Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ayakkabılıktan kuru alan

ömür

Platin 1 Üye
Eski kuru alanımı iptal ettim şeklini beğenmedim ve akvaryumumda çok yer kaplıyordu,kaplumbağalarım için çok büyüktü.(CD kabından)
Bu gün ne yapsam diye düşündüm ve bodrumdan eski seyyar plastik ayakkabılığı aldım.
Plastiğin kalınlığı 1,5mm olduğu için büyük makas ile kolay kesiliyodu.işaretledim kestim biçtim.
Adayı oluşturdum ama bu adayı akvaryuma yapıştırmak iyi olmazdı ve ben dierindede olduğu gibi kalem şeklinde olan leyim makinesi ile birbirine yapıştırdım.
Kuru alana çıkabilecekleri bir rampa yaptım ve kuru alanın dengede kalabilmesi için ayakkabılığın birbirine monte edile bilen ayaklarından kullandım(tabi bunlar makas ile kesilmedi bunun için testere kullandım).İskele ayağı gibi oldu.Kuru alanımı oluşturdum ama kestiğim için bazı yerleri sivri ve plastik kalıntıları kaldı onlarıda leyim makinesi ile eriterek ovalleştirdim ve düzleştirdim.

''Bu kadar uğsaştım resimlerinide koydum bir göz atın bu plastiğin kaplumbağalara kimyasal olarak bir zararı olurmu?''
CD kabıda plastikti ama saydamdı.

Üzerine rahatlıkla çıkıp inebiliyorlar.Plastik kap hafif olduğu için suyun üstüne çıkar diye düşündüm ama hiç yerinden oynamıyor ve akvaryumdaki taşlarında yerinden oynamamasında da etkisi olabilir.
mailto:/s/w/1f7xb.jpg
mailto:/s/w/1f7xv.jpg
mailto:/s/w/1f7y9.jpg
mailto:/s/w/1f7yu.jpg
mailto:/s/w/1f7z3.jpg
mailto:/s/w/1f7zm.jpg
mailto:/s/w/1f800.jpg
mailto:/s/w/1f81p.jpg
mailto:/s/w/1f822.jpg
mailto:/s/w/1f82g.jpg
mailto:/s/w/1f830.jpg

Cvp: Ayakkabılıktan kuru alan

Bence çok güzel bir kuru alan olmuş ama zararı olurmu bilemem :)

Uzun süreli kullanımda suya salınım yapabilir mi emin olmasam da bence de başarılı bir çalışma olmuş.
Yeni kuru alanı akvaryuma koymadan umarım dezenfekte etmişsinizdir :)

sabunlu su ile fırçaladım ve iyice duruladım:)

Ben sevdim, çok yaratıcı :)

kuru alan olarak uzun süredir arastırmama ragmen bu resimde anladım nasıl bır sey oldugunu gercekten cok yaratıcı

M€RC@N' Alıntı:
kuru alan olarak uzun süredir arastırmama ragmen bu resimde anladım nasıl bır sey oldugunu gercekten cok yaratıcı

Google'a "basking area" yazarsanız gerçekten çok güzel örnekler var. Sitemizde de kuru alan aramasını kullanırsanız değerli üyelerimizin kendilerinin yaptığı örnekler var. Hazır satılanlar daha pahalı ancak daha kullanışlı. Maddi gücünüze ve tercihinize uygun kaplumbağanızın rahat tırmanabileceği ve yayılarak yatabileceği her türlü alan kuru alan olabilir. :)

teşekkür ederim evet kuru alan ne demek anladım dediğim gibi cok bilgisizdim bu konuda hatta aldıgım yer suyu fazla koymamamı soyledı boyunu asmasın daha kucuk dedı burda baya balık gibi su ıcınde görunce ben benımkını baska tur zannettım ama anladım en azından yasayacagı alanın nasıl olacagını sımdı ömür keske yakın olsak hemen alırdım bır tane :)

Bana merdiveni çok uzun gibi geldi.Çok yaratıcı bir fikir tebrik ederim.

:)) sende yaparsın ne var bunda alet edevat ve vaktin olduğu sürece.işin şakası ama yalovadayım yardım isteyen arkadaşlara yardım edebilirim..

sercan159' Alıntı:
Bana merdiveni çok uzun gibi geldi.Çok yaratıcı bir fikir tebrik ederim.

saolun arkadaşlar teşekkür ederim.Merdiveni uzun yaptım evet kuru alanı akvaryuma yapıştırmadığım için oda denge konusunda ayak görevi görüyor.

yalova bana uzak kacıyor bıraz balıkesir olsaydı hemen kapar ayakkabılıgımı gelırdım yanınıza :))

Neredeyse penn plax ın aynısı olmuş :)

M€RC@N' Alıntı:
yalova bana uzak kacıyor bıraz balıkesir olsaydı hemen kapar ayakkabılıgımı gelırdım yanınıza :))

:D kolay kolay sizde yaparsınız kimseye ihtiyacınız olmadan yeterki istek olsun..

eminemre' Alıntı:
Neredeyse penn plax ın aynısı olmuş :)

fikirlerimi çalan markalar var evet:)

ben önce kabımı alıyım de sonra geliştiririm pek becerikli değilim bu konularda ama en azından hazırları var :D

M€RC@N' Alıntı:
ben önce kabımı alıyım de sonra geliştiririm pek becerikli değilim bu konularda ama en azından hazırları var :D

aynen hazır olarak bir çok çeşit var.
Ben uğraşmak istediğim için uğraştım ve yaptım:)

iyi basarı ama ne kadar ıstesem ne kadar ugrassam bunun gıbı bırsey ortaya koyamam sanırım :)))

M€RC@N' Alıntı:
iyi basarı ama ne kadar ıstesem ne kadar ugrassam bunun gıbı bırsey ortaya koyamam sanırım :)))

denemeden karar vermek olmaz:)

Geri