Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryuma süs koymanın zararı olurmu

Murat kütük

Bronz 5 Üye
Akvaryuma süs koymak istiyorum zararı olurmu birileri bana kaplumbağa süsün içine sıkışabilir kaplumbağa ya zarar verir filan dediler

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kaplumbağalar geniş ortam sever yüzerken önlerine engel çıkmasını sevmezler. Bitki, yapay bitkilerin yapraklarını söker. Gücü yettiğini de yerinden söküp kenara atar.

Biz ne kadar heveslenip güzel bir akvaryuma çevirmek istesekte son dizaynı onlar yapıyor. Onlara göre olacak şey silis kum ve kaşınmada kullandıkları mango yada mopani kökü. Ki kökü de akvaryumda gezdirir dururlar. Ben bu ortama tabiri caizse suda çöl diyorum. İstedikleri tek şey bu. Ufak hayvanlarda ipek yapraklı bitki kullanabiliyoruz, su yüzeyine yakın bitkilerin üzerine çıkıp dinleniyor ve uyuyorlar. 7-8 cm kabuk boyu sonrası tahribat başlıyor.

Rahatsızlık duyması bir yana, diğer hayvana veya biz kızdıracak birşey yaptığımızda bize duyduğu kin ve uykusuzluğa bağlı hırçınlık gibi sebeplerle elinden birşey gelmediğinde hırsını bitkilerden alır. Dekorları ısırır. Kafayı taktıkları şeyleri de rahat bırakmazlar.

Ağır dekorların altında kalma durumu da diğer bir risk tabi. Çanak çömlek, büyük deniz kabuklarının içine sıkışma durumları da var.

SfBayyurt

Taç 3 Üye
Peki plastik yapraklı bitkiler zararlı olur mu cem? Internette var cok da güzeller ama suda salınım vs olur mu acaba

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Plastik olmaz. İpek yapraklı dediğimiz kumaşa benzer yaprağı olanlar uygun. Normal plastik olanlar suya salınım ve koku yayıyor. Ayrıca sert ve sivri uçlu olmaları sebebiyle gece hayvanların gözlerine dalaşma riski de mevcut.

Silikonlar plastikten iyi olsa da hayvanların ısırıp yutma tehlikesi var.