Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kör mü Deli mi?

alperozer

Yeni Üye
Merhabalar yaklaşık 2 aydır kirmizi yanakli su kaplumbagası bakiyorum
Kabuk çapı 1tlden alansal olarak yüzde 60 büyük diyebilirim
.Hacim yetersizliği sorunum var akvaryum hacmim 20lt olsada kuru alanı yüksek yapamadığım için 4lt civarı şuan
İstıcı şuan 28 derecede
Filtrem var ama hacim küçük olduğu için su kirlendikçe açıyorum
2 tane sera raffy p veriyorum gunluk ve arada gamarus

Yaptığım Hatalar
.Kaplumbağamı çok küçükken yaklasik 1 ay once en kucuk yogurt kaplarindan birine koyup masama birakip detayli akvaryum temizliği yapmaya gittim, dondugumde yerde yatiyordu -60cm den düşme- ve gozunde bariz farklilik vardı şuan bir gözü sipsiyaha yakinken digerinde yeşil çevre çok daha belirgin ve ortasinda yeşillik var

.Kuru alan yapmak için kumbara üstüne haribo kutusu koymuştum ve yoğunlukları sudan fazla olsun diye haribo kutusunun içine bozuk paralar atmıştım bu paralar ve kumbara salınım yapmış pas vardi baya temizledim -1 ayı geçmiştir-

.Aile bilinçsizliginden dolayı sayısız kez akvaryum sıcaklığı değişimi bir keresinde 34 e bile cikarilmış

.Belirtiler
.Yan yuzme sorunu yok-Ayağa kalkarken biraz yana doğru dönüyor-
.Akvaryumda bazen hava kabarciklari çıkarıyor ve vıcık benzeri bir ses duyuyorum ama hapşırma öksürme gibi birsey mi anlamadım
.göz kapaklarinda bariz bi siskinlik yok yukarda bahsettiğim tek gozunde farketmesi çok zor olan izler var rengi biraz griye çalıyor
. ayakta durmaya calisiyor surekli daha bebekken bile filtreye tutunur cama yapisir oyle dururdu ama şuan nefes almak için hep ayağa kalkiyor insan gibi duruyor bildiğiniz
.Son zamanlarda baya şişkinleşti
.Beni asıl korkutan şey şu yüzme konusu gerçekten kafasını her yere vurup duruyor bazen geceleri de ondan geldigine emin olduğum çarpma sesleri gelip duyuyorum
Çarpınca vazgeçmiyor iyice çabalıyor, çarptığı yerlerden geçmek için artik kendine zarar vermeye basladigini düşünüyorum
.Ben artık elimle beslemeye korkar oldum elime saldırıyor ve yemekleri de tekte bulup yemekte zorlaniyor suyun üstündeki yemi gördugunde yemesi 4 denemesini bulabiliyor bazen

Kaplumbağam sizce kör mü veya başka bir sorunu mu var

Hayvanın başı dışarıda önden ve tepeden kuru yerde net birer resmini çekip atabilir misin?
Akvaryumun ve her iki gözünün de fotoğraflarını da çekip gönderin.

Akvaryumu büyütmeniz ve doğru düzgün bir kuru alan yapmanız gerekiyor.
Öncelikle 30-50-60-80-100 litre bir akvaryum düşünün. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Kuru alan örneklerini bu konudan bulabilirsiniz.

Bunların yanında ısıtma lambası da almanız gerekiyor bu konudan bilgi edinebilirsiniz.

Elinizdeki akvaryumun hacmi yetersiz. Isıtıcı dediğiniz su ısıtıcı ise en az 15 cm su olmalı ve su ısıtıcı tam batan model olmalı.

Kuru alan dışında su içinde tutunacağı bir tünek olmalı. Bu su yüzeyine uzanan ipek yapraklı yapay bitki yada su yüzeyine paralel vantuzla tutturulmuş bir çubuk olabilir.

Filtre 24 saat çalışır ama 4 litrelik bir suda çalışmasının bir anlamı yok. Suyu düzenli olarak 2-3 günde bir yenileyin. Emsal sıcaklıkta su kullanın.

Hayvan kör değil camın ötesine doğru gitme isteği var özellikle güneşi gördüklerinde.

Yemde raffy P yi sabah gammarusu akşam verin. 1 raffy P iki gammarusa denktir.

Yemi parmakla verdiğimiz için yemin parmaktan geldiğini sanıyorlar bunun yanında göz açıları da yemi direk tutturmalarını zorluyor. Yavru iken sıkıntı değil ama 10 cm kabuk boyu üzeri yemi elden vermek yerine önüne atmak iyi olur. Isırırsalar kanatabiliyorlar.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
geçiçi 2 ay süreyle paludaryum kullansam şu pet shoplarda satılan hali hazirda kuru alanı olanlardan ,
Tavsiye eder misiniz? 250lt hacimli akvaryumum var ama koyacak masam yok ne yazik ki
Resimleri gece eve geçince ekleyeceğim

Hayvanın başı dışarıda önden ve tepeden kuru yerde net birer resmini çekip atabilir misin?
Akvaryumun ve her iki gözünün de fotoğraflarını da çekip gönderin.

Akvaryumu büyütmeniz ve doğru düzgün bir kuru alan yapmanız gerekiyor.
Öncelikle 30-50-60-80-100 litre bir akvaryum düşünün. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Kuru alan örneklerini bu konudan bulabilirsiniz.

Bunların yanında ısıtma lambası da almanız gerekiyor bu konudan bilgi edinebilirsiniz.

Elinizdeki akvaryumun hacmi yetersiz. Isıtıcı dediğiniz su ısıtıcı ise en az 15 cm su olmalı ve su ısıtıcı tam batan model olmalı.

Kuru alan dışında su içinde tutunacağı bir tünek olmalı. Bu su yüzeyine uzanan ipek yapraklı yapay bitki yada su yüzeyine paralel vantuzla tutturulmuş bir çubuk olabilir.

Filtre 24 saat çalışır ama 4 litrelik bir suda çalışmasının bir anlamı yok. Suyu düzenli olarak 2-3 günde bir yenileyin. Emsal sıcaklıkta su kullanın.

Hayvan kör değil camın ötesine doğru gitme isteği var özellikle güneşi gördüklerinde.

Yemde raffy P yi sabah gammarusu akşam verin. 1 raffy P iki gammarusa denktir.

Yemi parmakla verdiğimiz için yemin parmaktan geldiğini sanıyorlar bunun yanında göz açıları da yemi direk tutturmalarını zorluyor. Yavru iken sıkıntı değil ama 10 cm kabuk boyu üzeri yemi elden vermek yerine önüne atmak iyi olur. Isırırsalar kanatabiliyorlar.

Alabilirsiniz ama gereksiz masraf olur bir yerde.

Akvaryumu altına koridor halısından uygun ölçüde kestirip yere koyabilirsiniz. Kalındır. İlerde mobilya yaptırırsanız mobilya altına koyarsınız parkeyi ezmez. Onun için dolaba göre bir ölçü düşünerek birkaç cm geniş kestirin. Eni 80 cm standard. Ben royal halıdan almıştım.

Halının bir artısı da yerde eğim varsa bunu nötrlüyor. Tam yüzey oturduğu için akvaryumu kasmıyor. Mobilya aldığınızda da mobilya ile akvaryum arasına laminant şiltesi koyun.

Geri