Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum

barish

Bronz 4 Üye
Işığa rağmen kuru alanına çıkmayan ibişlere bugün batık gemi şeklinde bir alan aldım.

mailto:/33krfid.jpg

Yemlerle elemanları gemiye çekmeye çalıştım:

mailto:/2eezd7b.jpg

İlk Cezmi keşfetti, Hurşit de olan biteni anlamaya çalışıyordu :

mailto:/t9z0d2.jpg

Cezmi gemiyi çok sevdi :

mailto:/23ifgop.jpg

Çıkıyor, dalıyor, biraz yüzüp tekrar güneşleniyordu :

mailto:/2ep1s1w.jpg

Ancak Rıfkı hala tedirgindi, ısınamamıştı gemiye :

mailto:/o9lf5t.jpg

Ve son, mutlu aile fotoğrafı :D Cezmi ile Rıfkı gemiyi fethetti, Hurşit ise abilerine geminin kenarından eşlik etti:

mailto:/15zrtaw.jpg

Biliyorum akvaryum küçük, yer sıkıntısından daha büyüğünü yaptıramadım ama şu geçiş döneminde idare ediyoruz, ibişler çok mutlu :t65y:

Akvaryum küçük ama onun yanı sıra kullanışsız bir halde. Üstten yerleştirilen bir kuru alan ile su miktarını biraz daha yükseltmekte fayda var.
Hayvanlar büyük akvaryum kalabalık, midye kabuklarını ve gereksiz taşlar varsa çıkarılmalı. Batık gemi güzel ama kullanışlı değil düz zemine ihtiyaçları var. Ayrıca bilsiğim kadarıyla boylaı salınım yapıyorlar.

Kesinlikle katılıyorum su sebiyesi aşırı düşük strafordan yada başka bir şekildemkuru alan yapılıp sı seviyesi artarsa hayvanlar rahat eder rahat gözükmüyorlar

Cvp: Akvaryumum

Valla çok daha fazla su koyup hazır kaplumbağa platformlarından koydum, sudan çıkmadılar bile. Su miktarının az olduğunun farkındayım ama dediğim gibi fazla su koyunca sadece yüzdüler, kuru alana yaklaşmadılar bile. En azından güneşlenebilsinler diye böyle bir çözüm buldum.

Yüzmelerinde bir sorun yok yüzsünler, kuru alana çıkmama sebepleri sıcaklık derecesidir. Su sıcaklığı 28°C kuru alan sıcaklığıda 32°C olarak sabitleyip derece ile ölçmeli. Kuru alan yukarıda olursa lamba daha kolay konumlandırılabilir. Suyun az olması ya da fazla olması kuru alana çıkmayı pek etkilemez.

Ne kadar çok su o kadar iyi kaplumbağalarınız için kuru alana çıkmamaları sorun değil zamanla alışacaklardır

Yok anlatamadım, kaplumbağa adalarından vardı suyla birlikte yükselip alçalabilen, yeterli yüksekliğe çıkmayınca üst tarafa sabitledim, rampasıyla falan hoşuma gitmişti suyun ve kuru alanın sıcaklığı da uygundu ama sevmediler bir türlü, çıkmadılar.

Ne kadar süre kaldı ve sevmediler. Alışma süresi değişken olabilir. Belkide yalnız kaldıklarında çıktılar? Bence yine sabit bir kuru alanla su seviyesi yüksek tutulmalı sonucta bu halleriylede surekli suda kalacaklar kuru alan yetersiz.

Önceki sistemi 10 gün kadar denedim, kıpırtı yoktu. Bunu koyduktan yarım saat sonra çıktılar tepesine. Önerileriniz doğrultusunda eski sisteme dönüyorum, deneyimlerimi yazarım :smile:

barış hayvanların göz ve kulak enfeksiyonuna yakalanmasına neden olabilecek bakterilerin ve kirlerin çoğalmasına neden olacak herşey var. tüm o kabukları çıkar. gemiye çıkmaları güzel yalnız o da içine bu oluşumları alacağı için kullanışlı değil. diğer kuru alana geçmen hayvanların sağlığı açısından da gerekli. hayvanlar çekingenlik gösterebilir zaman içinde alışacaklardır. suyu yükselttiğinde hayvanlar yüzmeyi kuruya çıkmasıa tercih etmesi normal. yüzmek daha çok hoşlarına gider. kuru alanı kurduğunda lambayı 12 saat yak ısıyı algılasınlar. bu süreçte oda da fazla bulunma. çıkmaya başlasınlar buna alışsınlar. bir süre sonra büyüdüklerinde yanlarına gittiğinde bile oradan kaçmaya çalışmazlar. özellikle hayvanları eline almadıkça kaçma hissiyatları azalır. dokunmadığını ve senden zarar gelmediğini anlarlar.

bunun dışında silis kumda al. ve tabana yay. hayvanlar kumu karıştırarak vakit geçirsin. bir de uygun ipek bitki buldun mu tamamdır.

Silis kum ve temizliği için midye siparişi verdim yakında elime geçer. Öneriler için teşekkürler. İlk iş kabukları çıkarıyorum.

Barış sanırım bahsettiğin canlı midye onlara saldırabilir kaplumbağaların ve midyeler o sıcaklıkta fazla yaşamaz Midyeyi iptal edersen iyi olur

Artık çok geç iptal etmek için, kargolanmış. Aslında zarar vereceklerini düşünmüyorum, neredeyse 1 aydır 2 tane elma salyangozu besliyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım. arada salyangozlar kaplumbağaların sudaki kuvvetiyle oradan oraya savrulsalar da birbirlerine alıştılar, yemek için çaba sarfetmiyor kaplumbağalar :)
uvb lamba, silis kum, ipek süs bitkisi, büyük boy kaplumbağa adası da geliyor. Tek eksiğim büyük akvaryum, ama 1+1 evde yer sıkıntısından dolayı o iş şimdilik yaş :ff:

Bu hayvanların yem düzenleri farklıdır. Beslenmede zorluk olmuyor mu?

Dip yemi atıyorum salyangozlara, hallerinden memnun görünüyorlar. midyelerin biri hariç kuma gömüldüler, filtrasyon işlevi belirgin şekilde düzeldi. 3 kg vitasand silis kum aldım denemek için, paketin üzerinde belirttiği gibi iki saat suda beklettim, sonra 5-6 kez yıkadım ama kumu akvaryuma boşalttığım anda bembeyaz bir renk aldı su, sabaha tertemizdi :w00t: uv lamba da aldım exo terra reptile uvb 100-13 w, şu an için tek sorun kuru alan. exo terra turtle bank large aldım, baktım eni akvaryumun eninden 1-2 cm büyük geldi. satıcıya mesaj attım, mediumuyla değiştirmeyi kabul ettiler. kısa zamanda o konuyu da hallediyorum :smile:

bütün işler bittiğinde resimleri bekliyoruz.

Geri