Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Antalya'da iki minik yavruya bakmak isteyen

ahbeabi

Bronz 5 Üye
Merhabalar.

Ekim ayında alıp çok güzel bir ortamda bugüne kadar baktığımız iki minik kırmızı yanaklı su kaplumbağamızı, akvaryumda tür değişikliğine gidecek olmamızdan dolayı yeni bir yuva arıyoruz. Yavruların kabuk boyları 6-7 cm civarında, çok hareketli ve iştahlılar, yalnız daha küçük olanda kulak iltihabı mevcut, oldukça şişmiş durumda ama kendisi hiçbir sorunu yokmuş gibi davranıyor, görüntüden başka hiçbir belirti yok, yeni sahibi gerekli tedaviyi uygularsa hiç sorun yaşamadan hayatına devam eder. Diğerinin hiçbir problemi yok.

Beraberinde daha 1/5'i kullanılmış yeni yemlerini de vereceğim.

Yalnız tek şartım bakılacakları ortamın fotoğrafını görmek. Ben oldukça masraf yaparak çok güzel bir ortam oluşturduğumu düşünüyorum onlar için ama eski bitkili balık akvaryumu anılarım rahat bırakmadığı için tankı dönüştürmek isteği ağır basmakta. Onların rahat edeceği iyi bir ortamda olmaları onlar için tek isteğim.

Görüşmek üzere.

[attachment=2641]

[attachment=2642]

Ekli dosyalar

• File 12.05.2017 14 04 16 (Large).jpeg
    File 12.05.2017 14 04 16 (Large).jpeg
    102.4 KB · Görüntüleme: 26
  • File 12.05.2017 14 04 50 (Large).jpeg
    File 12.05.2017 14 04 50 (Large).jpeg
    133.9 KB · Görüntüleme: 6
Cvp: Antalya'da iki minik yavruya bakmak isteyen

akvaryumum küçük olmasa almayı çok isterdim çevreme bilgiyi verecem inşallah istediğiniz güzel ortamı bulursunuz

Teşekkürler. Umarım bizdekinden de iyi bir ortamları olur.

Kulak iltihabı bayağı büyük cerrahi müdahale gerekebilir. İlerleyen dönemde tedavi yapılmaz ise iltihap beyine sıçrayıp öldürebilir. Bu hastalık hayvanın hayatını genel anlamda kısıtlamasa da boy uzaması durur. İleri safha öldürücüdür. Sahiplendirene kadar eczaneden genta damla alıp sabah akşam kulağa ve ağzına üçer damla damlatın. Uvb lazım ama sahiplendirme olacağına göre masraf yapmayın. Isıtma lambası yeterli olur. Kuru alan 33 derece olsun. Isı metabolizmayı canlandırırken iltihabı kurutsun.

Suyu mümkün olduğunca temiz tutun. Her gün suya bir damla metilen mavisi damlatın.

Teşekkürler Cem Bey önerileriniz için.
Kulağa ve ağzına damlayı nasıl yapacağım, elime hiç almadığım için alışık değiller çünkü?

Exo terra uvb100 kullanıyorum aldığım ilk haftadan beri. Isı lambası da var tabii. Ama kuru alan ısısını bir ölçeyim tekrar düşükse yaklaştırayım.

Isıtıcı 12 saat uvb 3-4 saat yoğun çıktıkları zamana denk gelen saatler olsun. Uvb 13 W ise 17-18 cm arası; 25-26 W ise 27-28 aralığında olacak. Hayvanlar ufak olduğu için 20'ye 30 cm olabilir şimdilik. Hangisi varsa bu mesafede yaklaştıracaksın.

Hayvanları eline alıp başını dik tutarak ağzına damlatmaya çalış eğer açmaz ise 10-20 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sür. Bir kısmı girecektir. Dolayısıyla bunu her uygulamada 6 damla kadar yap. Bunu sürerken kulağına da gidecektir ama yan çevirip o şişliği kaplayacak biçimde kulağı ıslat. Hayvanı kuru yerde 10 dakika beklet.

Isıtıcı lambanın mesafe ayarıda şöyle hayvanı ikame kibrit kutusu yada o ayarda birşey koyup üzerine cam derece yatıracaksın. Yarım saat sonraki ısı değerine göre mesafeyi ayarlayacaksın.

Kulak iltihabı sudaki kirliliğe bağlı oluşur. Mümkün olduğunca temiz tutulması göz ve kulak enfeksiyonlarının oluşmasını önler.

Slm ben izmirdeyim ikisini de seve seve sahiplenirim kargoyla ya da otobüsle gönderebilirsiniz ücretini de ben veririm...numaram:0530 013 35 68 ararsanız detayları konuşuruz.

cem' Alıntı:
Isıtıcı 12 saat uvb 3-4 saat yoğun çıktıkları zamana denk gelen saatler olsun. Uvb 13 W ise 17-18 cm arası; 25-26 W ise 27-28 aralığında olacak. Hayvanlar ufak olduğu için 20'ye 30 cm olabilir şimdilik. Hangisi varsa bu mesafede yaklaştıracaksın.

İlk günden bugüne düzenimiz böyle Cem Bey, o dönemde baya bir araştırma yapıp sizin önerilerinizi okuyarak kurmuştum zaten tankı. :)

İlaç konusunda önerileriniz dikkate alacağım.

eralp' Alıntı:
Slm ben izmirdeyim ikisini de seve seve sahiplenirim kargoyla ya da otobüsle gönderebilirsiniz ücretini de ben veririm...numaram:0530 013 35 68 ararsanız detayları konuşuruz.

Merhabalar, önceliğim şehir içinde görüşerek elden vermek. Biraz bekleyelim, buradan uygun bir talipleri çıkmazsa görüşelim. İlginiz için teşekkürler :)

Bir tanesi erkek galiba doğru mu * tan resim atabilir misin?

Kulak iltihabı olanın iltihabı patladı ve hatta iyileşti gibi duruyor, şişlik indi.

Slm ben izmir den istemiştim gönderme şansınız var mı?

Yine de genta damlatmaya ve suyunu temiz tutup metilen mavisinden her gün bir damla damlatmaya devam edin yara açık. İltihabın kabası gitmiş olsa da içinde bir miktar daha kalmıştır. Tekrar nüksetmesin.

Size mesaj attım Eralp Bey.

Yardımlarınız için teşekkürler Cem Bey.

Günceldir. Şişlik olan yavru da artık iyi durumda. İlgilenen varsa yazabilir.

Geri