Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Arkadaşlar kaplumbağam 2 günden beri yem yemiyor =(

mrt181907

Yeni Üye
Arkadaşlar bende 2 tane kaplumbağa var biri dişi diğeri erkek. 10 ay dan beri 2 kaplumbağamıda çok iyi bakıyorum ama son 2 gündür dişi kaplumbağam yem yemiyor yem yerine güneşlenmeyi uyumayı tercih ediyor. Erkek olan ise canavar gibi :D Ama dişi olanı 2 günden beri yem yemiyor buda benim canımı sıkıyor. Yardım ederseniz sevinirim. Ayrıca dişi kaplumbağamın üstünde beyaz noktacık var ne olduğunu anlamadım.

RE: ARKLAR KAPLUMBAĞAM 2 GÜNDEN BERİ YEM YEMİYOR YARDIM =(

foruma hoşgeldiniz öncelikle iyi paylaşımlar dilerim.
beyazlık hakkında daha ayrıntılı bilgi verip fotoğraf eklerseniz daha net yorum yapabiliriz.

yem yememeden başka bir hastalık belirtisi de var mı? özellikle kuru alanda fazla zaman geçirme, sesli nefes alıp verme, alt kabukta pembelik gibi?

Akciğer enfeksiyonu olabilir..Karnında pembelik,çenenin kapanmasından gıcırdama gibi sesler,gözlerde şişlik,eğri yüzme,iştahsızlık,kuru bölgede çokca kalma,hapşurma gibi şeyler varmı?

O beyaz noktalar mantar olabilir,üzerindeki noktalar pamukumsu bi yapımı?
Resim atarsanız daha iyi olur.

[attachment=320]arklar ilk önce çok saolun evt bugün 3 oldu ve hala yem yemedi ayrıa hep yüzderdi şimdi ise hep kuru alanda kalmayı tercih ediyor yüzerkende sanki zorla yüzüyormuş gibi yan yan gidiyor evt üstündeki beyazlık pamuk gibi değil ama sert bir beyazlık ayrıa gözlerini açmıyor açsa bile hemen kuru alana gidiyor :( 3 günden beri rahat uyuyamıyorum kapluşum yemek yemiyor diye ne yapmam gerek lütfen yardım edin :(

Ekli dosyalar

• fsd.jpg
    fsd.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 199

işaretler maalesef üşütme ya da akciğer enfeksiyonunu gösteriyor. baktığınız ortam hakkında bilgi verebilirmisiniz? imkanınız varsa bir veterinere gösterin derim.

beyazlıklar içinse fotoğraf çok net olmadığı için kesin bir şey diyemiyorum. beyazlıklarda kötü kokma gibi bir durum da var mı?

Akcger enfeksyonu olabilr.Kaplumbaganz yavru oldugu icin monodoks kullanmanizi tavsiye ederim.Eczanede bulunuyor.Alt kabugunda pembelk varmi?

akvaryumunuz yoksa ilaç tedavisi de yanıt vermez bu yüzden öncelikle gereken şartları sağlamalısınız. akvaryum ısıtıcı ve filtreniz varsa iyileşmesi çok daha kolay olacaktır

Aragorn'un dediklerine aynen katılıyorum.

akvaryumda bakıyorum arklar kokma filan yok alt kabuğunda pembelik yok sadece üstünde resimde görünüyosa beyazlık var ısıtıcı filtre herşey var tamamen kaplumbağa için yaptım akvaryumu sonra iyi bir akvaryum ama ne olduğsa oldu

hafif bir üşütme durumu olabilir imkanınız varsa bir veterinere gösterin derim. antibiyotik tedavisi uygulayacaktır muhtemelen. beyazlık fotoğrafta çok net belli olmuyor mantar ya da başka bir şey olabilir(kaya ya da mercanlardan dolayı yaralanma vb gibi durumlar)

işin kötüsü akvaryumu çok benimsedi hiç bir şekilde akvaryumu terketmek istemiyo :D vitamin takviyesi yaptım akvaryumcudan karışık ilaç aldım şuya onu döküyorum inş bir düzelme olur ayrıca bide birşey sorcam birisinden kabuğunu diş fırçasıyla ılık suda temizle diyordu acaba öle yapsam bişey olurmu ?

kabuğu temizlemek kabuk sağlığı açısından iyidir. tavsiye ederim. ve de kabuk için hiç bir kimyasal madde kullanmayın kabuğa sürülen. vitaminin pek yararı olmayabilir hastaysa imkanınız varsa bir veterinere gösterin derim. kabuk ile ilgili daha detaylı bilgiyi de forumdan bulabilirsiniz. kabuk sağlığı ve sertleşmesi için neler yapabileceğinizi falan. iyi paylaşımlar geçmiş olsun

Bende Cihan abiye katılıorum yumusak bir sekilde kabugu fircalamanz faydalı olacaktir. Kabugunda yumusama varsa vitamn ve gaga tasini öneririm:)

çok teşekkürler arklar dün kaplumbağam acıkmış olcakki yeşillik ve karides yedi ama kabuğuna gelince gerçekten çok sert sadece üstünde beyazlıklar var ayrıca bide akvaryumda ondan 1 boy daha büyük kaplumbağa var acaba ondan korkuyor olabilirmi çünkü akşamleyin tek besledim ve yedi

Büyük kaplumbaganiz kücük kaplumbaganiza zarar veriyornu? Zararı yoksa korktugunu düsünmüorm:) Beslenmesine sevindim düzeliyor olduguna isaret:)

yemek yerken biraz ürkütüyo :) ama yinede iyi anlaşıyolar zaten artık yem verirken ayrı ayrı veriyom sonra tekrar akvaryuma geri koyuyorum sorun çıkmıyo küçük kaplumbağa yem yiyor ama hiç aktif değil hala güneşlenmeye uyumaya devam ediyo :)

Mm..Yem yemeye basladiysa bi kac gn daha bekleyebileceginizi düşünüyorum:) Düzelme olmassa antibytk tedavsine baslamanızı yada bir veterinere götrmenizi tavsiye edrm.Birde kaplumbaganzn durgun olması büyük kaplumbaganz yûzünden olablrmi?

durgunluğu büyük kaplumbağadan kaynaklanmıyo vitamin veriyom bakam düzelecekmi :) veterinere götürdüm fazla bir şeyi yok dedi sadece mantar başlangıcı varmış

Umarım düzelir en kısa zamanda:) Mantarla ilgli bir ilac kullaniyorsunuz değilmi:)

RE: Ark.lar kaplumbağam 2 günden beri yem yemiyor yardım =(

mlsf kaplumbağam öldü :( kurtaramadım dün akvaryumda ölü buldum bugüne kadar yardımlarınız için çok teşekkürler

Geri