Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alışveriş Yapacağım :)

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar yemlerim bitmek üzere poşet yem kullanıyorum perşembeye kadar sipariş vereceğim alacaklarım
1.Sera raffy p 250ml
2.Biyo tortvit multi vitamin 30cc
Şimdilik bunlar akvaryumumda renkli taşlar vardı aktığı için çıkartım şuan boş ne almalıyım ?
hava taşı almak istiyorum nasıl birşey alayım?
atladığım başka gerekli birşey varmı ? filtre ısıtıcı kuru alan kuru alan lambası bulunuyor bunlarıda aldımmı tas tamam olacak :) ürünleri juen den alacağım k kartı ile birde devit 3 kabuğunu iyileştiriyormuş ? tavsiye edermisiniz yoksa sadece vitamin yetermi güneşlendirme imkanım pek yok ama güneşli olunca güneşlendiriyorum ve bu devit 3 ü nerede bulurum ? Teşekkürler

Cvp: Alışveriş Yapacağım :)

Benimde yemim bitti benmde en kısa zaman içinde almam gerekiyor :) Kuru karides yoksa al bence haftada 1 2 defa verirsen protein acısından iyi olur ve cok seviyorlar :) aynı vitaminden bende kullanıyorum ve devit 3 eczanelerden bulabiliyorsun sanırımm

Karidesim var o bitince alacağım :) Peki devit 3 almalımıyım vitamin kullanıyorum yetmezmi ?

Eğer UV lamba alma imkanınız varsa kış aylarında UV lamba kullanın yoksa devit-3'ü 1 damla kadar yemine emdirerek haftada 1 kere verebilirsiniz. Devit-3 eczanelerde satılıyor oradan bulabilirsiniz. Birde ekipmanlarınız arasına termometreyi de ekleyin. Suyun sıcaklığını ölçmek için gerekli olacaktır. Vitamini ayrıca kullanın ama kabuk yumuşamasına karşı devit-3'ü de kullanmanızı tavsiye ederim.

Peki uv lamba alabilirm ancak spot lamba gibi olması gerekiyormuş lambanın öyle okumuştum eğer max 100 tl ye uvb varsa linkini isterim :) ben bulamadım çünkü devit 3 alıyorum tam ismi devit 3 mü ? termometre düşünüyorum ancak anlamadığım nokta bazı termometlerin açıklamasında dıştan takılır yazıyor ? suyun içine batırmayacaksak nasıl ölçecek siz bana uygun fazla büyük olmayan bir termometre linki gönderirseniz sevinirim akvaryumun resimlerini siteye koydum konu açmıştım ordan bakabilirsiniz teşekkürler :)

Petshopculardan şerit termometre isterseniz onlar size verirler. Şerit termometrede yapışkan bir kısım oluyor ve onu akvaryum camına yapıştırıyorsunuz. Suya batmasına gerek yok yani :) UV lamba için link var:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=12270
Bu linkten alabilirsiniz. Ampul şeklinde kullanımı daha kolay :)

Teşekkür ederim bunu alacağım ancak daha ucuz 40 50 tl arası var ise hemen alabilirim bunu alabilmek için biraz para biriktirmem gerekecek :) termometre olarak mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=10359 bunu kullanabilirmiyim ? devit 3 ün tam ismi devit 3 mü eczacıya söylediğimde haaa demesin sonra :)

40-50 TL arası bulmak çok zor. Ancak ampul şeklinde değilde floresan lamba şeklinde bulabilirsiniz. Termometre olarak da linkte bulunan termometreyi alabilirsiniz. Devit-3 diye yazılıyor. Yanlış değil merak etmeyin :)

Jadeite' Alıntı:
Petshopculardan şerit termometre isterseniz onlar size verirler. Şerit termometrede yapışkan bir kısım oluyor ve onu akvaryum camına yapıştırıyorsunuz. Suya batmasına gerek yok yani :) UV lamba için link var:

Yalnız sonuncuyu ben aldım sanırım ürün stoklarda yok. yani aldıktan sonra stokta bitti gözüküyordu sanırım ben aldım :) :whistling:

