Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Atman AT-F101

Cvp: Atman AT-F101

Akvaryuma saklanma yeri yapmanız fazla bir şey farketmez. Kaplumbağalar biraz büyüdüklerinde saklanma yerini yerinden oynatıp rahatlıkla yakalarlar balığı. Zaten düzenli dip çekimi ve kaliteli filtrasyonunuz varsa çöpçüye gerek yok. Bütün bunları geçelim çöpçü balıkları çok kılçıklı, sert balıklardır. Kaplumbağalarınız olur da yakalarlarsa boğazlarına kılçık takılabilir.
Yem yerken ara sıra öyle küçük kapışmalar yaparlar ama nedeni birbirlerine sinirlenmeleri değildir genelde. Benimkile rde yem kapışmaları yapıyor, aynı yemi yemeye çalışıyorlar kafaları çarpışıyor :) Saklanma yeri yapmanıza gerek yok. Zaten alacağınız akvaryum kaplumbağalarınızın yer kavgası yapmaları için çok büyük. Kurduğunuz zaman akvaryumunuzun fotoğraflarını paylaşmayı unutmayın :)

Bir de normal cam ısıtıcılar alıp, bu vildiğimiz pvc su borularına delik açarak koruyucu kılıf yapanlar var. Tabi maddi imkanınız varsa fiyatına bakmadan alıp, ömür boyu da kullanabilirsiniz:)

Kaplumbağalar iki şey için kavga ederler. Yiyecek ve yer. Eğer ikisini ayrı ayrı beslerseniz ve kuru alan ile yüzecek alanları ikisine de yeterlerse kavga etme ihtimalleri oldukça düşüktür.

eminemre' Alıntı:
Bir de normal cam ısıtıcılar alıp, bu vildiğimiz pvc su borularına delik açarak koruyucu kılıf yapanlar var. Tabi maddi imkanınız varsa fiyatına bakmadan alıp, ömür boyu da kullanabilirsiniz:)

Kaplumbağalar iki şey için kavga ederler. Yiyecek ve yer. Eğer ikisini ayrı ayrı beslerseniz ve kuru alan ile yüzecek alanları ikisine de yeterlerse kavga etme ihtimalleri oldukça düşüktür.

Ögrenci adamın kitaptan baska imkanı yoktur.Ki devlet karsılıyor kitapları.=) Maddi imkanı iyi olan varsa alsın göndersin bana hayır demem=) pvc olayı kullanışlımı? sıkıntı yaratmaz dimi.suan fanustalar topladıgım taşları arka kısıma dizip binevi 2 ye bölmüş oldum fanusu.sıkıntı yaşamıyorlar.yemide zaten birine ayrı atıyorum otekinide en uzak yere cekip orda veriyorum yemini.Gecinip gidiyolar oyle

emronyus' Alıntı:
Zaten alacağınız akvaryum kaplumbağalarınızın yer kavgası yapmaları için çok büyük. Kurduğunuz zaman akvaryumunuzun fotoğraflarını paylaşmayı unutmayın :)

Ölçüp biçip 100 50 50 ye karar verdim.gittim gördüm cok büyük geldi.80 50 50 de karar kıldım bu sefer.Rastgele bi petshop a girdim adamla sohbet etme imkanımız oldu.o sohbetten sonra 50 40 40 ta karar kıldım.Fikrim degişmeden bi an once aradan cıkartmak istiyorum=) Kuru alanıda cd kabından yapmayı planlıyorum turtle dock /bank lar akvaryumdan pahalı=) Mutlaka ekleyecegim resimleri

100X50X50 kaplumbağalarınıza ömür boyu yeter. Bence almışken onu alın. Kuru alanı ben pleksiden kendim yaptım.

emronyus' Alıntı:
100X50X50 kaplumbağalarınıza ömür boyu yeter. Bence almışken onu alın. Kuru alanı ben pleksiden kendim yaptım.

Adamın bana dedigi tam olarak şu ;
''1 metrelik akvaryum 5 cm lik kaplumbagayla gözüne boş gözükür ve sogursun.''
hak verdigimden 50 cm lik yaptıracagım .

O da doğru tabii. Zaten 2-3 yıla büyük akvaryuma geçmek zorunda kalacaksınız.

2-3 yıl uzun bi süre. Kuru alan yetersizliginden midir bilmem spotta hem alt alta ust usteler.hem kucuk cıkardı buyugun ustune bu sefer buyuk kucugun ustunde hoş bi görüntü =) kucuk kaplumbagam buyuge gore daha hareketli daha ac gozlu.Ancak alırken bakmadan aldıgımdan kabugundaki lekeyi göremedim.Kahverengimsi bi leke var kabugunda.hastalık oldugunu zannetmiyorum bi kısmı kararmış durumda kahverengi kısmın.onun ustundede ufak beyaz bi 2 cizik var.protein eksikligi oldugunu zannetmiyorum.Digerinin tırnagını o sekilde bi iz bırakabilirmi yahut taş cizmiş olabilir mi?

Üst üste durmayı benimkiler de yapıyor. Çok komik bir görüntü oluyor :) Çizikler kabuk değişiminden sonra geçecektir. Tırnağı pek sanmam ama taş çizmiş olabilir.

dolphin h-200 yerine Resun BS-15e Şelale filtre daha mı iyi olur?

Neredeyse kapasiteleri ve boyutları birbiriyle aynı. Bence çok fark yoktur. Ben Dolphin marka filtre kullandığım için ses konusunda onu önerdim. Yoksa diğer markalar da onun kadar iyi olabilir.

Su cıkışının farklı olması nedeniyle resun daha cok ilgimi cekti.O sebepten sordum.Maksat hayvanlar magdur olmasın.Uzun surede bu paludaryumla idare edecegimden gözede hitap etmesi daha hoş olacaktır.Su cıkıs kısımları farklı oldugundan resunun daha az ses yapacagı kanaatindeyim.Yanılıyormuyum?

Su çıkış ağzı biraz daha eğimli, su açıyla düşeceği için ses azalabilir. Dediğim gibi su yüksekliği arttıkça da ses azalır. Ya da suyun altına yerletirebileceğiniz bir sünger, kap ya da kavanoz bile su sesini keser.

Bugun filtreyi aldım.Yarında istedigim ölcülerde akvaryum ve ısıtıcı alıyorum.Fotografları ekleyecegim =)

Bende de aynı filtreden var ve 6-7 gündür sessiz sakin çalışıyordu. Fakat biraz önce baloncuklar saça saça bağıra bağıra çalışmaya başladı. Patrick sörf yapar hale geldi suyun içinde. Benim için sıkıntı yok müzik dinleyerek uyuyorum zaten ama kaplumbağam sabaha kadar sörfe dayanabilir mi bilmem :)

O benim filtremde de ara sıra oluyor. Akvaryumda su seviyesi azaldığı ve benimkiler filtreyi dürttüğü zamanlar içine bir şekilde hava giriyor ve filtre bağırmaya başlıyor.

Banada ses çıkartmayan 55 litrelik bir akvaryumu en iyi şeklide filteleye bilen bir filte önerirmisiniz barası 70tl geçmediği taktirde ala bilirim.

Geri