Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Annem Kaplumbağama Bastı :'(

nurcancetin

Yeni Üye
Arkadaşlar Kaplumbağama annem yanlışlıkla bastı. çok sert basmamış kabuğunun arka kısmına basmış.kaplumbağa yürüyebiliyor genel olarak iyi ama sürekli ağzını açıyor kafasını kaldırıyor ve ses çıkarıyor.şimdiye kadar hiç ağzını açmamıştı ve ses çıkarmamıştı. Ben Sivas'ta oturuyorum. burada öyle kaplumbağadan anlayacak veterinerde yok. az önce bastı daha. Lütfen yardım edin ne yapabilirim,neden ağzını açıyor ve ses çıkarıyor :59::59::59:

Herşey olabilir zaten kaplumbağanın yerlerde gezmemesi gerek iç kanama geçiriyor olabilir ciğerlerine zarar gelmiş olabilir. Benim tahminleim bunlar ne olursa olsun burdan kimsenin yardım edbileceğini düşünmüyorum kesinlikle veterinere gidilmesi gerek geçmiş olsun görünürde bir problem yok mu

Cvp: Annem Kaplumbağama Bastı :'(

Kaplumbağalar zorunlu bir neden olmadıkça asla ve asla akvaryumlarından dışarıya çıkartılmamalılar. Bir daha buna dikkat edersen çok iyi olur.

Geçmiş olsun...

kaplumbağanın yerde ne işi var diye başlayayım. su kaplumbağası adı üstünde sudan çıkarılmamalı. hayvanın arka kabuğu yumuşak olur. yavaşça basması dahi hasar oluşmasına neden olur. hayvanı bir gün boyunu geçmeyen suda beklet. kabukta kırık veya çatlak var mı arka kısım etli bölgede şişme ve renk değişimi, arka ayaklarda ezilme hareket ettirmede sıkıntı var mı. ve anüs bölgesinden kan geldi mi. bunlara bak. ayrıca dışkısına da bakmalısın renginde kırmızılık veya normal dışkıya göre koyu bir renk var mı ?

Kaplumbağan nasıl oldu ? Merak ettim gerçekten umarım bi şeyi yoktur :(

Cem kontrol edilmesi gereken noktaları belirtmiş. Umarım ciddi bir şey yoktur diyeceğim ama ağız acıp ses çıkarması hoş değil. Umarım bunu anlık acı ile yapmış olup sonradan kesmiştir.

Arkadaşlar bütün gece başında bekledim şimdi iyi. Gece uyuyunca biraz rahatladım zaten. Sabah da bişeyi yoktu. Ağzını açıp ses çkarmayı bıraktı normal devam ediyor şimdi.Sadece biraz korkmuş sanırım. Kaplumbağayı çıkartma konusuna gelince,ben güneş alsınlar diye bir kapla balkona koymuştum. kardeşim 2sini de yere koymuş çıkarıp. Kabuğunda bi sıkıntı yok ayakları falan da normal ama yine de hala korkuyor belli,sadece o değil diğer kaplumbağamda korkmuş bu durumdan.normalde hiç yerinde durmazdı,olaydan sonra durgunlaştı baya ama dediğim gibi iyi çok şükür. Yine de yakından takip ediyorum sürekli. Herkese çok teşekkür ederim

şu an bir şeyi yoksa ki öyle söylemişsin normal akvaryumuna alabilirsin. bir iki gün güneşe çıkarma akvaryumda vakit geçirsinler, kendilerine gelsinler. sadece iki gün bir yemine vitamin damla damlat sonra haftada bir yaparsın. kaplumbağalar için olandan alacaksın eczanedeki vitaminler olmaz. en iyisi sera reptilin vitamin sonrasında jbl'ninki en iyileridir. dışkı kontrolünü unutma. bu arada foruma hoş geldin onu unuttum.

Korkmaları normal. Büyük badire atlatıldı. Cem' in dediği gibi akvaryumda dursunlar. Yem yeme dışkılama durumlarını gözlemlemeli. Çokta yanlarında bulunmamalı ki biraz huzur bulsunlar.

cem' Alıntı:
şu an bir şeyi yoksa ki öyle söylemişsin normal akvaryumuna alabilirsin. bir iki gün güneşe çıkarma akvaryumda vakit geçirsinler, kendilerine gelsinler. sadece iki gün bir yemine vitamin damla damlat sonra haftada bir yaparsın. kaplumbağalar için olandan alacaksın eczanedeki vitaminler olmaz. en iyisi sera reptilin vitamin sonrasında jbl'ninki en iyileridir. dışkı kontrolünü unutma. bu arada foruma hoş geldin onu unuttum.

Teşekkür ederim :smile: Vitamin zaten kullanıyorum sera reptilin.İşin üzücü kısmı şu : bu kaplumbağa bana geldiği zaman hastaydı.Yem yemiyordu,uyanmıyordu,hareket etmiyordu ve birkaç gün sonra gözü şişti.Gittim vitamin aldım,göz kremi aldım.Gözünü günlerce uğraşıp düzelttim ve vitaminden sonra yeni kendine gelip hareket kazanmıştı.Bu olaydan sonra korktu yine durgunlaştı. Dışkı kontrolü de yaptım. Bugün baktım daha iyi zaten korkusu falan

AEK' Alıntı:
Korkmaları normal. Büyük badire atlatıldı. Cem' in dediği gibi akvaryumda dursunlar. Yem yeme dışkılama durumlarını gözlemlemeli. Çokta yanlarında bulunmamalı ki biraz huzur bulsunlar.

Tamam biraz yalnız kalacakları bir ortama koyayım. Teşekkür ederim

demekki tedavi sürecindeki yaklaşımlarda hayvan üzerinde tedirginlik yaratmış zamanla düzelecektir. geçmiş olsun.

Geri