Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumu nasıl daha iyi hale getirebilirim?

gurolcay

Yeni Üye
Selamlar,

Görselde gördüğünüz şekilde bir akvaryum yaptırmıştım zamanında. Bugün halojen lamba da aldım ve onlar geldiğinde de kuru alanı ayarlamış olacağım. Ama sormak istediklerim var.

Dış filtre olarak Fluval 207 kullanıyorum. Suyu temizlemekte yeterli mi emin değilim. Suyun içindeki derileri toparlaması için de bir çok iyi olmayan iç filtre var.

Sormak istediklerim:
* Suyu sıfırdan şebeke suyu ile değiştirdiğimde hızla yeşilleniyor. Bunun berrak olması için ne yapabilirim?
* Akvaryum içine kök parçaları vs alıp görsel olarak zenginleştirmek istiyorum. Bunun için tavsiyeniz olur mu?
* Yem olarak Sera Raffy P Nature kullanıyorum. Burada ek besin kullanmam gerekir mi? Zaman zaman haşlanmış yumurta beyazından veriyoruz.

Açıkçası benim çok merakım yok eşim zamanında beslemek istediği için almıştık. Şimdi de o çok ilgilenmiyor ama ben kaplumbağamızı rahat ettirmek ve elimden geldiğince de iyi bakmak istiyorum. Sonuçta bana bağımlı bir canlı. Her türlü tavsiyenize açığım. Umarım başlığı doğru yere açmışımdır.

Ekli dosyalar

• IMG_20240424_173319.jpg
    IMG_20240424_173319.jpg
    4.3 MB · Görüntüleme: 25
Filtre kaç sepetli ve filtre malzemesi ne kullanıyorsunuz?

Akvaryumun ölçüleri nedir?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanın baş tarafı ön boşlukta kızarıklık mı var resimde mi öyle çıkmış?

filtre 2 sepetli, icinden ne ciktiysa onu kullanıyorum valla hocam.

70x45 yükseklik kısa kenar 50

Kabuk boyu 15 cm

fotografta öyle cikmis. kizariklik yok normalde.

Akvaryumu tamamen temizlemek gerekiyor ufak bir yosun kalıntısı olursa üremeye başlıyor. İkinci neden ışık. Akvaryum gün ışığı görmeli ama doğrudan güneşe maruz kalmamalı.

Filtre yetersiz. Hazne sayısı düşük.

Alt hazneye seramik üstü sünger olacak, diğerine carbon-zeo karışımlı filtre malzemesi alıp koyacaksınız. Yosun için yer olmadığı için seachem phosguard alın. Bundan bir çorba kaşığı dolusunu bu kadınlar için müjdenin diz altı kadın çorapları var. Ucuz. Bunun içine koyup carbon-zeo malzemenin üzerine koyun.

Bu sepette şöyle olacak. Elyaf üstü carbon-zeo üstü elyaf üstüne ortaya seachem phosguard. Elyaf ve carbon-zeo da marka farketmiyor ucuz olanı alın.

Hayvan büyük haliyle kir yoğunluğu olacaktır.

Yem olarak RaffyP yanında tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemi, ek olarak ahm turtle sticks yada tetra reptomin yemlerinin ikisinden birini alın. Alınca program yapalım.

Günde bir öğün vereceksiniz. Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Eşelenip vakit geçirsin.

İki sepet dedim ilk ama sizin dediklerinizden sonra yanlış dediğimi farkettim. Ekte gösterdiğim şekilde aslında filtre. Bir tarafta süngerler var diğer tarafta alttan sünger ile başlayıp diğer iki sepette karbon ve bio halkalar var. Dediğiniz filtrelemeye hala gerek var mı? Yemleri birazdan sipariş vereyim. Silis kumu da alayım.

Ekli dosyalar

• 1714231956383.png
    1714231956383.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
Bu arada baş tarafının ön boşluklarında kızarıklık mı var diye sormuştunuz. Siz sorduğunuzdan beri dikkatlice bakıyorum. Sanırım bir miktar kızarıklık var.

Bunda sistem farklı, alttan yukarı doğru gidiyorsa o mavi süngerler dursun. Alt sepete seramik üstü sünger, orta sepet elyaf zeolite elyaf üstüne seachem phosguard oturtun. En üst sepete elyaf carbon elyaf olsun. Carbonda coconut bazlı tercih sebebi. Stick yem şeklinde taneli olanlar fazla siyahlık salmaz.

Kurulum sonrası su çıkışı kovaya verip çalıştırın ilk siyah suyu atıp şeffaflaşınca fişi çekip akvaryuma monteleyin.

Carbonu filtre torbasına koyduktan sonra su altında tozunu çıkarın. Siyahlık gitmez kaba tozu gitsin yeterli.

Geri