Evet öyle maalesef zor bulunuyor. Melih bey almak istiyorsa stoğa gelince haber ver tuşuna basıp beklemesi gerek galiba :)

incubus' Alıntı:
Jadeite' Alıntı:

Yalnız sonuncuyu ben aldım sanırım ürün stoklarda yok. yani aldıktan sonra stokta bitti gözüküyordu sanırım ben aldım :) :whistling:
Şimdimi aldınız ? :D

Sera, Tetra gibi kaliteli yemler ve multivitaminlerin içinde de bir miktar D3 vitamini mevcuttur. Devit 3 gibi olmasa bile düzenli beslediğinizde ve beslenme programına dikktat ettiğinizde kış aylarınlı bir sağlık problemi yaşamadan atlatabilirsiniz. Ancak yinede korunma amaçlı her eczaneden 4-5 TL ye bulunan damla şeklinde olan devit 3 ü haftada bir stick yemlerine 1-2 damla damlatarak multivitaminin yanına destek olarak vermeniz kabuğunun sertliğini olumul yönde etkileyecektir.

Tabiki devit 3 tek başına yeterli olmaz, d3 vitamini kalsiyumu kullanabilmek için sentezler canlılar . Kısacası kalsiym da gerekir. Kalsiyum ise yine multivitaminler ve kaliteli yemlerin içinde kalsiyum pantotenat şeklinde bulunur.

Akvaryum küçük olduğu için pek yüzme alanı olmadığı için kuru alanda durabilirler mi ?

Sorunuzdan bişey anlamadım. Yüzme alanı olmadığı için kaplumbağalar sürekli kuru alanda dursa olur mu diye soruyorsunuz galiba?

Hayır akvaryumum küçük 29x15 ve filtre akım yapıyor küçük oldukları için bundan etkileniyorlar en küçük filtre aldım daha küçük yok piyasada acaba bu yüzden kuru alanda durabilirler mi alan dar olduğu için?

Kaplumbağalar balıklar kadar hassas değillerdir. Hatta ortama çabuk uyum sağlarlar. İlk başlarda onları sürükleyen akım bir kaç hafta içinde onların eğlence alan haline gelecektir. Anca iç filtrenin su veren kafasını akvaryumun camına doğru çevirmek akımı biraz olsun azaltabilir. Gönlünüz ve kafanız rahat olsun :)

Şu an sürekli kuru alanda duruyorlarmı ki? Şu an durmuyorlarsa sorun yok demektir.

1i duruyor 1i filtrenin üstünde kafası dışarda dinleniyor dinlenen suya daldı şimdi daha öncede konu açmıştım dinlenende pembelik var sadece başka belirti yok kuru alanda olanın aldı kahvarengimsi lekeler var çok az buda büyüme belirtisimiş konu açtığımda hasta değil dendi ama hala endişeliyim filtreyi kapadığımda azda olsa yüzüyorlar anlamadım :S

Kahverengiden turuncuya yakın dairesel alt kabuk renkleri genelde ergenlik lekeleridir. 1-2 yaş tüm kaplumbağalarda görülür. Endişe etmenize gerek yok. Hastalığın en belirgin belirtisi yem yememe ve kuru alanda saatlerce zaman geçirmektir. Genelde yavru kaplumbağaların alt bağasındaki pembelikler bbüyümeye dayalı oluyor. Yine de gözlemlemenizde fayda var.

sadece kuru alan ve 1 inde pembelik sorunları var diğer sorunlar yok anlamış değilim ancak çok uzun süre geçiriliyorlar 5 6 saat ancak suya atlayıp ıslanıyorlar aralıksız 6 saat değil yani kuru alanda uyumuyorlar bakınıyorlar ışığa bakıyolar arada banada bakıyorlar kaplumbağaları temmuz sonu gibi aldım hiç gelişme veya daha kötü olma yok aldığım günkü gibi aynı haldeler daha iyiler hatta orda ısıtıcı filtre filan yoktu kıpır kıpırlar yemlerı ham ham yutuyorlar eğer aldığımda hasta diyelim şuana kadar ölmesi gerekmezmiydi ?

Geri