Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumlardaki davetsiz misafirler. parazitler

keratakerata

Gümüş 3 Üye
Tatlısu ekosistemleri bizim akvaryumlarımızdan çok daha geniş bir çeşitliliğe sahip. Aşağıda, akvaryumlarda beklenmedik bir şekilde karşılaşacabileceğimiz şeylerin bir listesi mevcut. İsimlerin bir çoğunu türkçesini bilmediğimden ingilizce/latince olarak bırakıyorum.

Tatlısu Copepodları (Cyclops)

Altsınıf: Copepoda
Tehlike: Zararsız
Akvaryuma nereden geldiği: Yiyecek, su, bitkiler, balıklar, canlı yemler, tortular
Boyut: ≤1mm

mailto:/1zmmrrb.jpg mailto:/4vn11e.jpg

Salyangozlar

Sınıf: Gastropoda
Tehlike: Genellikle zararsız (bazıları bitki yer)
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler
Boyut: Değişken
Büyük miktarlarda oluşması aşırı yemleme veya uzun süre önce kurulmuş akvaryumlara yerleşip gelişmeleri nedeniyledir. Birçoğu akvaryumlar için iyidir, ancak kaplumbağalar onları yemeyi severler.
mailto:/jim2s1.jpg mailto:/2rdg174.jpg mailto:/309h5wy.jpg

Planarya

Sınıf: Planariidae
Tehlike: Zararsız
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler, su.
Boyut: Genellikle ≤4mm
Planaryalar parazitik değildirler. Yeni kurulan akvaryumlarda dahi görülebilirler. Çok miktarda olmaları aşırı yemleme veya hayvansal maddelerin akvaryumda bozunmakta olduğunun göstergesidir. Cam yüzeyinde görülürler.

mailto:/iclg12.jpg

Ostrakodlar

Sınıf. Ostracoda
Tehlike: zararsız.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler, su, tortular.
Boyut: Genellikle ≤2mm

mailto:/dzlu0.jpg

Kankurtları

Sınıf: Chironomidae
Tehlike: Zararsız. Sinir bozucu böceklere dönüşürler.
Akvaryuma nereden geldiği: Canlı yemler
Boyut: Genellikle ≤0.5inch
Su yüzeyinde görülürler

mailto:/2djqryp.jpg

Karakurtlar
Sınıf: Lumbriculidae
Tehlike: Zararsız.
Akvaryuma nereden geldiği: Canlı yemler
Boyut: ≤ 1 inch
Genellikle canlı yem olarak satılırlar. Zararsız detritivorlardır. (detritivor: ölü organik maddelerle, özellikle bitki döküntüleriyle beslenen canlı türü)

mailto:/11gumux.jpg

Sinek Larvaları

Sınıf: Culicidae
Tehlike: Zararsız. Sinir bozucu böceklere dönüşürler.
Akvaryuma nereden geldiği: Canlı yemler, sineklerin akvaryuma yumurtalarını bırakması.
Boyut: ≤ 0.5inch

mailto:/ezhhxw.png

Tubifex Worms

Sınıf: Tubifex
Akvaryuma nereden geldiği: Canlı yemler, bitkiler (düşük ihtimalle)
Boyut: ≤ 1inch
Tubifex kurtları genellikle canlı yem olarak satılırlar. Substratlara gömülü olarak yaşar ve nefes almak için oradan ayrılırlar.

mailto:/333y3di.jpg

Çeşitli Kurtsu Şeyler

Tehlike: Genellikle zararsız.
Akvaryuma nereden geldiği: Canlı yemler, bitkiler, balıklar, su.
Boyut: genellikle ≤ 4mm
Çok sayıda olmaları aşırı yemleme göstergesidir genellikle substratlarda yaşarlar.

mailto:/iode7b.jpg

Devamı gelecek...

RE: Akvaryumlardaki Davetsiz Misafirler

Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler devamini bekliyorum :)

Cvp: Akvaryumlardaki Davetsiz Misafirler

gerçekten faydalı olabilecek konular, tebrik ederim. kara kurtlar zamanında benim japonların en sevdiği yemlerdi. aslında gerçekten zararsızsa bizede bir nevi faydalı. kaplumbağaların yemesi hariç. yazdığın gibi başımıza bela olan deri döküntülerini de ortadan kaldırıyorsalar güzel olur. (detritivor)

Az rastlanır misafirlerle devam edelim..

Sülükler

Altsınıf: Hirudinea
Tehlike: Değişken, tamamı avcıdır.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler.
Boyut: Değişken, genellikle küçük

Tüm sülükler başka canlılar üzerinden beslenirler. Çoğu kurtları ya da diğer omurgasızları avlar. Bazıları kanemerler. Vücutlarının iki ucunda da emici bölümleri bulunur.

mailto:/2vuwyub.jpg

Yusufçuk Kurtları (Dragonfly Nymphs)

Altsınıf: Epiprocta
Tehlike: Küçük balıklar ve balık yavruları ve karides ile beslenebilir.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler, larva bırakılması (eviçinde pek muhtemel değil tabi)
Boyut: Genellikle ≤ 2inch

mailto:/j5imow.jpg

Damselfly nymphs

Altsınıf: Zygoptera
Tehlike: Balık yavrularıyla beslenebilir.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, canlı yemler, larva bırakılması (eviçinde pek muhtemel değil tabi)

mailto:/wcbwg6.jpg

Su piresi

Sınıf: Daphniidae
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler(pek muhtemel değil), canlı yemler
Boyut: Genellikle ≤ 2cm

mailto:/35i7zwh.jpg

Hidra

Sınıf: Hydridae
Tehlike: Balık yavrularıyla ve karidesle beslenebilir. büyük balıklar için zararsızdır.

