kısılmamış olur. Yanlara korkuluk yapacagın için akvaryumu tam dolu olarak kullanırsın böylece rampayıda cok uzun yapmana gerek kalmaz

Ufak bi cizim yapabilirmisin Selim abi anlayamadım tam? Ben cam yaptırmayı dusunuyorum penn plax pahalıya geliyor.

Biraz geç olabilir ama eve gecince bi çizim yollarım.

Penn plax değil zaten camdan yaptırcaksın. Czimi yollıyım net anlayabilirsin o zaman

selimin bahsettiği böyle bir şey. kahverenginin kenarlarından da yukarı doğru 20-25 cm yükseltme yapacaksın. işin bitecek.

mailto:/9kuiwj.jpg

Cem abi sağol anladım. Yalnız benim 2 tane sıpa var. Nasıl bi ölcü uygulamalıyım?

belki 30 olabilir. ne kadar büyütsen de ışığın tam ortaladığı noktada duracaklar ve diğeri her zaman onun üstüne çıkacak düzen bu. kuru alanın büyük olması sadece rahat manevra yapmalarına lazım. yoksa durdukları alan en büyüğünün kabuk boyundan birkaç cm fazla.

Bak bu çok mantıklı. Selim süper fikir buldun. Ben gene içerden uzanan bir alternatif düşünüyordum. Kare akvaryum için çok iyi bir yöntem. Böylece rampa çıkışından yukarı korkuluğa bile gerek kalmaz. 25 değilde üçgenin ikiz kenarlarını 30 cm yaparsan evladiyelik olur gibi.

Ancak tek düşüncem ağırlık öne doğru yığılmaya sebep olur mu? Bunun için kuru alanın yapışan camın kenarları 30 cm olup esas alttan yukarı uzanan camlar 40 cm olabilir.

Yani kuru alan yan camların hafif içinde kalacak.

Evet gayet güzel olucak o şekilde ama Emre abi senin dediğine göre alttan akvarym tabanına camlarla kuru alanı desteklqemek sanırım. içinde su oldugu icin akvaryumun bu şekiilde destek yapamayabilirim. Bu tasarımın üstüne turtle topper gibi kutu çıkıyım mı? Akvarym camım 6 mm, 3 veya 4 mm den yapıcam kuru alanı

İkizkenar olayını anlayamadım yalnız dikdörtgen yapsam daha mantıklı olmazmı? Veya camcıya nasıl kestirtmeliyim ikizkenarları

ikizkenar en mantıklısı harbiden :)

İkizkenar Cem in çiziminde yukarıdan baktığında kuru alanın akvaryuma yaslanan eşit kenarları Mert.

Ben nasıl yapacağını şöyle anlatayım. İki cam kesecek adam. Ölçüleri eşit ve 70x40 olacak. Bu iki camı 90 derece açı ile yapıştıracak. Böylece ana ayaklar ve duvar okuşacak. Bir camda kuru alan tabanı için olacak. Bu cam üçgen ve iki kenarı 30 cm olacak. Sonra bu üçgeni alttan 45 cm yükseklikte olacak şekilde bahsettiğim ayaklar ve duvar olan camlara yapıştırılacak. Böylece kuru alan meydana gelecek. Rampayıda uygun ölçüde ortaya ayarlarız.

bu kuru alanın rampa tarafı alt kısmına iki adet sütun gibi birşeyde siliconlanabilir. destek olması açısından.

Geometri en problemli oldugum konu mazur görün o yüzden :) 70x40 olayı ne peki Emre abi anlauamadım? Bu arada ayak tabanları için akvaryumda su olucak, sıkıntı yaratmaz mı o?

Ayrıca camcı umarım üçgen sekilde kesebilir camı güzelce rodajlayıp

cem' Alıntı:
bu kuru alanın rampa tarafı alt kısmına iki adet sütun gibi birşeyde siliconlanabilir. destek olması açısından.

Benim kuru alanlarda rampa altında ufak destek camlar var. Uygun açı ile kesildiler. Kulak gibi. Aşağı uzanmasına gerek yok. Bu konuda gösteriyorum. Ufak ama rahatça rampayı taşır ve yer kaplamaz.

mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

yok emre rampa için değil alan öne kaykılmasın diye ama o gösterdiğini de yapması lazım. onu da belirttiğin iyi oldu.

banyoterligi' Alıntı:
Geometri en problemli oldugum konu mazur görün o yüzden :) 70x40 olayı ne peki Emre abi anlauamadım? Bu arada ayak tabanları için akvaryumda su olucak, sıkıntı yaratmaz mı o?

Ayrıca camcı umarım üçgen sekilde kesebilir camı güzelce rodajlayıp

70 cm e 40 cm cam kestirmen gerekecek. Bunları uzun kenardan 90 derece yapıştırdınmı kuru alanın ayakları ve yan duvarları oluşacak. Yani yapıştırıp dik olarak yerleştirecekain. Diğer üçgen kuru alan zeminini alttan 45 cm yukarı yapıştırdınmı suyu 43 cm koyarsan sudan biraz yukarıda kuru alan meydana gelir. Kuru alanın duvar yüksekliğide 25 cm olur.

cem' Alıntı:
yok emre rampa için değil alan öne kaykılmasın diye ama o gösterdiğini de yapması lazım. onu da belirttiğin iyi oldu.

Cem öyle yaptımı ortada sütun olacak. Benim ölçülerime dikkat ettinmi. Kuru alan duvarlarını 40 cm yap dedim. Ancak kuru alan zemininin duvarlara yapışacak kenarları 30 cm olsun. Böylece kuru alan zemini kenarlardan 10 cm içeride olacak. Böylece öne kaykılma olmaz bence. Hatta çok daha garanti olsun denirse bu kuru alan ana camları 45 cm bile olabilir. Nasılsa akvaryum camına oturacak. Yer kısıtlanmaz. Ancak cam kalınlığı.

senin o mesajı görmemişim. ben üstten oturmalıyı düşünmüştüm senin anlattığın 70*40'ı şimdi çizdim onu da anladığım kadarıyla. bu çizdiğime rampa kısmından aşağı dikme ayak olacak. ve akvaryum içinden batacak. son anlattığını önceden biliyorum.

mailto:/34jbplc.jpg

Eline sağlık Cem. İşte benim demek istediğim sistem bu. Tabi Mert mavi kısmı akvaryum sanmasın. Bunlar yapılacak kuru alanın gövdesi.
Ancak dediğim gibi olsa kuru alan zemini cama yapışan kenarları 30 cm olup hafif içerde kalsa sürunlar olmadan güvenli olmaz mı? Sürunlar biraz yüzme alanında engel olur gibi geliyor.

olmadı arkasından akvaryum camına iki damla silicon damlatsa daha sağlam olur. gerçi bu biçimde düşse bile karşı cama geleceğinden hayvanların altında kalma olasılığı yok. yalnız rampa kenarları üstten destekli olursa devrilme riski olur. rampa kısmı ile kuru alanın birleştiği noktada dikleme alttan akvaryum dibine bir ayak olursa daha sağlam tutar.

rampa tarafına 5 cm kuru alan tarafına 5 cm uzatmalı

Geri