Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Amazon kaplumbağası(podocnemis unifilis )

Alper_

Gümüş 4 Üye
Venezuela'da Orinoco havzasında arrau diye bilinen dişi Amazon kaplumbağasının boyu 90 santimi geçer.Daha ufak ve hemen hemen daire biçiminde olan erkeğin çapı ise 45 santimdir.Dişilerin çoğunun ağırlığı 22 kilo kadardır.Ama 59 kiloya yaklaşan dişiler de görülmüştür.Bu kaplumbağalar çeşitli hayvanlar ve biraz da bitkiyle beslenirler.Yaşayışları hakkında pek az bilgi vardır.Üreme dışında, genellikle diğer kaplumbağalar gibi davranırlar.Üremeleri yeşil kaplumbağa gibi bazı deniz türlerinkine şaşılacak kadar benzer.Şubatın başlarında, kuru mevsime girilirken sular alçalır.Irmakların ortasında kum tepecikleri ve adacıklar belirir.Binlerce kaplumbağa bu kum tepelerinin etrafında toplanır ve çiftleşirler.Bazıları uygun bir kum tepeli kesim bulabilmek için 150 kilometre uzaklıktan gelirler.Çiftleşmeden sonra erkekler ayrılır.Dişiler ise yumurtlamak için geceleyin karaya çıkarlar.

Kıyıda sıkışık bir halde toplaşan binlerce dişi kaplumbağa kumda 90 santim genişliğinde ve 60 santim derinliğinde çukurlar kazarlar.Çukurun dibinde ikinci bir oyuk daha vardır.Yumurtalar bunun içine bırakılır.Dişi kaplumbağalar geniş çukuru dört ayaklarıyla, küçük çukurları ise sadece ard ayaklarıyla kazarlar.Bunların içine 150'ye yakın yumurta bırakılır.Yumurtaların çapı hemen hemen 5 santimdir.Kabukları yumuşaktır.Yumurtlama işi bittikten sonra dişi çukuru doldurur, yerinin belli olmaması için etraftaki kumları karıştırır, sonra da oradan ayrılır.Her gece yine binlerce dişi yumurtlamaya gelir.Altı hafta sonra 5 santim boyunda yavrular yumurtadan çıkarlar.Kumu kazarak yüzeye erişirler.O zaman da akbabaların, leyleklerin ve çentik kargalarının saldırısına uğrarlar.Suya erişmeyi başaran yavruları ise orada diğer tehlikeler beklemektedir.Tmsahlar ve avcı balıklar.

Alt türleri :
podocnemis unifilis
podocnemis expansa
podocnemis erythrocephala
podocnemis lewyana

kaynak : Bateş Hayvanlar Ansiklopedisi

http://www.youtube.com/watch?v=JqmTzt6lh0g

http://www.youtube.com/watch?v=0OYEKFjnos8

07654

Ekli dosyalar

• İçerik cvng.jpeg
    İçerik cvng.jpeg
    9.6 KB · Görüntüleme: 18
  • images hvgfjh.jpeg
    images hvgfjh.jpeg
    8.7 KB · Görüntüleme: 19
  • images jhgj.jpeg
    images jhgj.jpeg
    9.9 KB · Görüntüleme: 15
  • images.jpeg
    images.jpeg
    8.9 KB · Görüntüleme: 13
Cvp: Amazon kaplumbağası(podocnemis unifilis )

bu hayvanı evcilleştirmek iyi olmaz

Teşekkürler Alper. Türler konusunda çok güzel bilgiler ediniyoruz.

Bu kaplumbağanın yumurtası bayağı büyük anladığım kadarıyla. 5 cm doğduklarına göre.

heralde buda o kaplumbağadan ama emin değilim : http://haber.mynet.com/kaplumbaganin-olumle-dansi-659596-ilginc-haberler/

yada sadecce benzettim :whistling:

alper sabah sabah saolasın mutlu oldum kurtulmuş kaplumbağa helal olsun :)

:D ama her zaman kurtlulamıyorlar :buck:

timsah yiyenler öclerini alıyorlardır merak etme :) :shuriken:

tabiki :D :donatello:

Ekli dosyalar

• common_and_alligator_snapper.jpg
    common_and_alligator_snapper.jpg
    86.4 KB · Görüntüleme: 21

alper bateş hayvanlar ansiklopedisini güvenli olarak alabileceğimiz bir site varmı. bu arada o resimdeki kaplumbağalardan biri snapping turtle sanırım

Son resimdeki kaplumbağalardan soldaki common snapping sağdaki alligator snapping türü.

starwars'taki karakterlerin nereden esinlenildiği anlaşıldı. o nasıl tiplerdir öyle.

Ben hep bu sayfadan bakıyorum çok iyi bilgiler var : mailto:/index.html

Geri