Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumun Suyunu Hergün değiştirmem Doğru mu?

tosba

Bronz 5 Üye
kaplumbağalarımın suyunu hergün değiştirsem sorun olur mu acaba ?

Cvp: su

Bence suyunu değiştirirken,akvaryumun dışarısında bekledikleri için üşütebilirler bu yüzden filtreniz varsa 7-10 günde bir suyun yüzde 25 ini değiştirin.

ben plastik kap kullanıyorum yaanlış mı yapıyorum acaba

Su değiştirme işlemi kaplumbağaların sudan alınıp su değişiminden sonra içine koyulana kadar geçen süre zaten neredeyse çeyrek gün sürüyor:) Tabii eğer su değiştirme işlemini kuralına uygun yaparsanız. Her gün su değişimi yapmak tosbişlerin aklını alır :) Hele hele su değişimini rastgele yapıyorsanız yakında ısı farklarından dolayı kaplumbağalarınızın sağlığını da tehlikeye atarsınız. Bir de suyumuzun organik bir yapıya bürünmesi için zamana ihtiyaç vardır.

tosba' Alıntı:

Plastik kap mı?
Ben cevap yazana kadar siz kaptan bahsetmişsiniz. Biz ona ölüm fanusu diyoruz, plastik kap değil. Forumda yazılanlara en az 1-2 gün ayırıp en kısa zamanda gerekli yaşam ortamını kaplumbağalarınıza vermeniz ümidi ile...

tosba' Alıntı:

Evet yanlış yapıyorsunuz bu kaplarda kaplumbağalar malesef çabuk hastalanıp ölüyor. Size daha önce verdiğimiz sayfalarda kaplumbağa nasıl bakılır sorularının cevapları var. Bence ailenize yakın zamanda o sayfaları gösterip, 50-60TL bir bütçe ayırıp küçük de olsa bir akvaryum, ısıtıcı ve filtre mutlaka alın.. yoksa kaplumbağa eziyet etmiş olacaksınız. Bu hayvanlar tropikal bölge yani sıcak kuşak hayvanlarıdır ve soğukta yaşayamazlar.

Evet.Ama ilk kaplumbağa alanların çoğu plastik kapta bakmıştır.Bir an önce imkanınız varsa akvaryuma geçin.Bunları akvaryumunuzda bulundurmanız lazım.

1.Isıtıcı(suları hep 28 derece olmalı) 10-15 tl
2.Filtre(kaplumbağalar sularını çok kirletir)15-20tl
3.Termometre(su sıcaklığını ölçmek için)3-5 tl
4.Kuru alan(dinlenmeleri için ve güneşlenmeleri)30-60 tl (kalitelisi)
5.Spot lamba(kuru alanın üstüne tutulmalı) ??
6.Uv-b lamba güneş ışığı almaları için yada yemine haftada bir devit-3 damlatmalısınız. uvb=?? devit3=5 tl

ve büyük bir akvaryum alırsanız iyi olur .Biraz masraflı bir şey :S

çook tesekkur edrım bu konu hakkında bılgi verdiğiniz için akvaryumum var daha önce balık beslemıstım
sadece ışığın rengi sarı mı yoksa beyaz mı olmalı onu anlamadım ?

Cvp: Akvaryumun Suyunu Hergün değiştirmem Doğru mu?

Isı veren her ampül olur, genelde beyaz ışık ısı vermez.

teşşekkürler ... yani sarı olur mu ? uff kafanızı karıstırdım yaa
:(

Bu kadar çok konu açmak yerine forumda daha önce konularınız ile ilgili açılmış eski başlıkları dolaşmanızı, sakin sakin hepsini okuyup bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum. Her aklımıza gelen için konu açmaya kalkarsak forum diye bir şey kalmaz değil mi?

kuru alan için 30-60 Tl harcamaktansa 5-10 dakka harcamanızı tavsiye ederim :) düz oval taşlardanda gayet guzel kuru alanlar yapılabilir çevreden bulabiliriz ki bence daha doğal ve göze hoş görünüyorlar :)

Bence en güzel kuru alan hazır alınanlardır turtle banktan çok güzel şeyler var ama türkiyede maalesef yok ilerde 300 400 litre akvaryuma geçince yurtdışından getirtmeyi düşünüyorum çok harika birşey.
T720885

yurtdışında 60 dolardı sanırım :)

serhanzr' Alıntı:
Bu kadar çok konu açmak yerine forumda daha önce konularınız ile ilgili açılmış eski başlıkları dolaşmanızı, sakin sakin hepsini okuyup bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum. Her aklımıza gelen için konu açmaya kalkarsak forum diye bir şey kalmaz değil mi?

Katılıyorum. Sert çıkmak ya da sinir bozucu görünmemek için yazmadım ben de ama gerçekten şu sıralar forumda plastik kabı alıp eve gelen bir çok insan var. Doğru olan bir şey varsa o da bunun petshop hatası olduğu arkadaşları da anlamak lazım. Aslında şu sorunun cevabını bilerek eve dönmeleri gerek. Acaba siteye bir intro mu yapılsa. "Su Kaplumbağası forumuna hoşgeldiniz. Öncelikle kaplumbağalar plastik kapta bakılmaz. Isıtıcı ve filtre ile cam akvaryum kullanmanız gerekir." gibi temel bilgileri introda yazmak lazım yoksa çözümü yok ne yazık ki :)

Geri