Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum hemen kirleniyor ve kokuyooor!!

hakanguguk

Bronz 4 Üye
arkadaşlar merhaba tekrar ben :)

ya bi sorunum var!akvaryumu temizliyorum 2,3 gün sonra hemen kirleniyo ve kokuyo içinde motorda var ama hemen kirleniyo yaa ben her hafta su deiştirememki acaba sebebi nedir?Kum falan var kaldırayımmı onu?ama kum pembe bi kum normal kirletcek kumlardan değil ne yapabilirim bana yardımcı olun lütfen!!!

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.
Konu temizlik kategorisine taşındı.

RE: akvaryumum hemen kirleniyo ve kokuyooo!!

dip malzemesi olarak iri çakıl kullanırsanız daha iyi olur.. kum pislikleri tutar ve kaplumbağaların en ufak hareketinde suya geri verir.. akvaryumunuzun litresini ve kullandığınız iç filtreyi de söylerseniz daha yardımcı olabiliriz.. kullandığınız yemlerde kirliliğe etki eder yemleri ufak ufak verirseniz daha iyi olur parçalarken dağılıp kirliliğe yol açmaz..

40x25x20 boylarında bir akvaryum bunu yarısına kadar dolduruyorum.İç filtrede çok iyi bir şey değil onu biliyorum markası şuan aklımda değil evde olmadığım içinde markasını söyleyemeyeceğim.Kum olarak da pembe ince taşlardan kullanıyorum.Yem olarak da vitaminli ince uzun bir yem var ondan kullanıyorum.Ben yemleri ben olabildğince ufak atıyorum ama ben işteyken evdekiler yem atınca biraz büyükçe yem atıyorlar.

Edit zencefil: Türkçemize özen gösterelim.

iyi bir iç filtre alırsanız sorun büyük ölçüde çözülecektir sanırım ve bir de dip malzemenizi değiştirirseniz daha iyi olur.. su miktarı ne kadar azsa su o kadar çabuk kirlenir bu yüzden kuru alanınızı da ayarlayarak su miktarını da artırırsanız çok daha güzel olacaktır.. yemleri ufak atmanız hem yutabilmeleri hem de temizlik açısından yararlı..

ben iç filtreyi değiştireyim o zmn,kuru alan yeterince yüksek o zaman suyu yükselteyim evdekilerede uyarı vereyim artık :D

he he :D evet iç filtre ve dip malzemenizi değiştirirseniz sorun bayağ azalacaktır.. atman tavsiye ederim filtreyi.. ve kapasite olarak akvaryumunuzun litre miktarının en az 5-6 katı kapasiteli bir filtre alırsanız daha iyi olur örneğin sizinki 20 litrelik alacağınız iç filtre en az 120 litre kapasiteli olursa güzel sonuç alırsınız..

tamam yine masraf yine masraf ahh ahh :D aldım alalı iyi masraf yaptım ama değiyor ya oturuyorum onları izliyorum bir tanesi sürekli kaçıyodu o da alışmaya başladı eskisi gibi değil daha iyi valla o yüzden masraflarıma değiyor valla

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmadan konuşunuz.

evet herşeyi halledip karşılarına geçip izlemesi çok zevk veriyor :)

sizin tavsiye edebileceğiniz bi model varmı?ortalama 20-40 litre arası su koyacağım mesela atmanın şu modelini diyebilirmisiniz?

Atman AT-F301 İç Filtre 230Lt
Güç:2.5 Watt
Saatte 230 litre su kapasitesi
Maksimum yükseklik: 50 cm.
fiyatı:10-12 tl arası

Atman AT-F101 İç Filtre 350 Lt.
Güç: 5 Watt
Saatte 350 litre su kapasitesi
Maksimum Yükseklik: 60 cm.
Ölçü: 5 x 4,5 x h 15 cm (Yaklaşık
fiyatı: 12-15 tl

Atman AT-F200 Fiskiyeli İç Filtre 150 Lt.
Voltaj: 220V/50 Hz
Güç: 2 Watt
Maximum yükseklik 40 cm
Saatte 150 litre su kapasitesi
fiyatı:10-12 tl

eğer çok kirleniyorsa akvaryumunuz debisi yüksek bir şey iyi olur ama fazla akıntıya neden olacaktır o da yaklaşık 150 litre ya da 230 litre kapasiteli olanı tavsiye ederim..

bu arada bendeki iç filtre shark adını hatırladım boyu 15 cm falan

atmanın F102,201,202,302 modelleri benim akvaryum için büyük gelebilir galiba o yüzden F101 almam daha mantıklı

evet fazla güçlü olması da akıntıya neden olacaktır bu yüzden f101 yeterli gelecektir size..

tamam kardeş çok saolasın yardımların için

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız.

galiba akvaryumun kokmasının ve kirlenmesinin sebebi yemden kaynaklanıyo çünkü yem normal elime alınca bile kötü koku yapıyo biraz ağzı açık dursun dehşet ötesi kötü bi koku yayıyor.Yem tetrafauna reptomin markalı bi yem

rica etsem kokmayan kirletmeyen iyi bir yem önerebilirmsiniz?artık bu olay canımı sıkmaya başladı :(

maalesef öyle bir yem yok :) bütün yemler her ne olursa olsun marka ya da kaliye farketmez hepsi de kötü kokar.. eğer yeteri kadar verirseniz suda fazla kalıp çürüyerek kokuya neden olmaz..fazla kalan yemler suda uzun süre beklerse kötü kokuya neden oluyor.. ufak parçalar halinde, ve gereken miktarda verdiğinizde güçlü bir de filtrasyonunuz varsa sorun olmayacaktır..

peki o yem iyimidir vermeye devam edeyimmi?yem ıslatmak için vitaminler var ne önerirsiniz?

tetra reptomin en iyi yemlerden devam edin bence vermeye.. sera ve tetra zaten en kaliteli markalar.. vitamin olara da sera, biyoturtvit, beaphar önerebilirim :) bulamazsanız deep fix gibi vitaminleri kullanabilirsiniz diğerleri kadar iyi olmasa da.. vitaminleri sularına da su değişimi sırasında damlatabilirsiniz 1-2 damla olmak şartıyla tabi..

Çok teşekkür ederim bu kaplumbağalar kafayı yedirtmezse bana iyidir :D

Edit zencefil: Lütfen kısaltma kullanmayalım.

Geri