Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumun son hali (2 ay sonunda eksikler giderildi)

SedatSezer

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaslar 2 ay once hazirlamaya basladigim akvaryumum nihayet eksiksiz tamamlandi. Gorus ve onerilerinizi bekliyorum.

Ekipmanlarim:

100cm boy 45cm en ve 60cm yukseklik. Akvaryumun su derinligi 50cm
Zemin: Silis kum
Filtre: Eheim Classic 600
Isitici: Eheim Jager 200
Isitici Lamba: Exo Terra Day Glo 100w
Exo Terra kuru alan termometresi
VW Hassas solar termometre
Uv Lamba: Jbl reptile jungle uv 310
Kuru alan: Buyuk Boy turtle bank
Aksasuar: -Ipek yaprakli 2 adet Yapay bitki. -Tutunmalari ve kuru alanda da rahat hissetmeleri icin akvaryumun kuru yerlerine yapistirdigim asma.
-4 adet Bambu
-Mango koku 30 cm. Alti gecebilecekleri buyuklukte kemerli.
mailto:/2dwg8eo.jpg
mailto:/fkzh2x.jpg
mailto:/vqtqps.jpg
mailto:/2eovgbl.jpg
mailto:/wch2j7.jpg
mailto:/ojpdfq.jpg
mailto:/14b8gop.jpg

Her şey çok çok güzel olmuş, ellerine sağlık. Huzurla ve sağlıkla yaşasınlar.

Kuru alan ısıtma lambası 100 w ampulü kaldırıyordur sanırım. Bu tip bulmak zor oluyor.

Bir konu var. Filtrenin suyu çeken ve veren boruları akvaryumun ayrı uçlarında olmalı. Doğru sirkülasyon bununla sağlanır. Isıtıcıda suyu veren boru tarafında olmalıki sarfiyat artmasın ve akvaryumun her yeri uygun ısıda olsun.

Cvp: Akvaryumun son hali (2 ay sonunda eksikler giderildi)

Lambayi kiskacli alip duyunu ve kablosunu kendim yaptm isiya dayanakli sekilde. Baya iyi oldu :)
Su tahliyesi tek bir noktadan degil yatay boru seklinde borunun uzerinde ince delikler var akvaryumun tam ortasindan tazyikli bir sekilde yapiyor tahliyeyi. Kuru alan oldugu icin direk diger tarafa tasiyamiyorum. Simdilik sirkulasyon fena degil.
Derece konusuda soyle; hassas derece akvaryumun tam ortasindan olcuyor birde akvaryumun en solunda yan camda yapistirilan dereclerden var 2 yerden bakiyorum ortasi ve en uzak nokta olarak hep sabit simdiye kadar. Oneriler icin sagolun tek problem bambularin govdelerini yemeye calisiyorlar. Yemeye calismaktan sikilana kadar ugrasicaklar gibi gozukuyo :)

Kuru alana koydugunuz dereceyi nerden aldiniz bir sekilde cama mi yapistiriliyor?

Suyu veren yerin ucundaki tapa açılırsa daha su ileri dökülür. Böylece sirkülasyon daha iyi olur. Aksi halde su diğer uca daha az ulaşır. Gerçi o zamanda kuru alana doğru akıntı olup çıkmaları zorlanabilir. Yada en güzeli o suyu veren boru kuru alan altına konumlandırılabilir. Isıtıcıyıda ortaya suyu veren borunun diğer tarafına almak iyi olur.

Lamba olayını ben de aynı şekilde aştım.seramik duy ve kalın kablo alınarak çok cüzi bir miktar karşılığında 100wattlık bir armatür yapmak kolay. Hatta yurt dışında kimse mandallı kullanmıyor herkes asma el yapımı yada hazır armatür alıyor.

Ellerine sağlık çok doğal bir akvaryum olmuş sitedeki en doğal yaşam alanlarından biri belki de. Bambular güzel durmuş.

Sağlıklı büyüsünler.

Asmalı konak olmuş :) çok güzel ve dogal, Saglıklı günlerde kullansınlar.

akvaryum gerçekten güzel ve albenili olmuş. kuru alan ısısı yeterli düzeyde değil mi hayvanlar pişmesin. bir de kuru alan üstündeki bitkiler lamba açık olduğunda koku yapmıyor değil mi ?

ben yazacaktım emre belirtmiş. filtrenin su çıkış borusu ucundaki tapayı çıkarırsan sirkülasyon verimli olacaktır. ısıtıcıda sol kısımda ya ön ya da kuru alan ile borunun arasında bir yerde dursun.

Tesekkur ederim arkadaslar.
Filtre tahliyesini ve isiticiyi uyariniz uzerine haftaya sol tarafa konumlandiricam.
Benim de cok icime sinen bir akvaryum oldu ins saglikli yasarlar benimle birlikte.
Dogal olsun diye ozellikle ugrastim acikcasi. Bambulardan memnun kalirsam 2 tane daha ekleyebilirim.
Kuru alan 32 33 derece sabit. Bitkiler yakin degil adam gibi isinmiyorlar bile.

Buarada kuru alan termometresini bir siteden satin aldim ama hatirlamiyorum maillarima bakip belirtilirim. Cift tarafli bantla yapistirdim cok kullanisli tavsiye ederim.

emre abidede oyle bisey var cok kullanisli soylerseniz nerden aldiginizi cok sevinirim bendeki kuru alan termometresi cok kaliteli degil
Buarada soylemeyi unutmusum profesyonel is baska ama bu akvaryumu en cok begendiklerimden diye bilirim elinize saglik ozellikle sondan 2 ve 3'uncu fotograf mukemmel

Exo terra ve jbl nin teraryumlar için ısı ve nem ölçerleri var. Bendeki jbl olan. Juen pete baktım ama yok. Gene kertenkele malzemeleri satan pet shoplarda bulmak mümkün Ali Sarp.

https://www.zooholding.com/urunler/2116/EXO_TERRA_YUVARLAK_THERMOMETER/
Termometrenin linki burada ilgilenen arkadadlar temin edebilir bende burdan aldim.
Guzel yorumlariniz icin sagolun arkadaslar. Allah size daha guzelini nasip eder ins.

Geri