mailto:/8xo9jo.jpg mailto:/2v2gmmh.jpg

Gammarus

Altsınıf: Gammaridea
Boyut: Genellikle ≤ .5inch

mailto:/v4t9u0.jpg

Sprintails (Kanatsız böcekler denebilir)

Altsınıf: Collembola
Akvaryuma nereden geldiği: Evinize giren kanatsız böcekler, su üzerinde yüzen bitkiler.
Boyut: ≤ 2mm
Fungi ve yüzey tabakası ile beslenirler.

mailto:/fjj3mr.jpg

Deniz tarağı

Sınıfları: Cyclestherida, Laevicaudata & Spinicaudata
Tehlike: zararsız
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler, tortular.
Boyut: ≤ 15mm

mailto:/2narb50.jpg mailto:/2gsg4yp.jpg

Nadir bulunanlarla da noktalayalım.

Caddisfly larvası

Sınıf: Trichoptera
Tehlike: Genellikle zararsız, bazı türleri avcı.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler

mailto:/kdocg9.jpg

Dev su böcekleri

Sınıf: Belostomatidae
Tehlike: Küçük balıklar ve karidesle avlanır, ısırıkları çok acı verir.
Akvaryuma nereden geldiği: Bitkiler ve eve giren böcekler

mailto:/2yl1vfs.jpg mailto:/idaddy.jpg

devam edecek..

Bu kısmı da çok yararlı teşekkürler :D

Not:Dev su böceklerinden tırstım :( öyle bişey olursa akvaryumdaki her canlıyı çıkarırım o hariç ve suya elektrik veririm temiz iş :D

Hidralar konusunda bir düzeltme yapmak isterim. Hidralar yavru balıklar için ölümcüldür, ancak büyük balıklar için de son derece zararlıdır. Karides akvaryumumda başıma musallat olduklarından çok çekmiştim çilesini, yavru nüfusu resmen dibe vurmuştu ve büyük karidesler dahi inanılmaz strese giriyordu.

Hidralar konusunda düzeltme demiştim ancak ekleme yapmak isterim olacaktı.

dbasol' Alıntı:
Hidralar konusunda bir düzeltme yapmak isterim. Hidralar yavru balıklar için ölümcüldür, ancak büyük balıklar için de son derece zararlıdır. Karides akvaryumumda başıma musallat olduklarından çok çekmiştim çilesini, yavru nüfusu resmen dibe vurmuştu ve büyük karidesler dahi inanılmaz strese giriyordu.

"Tehlike: Balık yavrularıyla ve karidesle beslenebilir. büyük balıklar için zararsızdır." derken balık yavruları ve karidesleri yer demek istemiştim ama tam zıt anlamda anlaşılabiliyormuş şimdi farkettim. Düzeltme için teşekkürler.

RE: Akvaryumlardaki davetsiz misafirler.

Ayy çok iğrenç. Böcek fobisi olan biri olarak kuru karideslere yutmaya bile yeni yeni alışmışken akvaryumda bunlardan görsem herhalde kaplumbağa falan dinlemem bir daha bakamam o suya.

Cvp: Akvaryumlardaki davetsiz misafirler.

kaplumbağalara salyangoz yedirsek problem olmaz mı yani ? arada değişiklik olsun diye verilebilir aslında

https://i.hizliresim.com/NOoGRQ.jpg
Şimdi bu resimdekiler zararlı mı, yoksa zararsız mı?
Gerçi her iki türlü de istemem.

kan kurduna benziyor alt türü veya farklı bir türde olabilir. Akvaryumdaki herşeyi çıkarıp yıka filtrenin süngerine bak. Kuma gizlenmişler ise temizlemesi zahmetli olur. Çıkarıp kaynat ve ayıkla yada yeriyle atıp yeni al.

Nereden bulaştığına bak. Özellikle yemlere. Etçil birşey ise hayvan için tehlikeli olur.

Etçil yem vermiyorum. Otçul yem, yumurta beyazı, havuç, kıvırcık, ara sıra mısır... Hatırladıklarım bunlar. Bu vatandaşların etçil olduklarını nasıl anlarım? Alabalık verecektim ama kalsiyum eksikliği olur dediğin için vermedim.
Yemek yeme ve hareketliliklerinde bir sıkıntı yok.

Kıvırcıktan gelmiş olabilir. İç yapraklar arasına yumurta sıkışmış ise suya değdiği anda canlanır. Etçil yada otçul olduğu konusunda bilgim yok ama en tehlikeli olanı düşünerek hareket etmekte fayda var. Misal bir türü hayvanın içine girip oradan vücuda yayılarak hayvanı içten içe yiyip öldürür.

Hayvana protein ağırlıklı yemde ver. Sera carnivor, jbl agil bunlar gerekli yemler. İhtiyacını karşılaması açısından önemlidir. Su kaplumbağaları protein gereksinimi olan hayvanlardır. Havucu fazla verme yüksek A vitamini alımı deri değişimini artırır.

Geri