Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum yaptıracağım önerilerinizi bekliyorum

Onue14

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar merhaba 2 senedir beraber olduğum hürrem ve çikoya güzel bir akvaryum yapmak istiyorum. Öncelikle kendimce bir yer buldum mailto:/1h/l/unnh7.jpg . Yani uydu alıcısnın altındaki boşluğa göre ( ki o uydu alıcısı daha yukarı çekilecek) Bu alanın ölçüleri de şöyle 65 cm genişlik 45 cm yükseklik 34 cm de taban genişliği olmakta. Bu ölçülere göre kaç litrelik bir akvaryum çıkar? gerekirse camcıya yaptırma seçeneğini de kullanacağım. Diğer ekipmanlarla beraber yer açısından bir sorun olur mu görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

Cvp: Akvaryum yaptıracağım önerilerinizi bekliyorum

onur hayvanlar iki yaşına gelmiş zaten o alan hayvanlara küçük gelecektir. yeni almış olsan iki sene götürür derdim ama bu ölçülerdeki akvaryum işine yaramaz. kaldı ki buharlaşma yapacağı için alıcıyı bir ay geçmeden öldürür. televizyonun yeri daha uygun düşerdi ama dediğim gibi hayvanlar büyük.

Ben olsam daha çok pencereye ve çiçekler varsa oraya yakın alanları tercih ederdim.Hayvanların lamba alsak bile doğal güneş ışığını ihtiyacı var.

Bu hayvanlara 100*50*60 ölçülerinde bir akvaryum gerekir. Bu akvaryum ömürlük olur. Daha küçüğü ya yetmez yada gene geçici olup bir süre sonra değişim gerekir.

Arkdaşalar bugün itibariyle bir akvaryum edindim sonunda bkz: mailto:/1h/x/uzr2z.jpg ve de mailto:/1h/x/uzr3r.jpg . Akvaryum yerini de değiştirdim ilk msjdaki resimde her türlü sorun olacaktı diye düşünüyorum. Şu anda filtre ve ısıtıcım mevcut zemin içinde çakıl taşları var kısa zamanda lamba da edineceğim kuru alan için, sizce nasıl görünüyor?

Akvaryum güzel de hayvanların boyu kaç cm di? Kuru alandan firar etme durumu olabilir. Oraya önlem gerekebilir.

Ayrıca zemine çakıl taşı yerine doğal sarı 0.5-1 mm ölçülerinde silis kum almak bir çok sebepten ötürü daha uygun. Kuru alan zemini ve rampada çakıllarla kaplanabiir.

Bu arada akvaryumun ölçüleri nedir? Buna göre bir değerlendirme yapabiliriz.

Lamba konusu önemli. Aman ihmal etmeyelim.

Hayvanlara hayırlı olsun.

değişik bir dizayn olmuş. kırmızı boruları ilk başta dış filtre borusu sandım. dedim hangi marka metal boru kullanıyor. camlar traşlanmamış hayvanın temas edebileceği noktalarda cam kenarlarını silicon ile dolan. çarparsa hayvanların bir tarafı kesilmesin. kuru alanın taban ile rampanın birleşme noktasında alttan bir destek yapıştırmak sağlamlığını artırır. resimdeki gibi dikme cam kuru alanın boşta kalan tarafına.

mailto:/ir1fmu.jpg

65*37*24 ölçülerinde bu akvaryum arkadaşlar. Yalnız filtre ve ısıtıcı durmuyor camda çıldırttı beni :smile: bir de akvaryumun nerelerine koyayım bilemedim?

doğru yazılım 55*24*37h akvaryumda su yoksa yapışması zor olur suyu koyduktan sonra yapıştıracaksın. yorum 5'teki resme göre bakacak olursak, filtre sağ arkada ve sol kısa cama dönük olacak. filtreyi arka camdan 5-6 cm boşluk olacak şekilde yapıştır. dereceyi sağ ön cama yapıştır. ısıtıcı ise sol arka köşede olsun. filtreden gelen su ısıyı akvaryuma yaysın.

güzel düşünce de şu kuru alanın tam olması sorun yaratacak gibi. ısıtıcıyı kuru alanın altına yerleştirsem kablosunu rampa kısmının üzerinden atmak zorunda kalıyorum.

Isıtıcı akvaryumun arka tarafında kuru alanın hemen önünde durabilir. Akıntı suyu arkaya doğru iter.

dediğiniz gibi yaptım az önce yeni alanlarıyla da buluştular biraz şaşkınlık var sanırım pıtır pıtır tutunacak dal arıyorlar mailto:/1j/3/v439k.jpg ve de mailto:/1j/3/v43df.jpg

su seviyesinde midir nedir rampadan bir çıkayım yolumu bulayım da demediler

Tabiki su seviyesi kuru alan zemininin hemen altına kadar gelsin. Rampaya böyle çıkmaları çok zor. Tutunurken arka ayaklarıylada destek alırlar. Hemde su ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.
Rampanın üzerindeki malzeme sabit değil mi? Aslında küçük çakıllarla kaplansa çok rahat olurmuş. Zaten sadece cam olsa çıkamazlar.

Filtre suyu nereye veriyor karşı cama değilde rampa tarafına doğru değil mi?

Bir konuda dipteki çakıllar yerine doğal sarı 0,5-1 mm arası kalınlığında silis kum olsa daha iyi. Bunlar arasında dışkı ve yem artığı biriktirip temizliğe büyük olumsuzluk sebebi. Silis kum sıkı yapısı sebebiyle bunu meydana getirmez.
Ayrıca bu hayvanlar sindirime katkısı olsun diye kum yeme ve taş yutma eğilimindedir. Bunların bazılarını yutmaya kalkıp boğjlma tehlikesi yaşayabilir. Silis kum bu anlamda da en iyisi. Kumun bir faydasıda deri değişiminde ponza gibi baçaklarındaki, ayaklarındaki eski derileri kolay atmasını sağlar.

Akvaryuma kabuk kaşınması için mango kökü, tutunması ve saklanması için doğal görünümde sağlayacak ipek yapraklı bir bitki alındımı her şey tamam demektir.

Hayırlı olsun.

taş konusunu emre anlatmış. suyu rampanın yarısına kadar yükselt. ısıtıcının boyu kısa onu filtrenin yerine alıp dik konumlandırabilirsin. filtreyi de sol arka köşeye kuru alanın altına al. böylece su rampanın altına çarpıp su altına doğru gider. şimdiki durumda rampa önüne çarpıyor. bu hayvanların çıkmasına mani olmakla birlikte kuru alan altına sirkülasyonu yavaşlatacaktır. bir de ısıtıcı lamba olmadıkça kuru alana çıkma isteği duymayacaklardır.

su seviyiesini arttırdım neredeyse rampayı kaplayacak şekilde fakat pek bir şey değişmedi filtreye fln tutunmaya çalışıyorlar bir de yemlerin farkında değiller bulamıyorlar bu kadar geniş alan ilk etapta çok geldi diye düşünmeye başladım.

Genis alanin cok gelme durumu olmaz bence ne kadar genis o kadar iyi, alışmaya calisiyorlar bir sure herseye heryere dokunup inceler sonra alisirlar :) daha once nasil besleniyorlardi bilmiyorum ama bu surec icerisinde elden besleme denenebilir,

hayvanların göreceği biçimde yemi önlerine bırak görmese bile koku ile bulur. kuru alana gelirsek lambanın ısısını aldıklarında çıkacaklardır. endişen olmasın.

Geri