Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumu her hafta temizliyorum. Ne yapabilirim?

brc

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar,
Benim 10 litrelik bir akvaryumum var. Başlıkta da dediğim gibi akvaryumu her hafta komple temizliyorum. Çünkü suyun rengi değişiyor ve kokuyor.Akvaryum için gerekli bütün ekipmanlar var. Sizce ne yapabilirim?

Cvp: Akvaryumu her hafta temizliyorum. Ne yapabilirim?

Filtrenizin saatlik debisi ne kadar? Bir de kaç kaplumbağa besliyorsunuz?

Sararmayla birlikte koku oluşuyor mu?

Akvaryumunuz küçük olduğu için çabuk kirlenmesi normal; fakat 10-40 litre arası bir akvaryumun filtre ve düzenli su değişimi ile suyunun sararmaması gerekir..

1 tane kaplumbağa besliyorum. Sararmayla birlikte kokuda oluşuyor maalesef:S

O zaman yanlış giden bir şey var. Filtreniz muhtemelen yeterli gelmiyor. Sürekli su değiştirmeniz de sağlıklı değil. Filtrenizin marka ve modeli nedir?

Yukarıdaki sorumdan bağımsız suyunuzu son bir kez tamamen değiştirip, 3 günde bir 1-2 litre suyu bir kaseyle alıp, temiz su koymayı dener misiniz? Bakalım bu şekilde de sararma olacak mı?

Filtrenin markası: aquarium internal filter cf-350

Bir de yukarıda dediğim gibi deneyin. Bir de filtreniz 24 saat çalışmalı.

Filtre 24 saat çalışıyor.Her gün yarım şişe suyu akvaryuma ekliyorum. Birde sizin dediğinizi yapayım bakalım bir değişme olacak mı

Kapluşu fırçalıyormusunuz o da fark ede bilir biraz haftada bir ılık suda sert bir fırça ile fırçalanmalı.(Bana geçen sene öyle denmişti) Ama sizin kapluş yavruysa dahayumuşak bir fırça kulana bilirsiniz.

Filtreniz yetersiz olabilir ya da kapluşları çok yemlediğiniz için filtre kifayetsiz kalıyor. Çekim gücü daha yüksek bir filtre alın. Bir de kapluşlar yemlerini yedikten sonra kalan yem artıklarını mutlaka bir kepçeyle alın. O zaman suyunuz daha da geç kirlenecektir :)

kaplumbağamın kabuğunu haftada 1 fırçalıyorum. Yem olayına gelince; yemi verdiğim anda yediği için hiçbir yem artığı kalmıyor.Sabah ve akşam veriyorum yem zaten. Sanırım filtreyi değiştirmem lazım. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim=)

benim eski akvaryumum da 10 litreydi..
düzenli filtre temizliğiyle o koku da renk de kaybolacaktır.

Mavi damla yada sera aquadan kulanıyormusunuz kokuyu bilmemde suyun berakkalmasına etkisi var galiba.

Geri