Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Atman AT-F101

Cvp: Atman AT-F101

Ben F-102 kullanıyorum. Fazla olmasa da ses çıkarıyor. Ben filtrenin bulunduğu odada uyumaya alıştım ancak yine de annemler falan rahatsız oluyor. Gayet iyi mekanik filtrasyon yapıyor ve süngerleri büyük.Fiyatı da uygun. Kısacası eğer uyurken sese tahamül edemiyorsanız yatak odanızda bulundurmayın. Onun dışında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ses konusunda cok takıntılıyım.Saatin tiktak sesinde bile uyuyamam.Akvaryum kucuk zaten 40-50 litre civarı dolduracagım.

Filtrenin sesi kedilerin durumlarından hoşnut olunca çıkardıkları sesin suyun altındaki versiyonu gibi. Ama ton aynı. F-101'in debisinin 102'den düşük olduğunu düşünürsek tahamül edilebilir aslında ama yatak odanızda ise kullanmayın siz. Yalnız size söyleyeyim sessiz iç filtre bulmak zordur. Bulabileceğiniz en ucuz ve en kaliteli sessiz iç filtre Eheim Pick Up 2006 ama o da çok pahalı (40TL). Onun dışında başka sessiz iç filtreler de vardır mutlaka ama ben bilmiyorum.

Ben F-101 kullanıyorum ( 20-30 litrelik bir akvaryumda)ve bu akvaryumu anca temizliyor. 40-50 litrelik akvaryuma benim düşüncem az gelir.

Dış filtre yapıcaktım hem akvaryumun kucuklugunden hemde zahmetinden kaçtıgım için vazgeçtim.Fazla butcem yok masrafsız ve sorun cıkarmayacak ve olabildigince az ses cıkaran bi iç filtre önerirseniz hayvanlara da mutlu bi alan saglamış olursunuz sevabına=)

Dolphin H-100 yada H-200 şelale filtre düşünür müsünüz? Eğer şelale filtreden akan suyu bir sünger yardımıyla (cama vantuzladığınız( sesi keserseniz motor neredeyse bir iç filtrenin 4te1i kadar ses çıkarıyor. Ben 30 litre akvaryumumda kullanıyorum ve aylardır suyu değiştirmedim. Fiyatı 20-25TL civarında.

Dolphin%20H-100.jpg

Küçük akvaryumlarda yer kaplamadığı için kaplubağalar için yüzme alanını da genişletiyor.

eminemre' Alıntı:
Dolphin H-100 yada H-200 şelale filtre düşünür müsünüz? Eğer şelale filtreden akan suyu bir sünger yardımıyla (cama vantuzladığınız( sesi keserseniz motor neredeyse bir iç filtrenin 4te1i kadar ses çıkarıyor. Ben 30 litre akvaryumumda kullanıyorum ve aylardır suyu değiştirmedim. Fiyatı 20-25TL civarında.

Dolphin%20H-100.jpg

Küçük akvaryumlarda yer kaplamadığı için kaplubağalar için yüzme alanını da genişletiyor.

Kaplumbagaların şelale filtrede ustten su gelmesi nedeniyle oyun oynadıklarını duymustum dogrumudur

Doğrudur. Zaten bunu söyleyen yine Emin beydi yanlış hatırlamıyorsam :)

Sünger yerine filtrenin debisini düşürsek ses yine olurmu? maksat hayvanlar mutlu olsun

Şöyle ki debiyi düşürdüğümüzde ses fazlalaşıyor çünkü su daha dik bir açıyla akvaryuma düşüyor. Suyun akışı şiddetlendikçe su sesi azalıyor. Benim 6 aylık gözlemlerim. Bir de şu var tabi, akvaryumu tam doldurursanız hiç ses çıkmıyor ancak bu da kaplumbağa akvaryumlarında pek mümkün olmuyor. Ancak o vantuzla cama taktığınız süngeri gündüz ve evde yokken çıkarabilirsiniz. Bu da sizin elinizde.

Filtreyi akvaryumun ustune takmak şart mı? suyun bittigi yere vantuzlasak ?

Yok filtre askı şeklinde, cama asılarak çalışıyor. İçine koyabileceğiniz aktif karbon, sünger, elyaf gibi malzemelerle biyolojik filtrasyon da yapabiliyorsunuz. Motor sesi yok denecek kadar az, su sesi kesilirse hiç bir ses kalmıyor.

Bakma fırsatım oldu ürün özelliklerine ihtiyacımı karsılar gibi duruyor.filtreyi kuru alanın tırmanma yerine dogru taksam yokuş tarafına denk geldiginden ses kesilse hayvanlarda faydalansa yukardan gelen sudan ? mumkunmudur

Kuru alanı ıslatmayacaksa neden olmasın? Dediğim gibi askı olduğu için daha sonra yerini de değiştirebilir, su sesini kesmek için farklı çözümler de bulabilirsiniz.

Tamamdır bunuda halletmiş olduk.Yarın 50 40 40 akvaryum alacagım aradan filtreyide cıkartırım.ısıtıcı olarak kaya ısıtıcıyla cam ısıtıcı arasında kaldım.hangisi kullanışlı?

Kaya ısıtıcıyı daha önce hiç duymadım ama en uygun ısıtıcı ya çelik veya koruyuculu ısıtıcılar ya da Kalın camlı kaliteli ısıtıcılardır. Genelde yavru kaplumbağalarda camın inceliği farketmez ama kaplumbağalar 10 cm'den itibaren ince camlı ısıtıcıları kolaylıkla kırabiliyorlar. Marka olarak Roxin'in çelik model ısıtıcıları, Sera'nın koruyucu kafesli ısıtıcıları ve kalın camlı Eheim'i öneririm.

benim hayvanlar kucuk daha.en kucugunun bagası 3.5cm buyugude 5cm.kalın camlıya kesin kırılmaz denebilirmi ona gore yönelicem kalın camlıya.Kalın cam diye alıp buyuduklerinde kırıcaklarsa hiç geregi yok .koruyuculu alıyım

Sera'nın koruyuculu ısıtıcıları pahalı ama Alman malı ve uzun ömürlü. Eheim de aynen Alman malı ve sera'dan bile daha uzun ömürlü diyebiliriz. Roxin'in ise cam ısıtıcılarından hiç memnun kalmadım. Benimkiler hemen kırdı, camı ampul camı kadar. Çeliği nasıldır bilmem ama. Akvaryumunuzu 35 cm'sine kadar dolduracağınızı düşünürsek 50 watt'lık bir ısıtıcı yeterli olacaktır. Fiyatlar şöyle :
Sera 50 watt ısıtıcı : 70 TL'den başlıyor
Eheim Jager 50 watt ısıtıcı : 45 TL'den başlıyor
Roxin çelik ısıtıcı 100 watt (En düşük çelikten modeli bu ama fazla watt sakıncalı değil.) : 20 TL'den başlıyor
Ben Eheim Jager 100 watt kullanıyorum. Son derece memnunum, pahalı fiyatının karşılığını veriyor.

ilgi ve alakanıza şaşıyorum=) son olarakta akvaryuma çöpcü balıgı koymayı düşünüyorum saklanacakları yeri falan ayarlayacagım.Ancak kafama takılan şey şu bazen yem yerken kaplumbagalar saniyelik vurmalar oluyor yem kapmak için .sadece yem yerken ama spotta bile ust uste ısınıyorlar .ancak bu durum devam etmezde olası bi kavga olma ihtimaline karsın kaplumbaganında saklanması için bir yer yapmalımıyım?

Geri