Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ayaktaki yara

handed

Bronz 5 Üye
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce silis kumu aldım akvaryumuma. 20 defa yıkadım ancak temizlendi. (0.5 silis kumu.. ) İlk koyduğumda çok bulanmadı. Ama sonra baya bulandı su ve 3 kaplumbağamın ikisinde böyle yaralar oluştu. Ben de kumu çıkardım, su değişimi yaptım (4/3 kadar) filtreleri temizledim. Bunlar ne yarası anlayamıyorum:( geçen hafta da kabukları için devit yapmaya başlamıştım haftada bir. Onunla ilgisi yoktur herhalde. Ayrıca kumu koyduktan sonra da ara sıra yemek yemediler. Filtre de tuhaf bir şekilde kirlenmiş yosunlu gibi..

Ekli dosyalar

• 16A5337A-5A5A-494C-B6C2-AC68EF478057.jpeg
    16A5337A-5A5A-494C-B6C2-AC68EF478057.jpeg
    83.7 KB · Görüntüleme: 26
  • 296F0735-8F00-48B6-B288-A9E6259A8CB7.jpeg
    296F0735-8F00-48B6-B288-A9E6259A8CB7.jpeg
    80.6 KB · Görüntüleme: 27
-Bu hayvan kaçma girişiminde bulundu mu?
-Isıtma lambasının eğildiğini gördün mü?
-Su ısıtıcıya ayağını sıkıştırmış olabilir mi?
-Akvaryumda keskin birşey var mı?
-Her ikisininde aynı ayağında mı oluştu?

Kumu ufak partiler halinde yıkarsan daha iyi temizlenir. Kimyasal değmemiş küçük leğende el yakmayan sıcak suda mıncıklayarak tozu çıkarıp bu suyu döküp yeterince doldur boşalt yaparak temizliyoruz. Kumda pislik çıktı mı? Vitasand mi farklı marka mı? Kumu koyduktan sonra bulanıklık için ilk yarım saatte, 1 saat sonra ve gece gerekirse birkez daha temizleyip sabaha bırakır ve sabah bir kez daha temizlersin. O sürede tozun bir kısmı da tabana oturur. Süreyi kısaltmak için kum karıştırılıp akvaryumdaki su belli oranda alınır ve temiz su yavaşça dökülür. Bir kaç genel temizlik sonrası kalan da gider.

Devit sürme yada kuma sürtmeyle yara olmaz.

Filtre yada akvaryum güneş görüyor mu? Bu yosun oluşturur.

Filtre temizleme sıklığını artır. Kir biriktiğinde mayalanıp bakteri oluşturmaya başlar. Dışkıda o rengi vermiş olabilir. Repto yada bitkisel birşey veriyorsan.

Ayaklarını peçete ile kurutup baticon sür ve 15-20 dakika kadar beklet kalanı silip akvaryuma alırsın. Sadece bir kere uygulama yeterli. Yaralar ısıya bağlı dağlanmış gibi duruyor.

Kum yeni girdiğinde suya koku verir attığın yem suyu emdiğinde tadını bozabilir, aynı zamanda ağız tatlarını da bozar. Verebilirsen elden yedirmeye çalış.

Son düzenleme:
Evet, kaçmaya çalışıyor bazen. Akvaryumda keskin birşey yok. Düşündüm de ısıtıcı yapmış olabilir eğer başka birşey değilse. Bazen ısıtıcıya tutunup uyuyorlar. Aynı kaplumbağanın iki arka patisinde oldu. 3 senedir hiç sorun yaşamadım. İlk defa böyle oluyor..

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 19
Bu iki ayaktada varsa yanma izi. Zamanla düzelir ama bu huyu bırakmaz ise yine olacaktır.

Su ısıtıcıyı dik konumlandır. Üzerine basıp uyuyorlarsa bir anda farkedemezler derileri kalın, birkaç saniye yanması için yeterli. Bunu sürekli yapıyorsa bu yaraya dönüşmesi olağan.

Su yüzeyi hizasına paralel olarak boru yada küçük oklavaya 3 adet vantuz takıp yapıştırırsan ona tutunup uyurlar. Yüzeyde tutunacak yer yok. Hayvanlar oraya yöneliyor demekki.

Isıtma lambasını da ortaya bir yere bir şekilde çekebilirsen iyi olur.

Bu yara daha çok lamba kaynaklı oluşur. Lambaya asılıp indirir ve üstüne basarak kaçarlar.

Hemen zaten ısıtıcıyı dikey hale getirdim. Başka bir yeri yapacağım. Teşekkür ederim..

Geri