Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aydınlatmalar doğrumu?

ffts1

Bronz 2 Üye
Akadaşlar merhaba,
bugün kendime adam akıllı bir ısıtma lambası ve uvb lamba+takılan yerini (sanırım armüratördü adı) aldım.Ama aldığım yerdeki kişilerinde bilgisi olmadığı için forumdan bakarak bir şekilde halletmeye çalıştım.290 nm-bu kısmını hatırlamıyorum o sırada okumuştum,dedim ve adamlar kaç wat diye sordu wat tını bilemedim oradayken interneti açtım gezdim ama 'nm' olarak veriliyor ve onlarda bundan anlamıyor.Bende korkumdan en küçüğünden aldım açıkçası aşağıdaki linkte ki uvb ve markadan aldım.wat ı en küçük olan 8w olan benim aldığım.Sizce doğru olanı mı almışım yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://www.osakalight.com.tr/2-tuvfloresan.html

Isıtma lambam soft tone 75watlık?Yanlış olanları düzeltirseniz çok sevinirim.Isıtma lambasını taktım sadece siteden almıştım.Normaldede cıkarlardı kuru alana lambaları vardı ama normal gün ışığı lambasydı bunu softtone olanı takınca yer kavgası yapmaya başladılar :)

bu arada uvb yi takmadım arkadaşlar sizden gelecek doğru yanlış önerilerine göre yerleştireceğim
şimdiden teşekkürler :)

Cvp: aydınlatmalar doğrumu?

Isıtmak için aldığınız ampulun uzaklığını iyi ayarlamalısınız ki kuru alan gerektiğinden fazla ısınmasın.Bunun için bir termometre kullanarak kuru alan sıcaklığını kontrol ederseniz iyi olur.

UVB olarak aldığınız seyin ben sadece uv olduğunu düşünüyorum.Gerekli bir açıklama mevcut değil.
Ancak biz kaplumbağalar için uvb olanlardan kullanıyoruz.Keşke hayvan ürünleri satan bir yerden uv-b alsaydınız.

Zencefil' Alıntı:
Isıtmak için aldığınız ampulun uzaklığını iyi ayarlamalısınız ki kuru alan gerektiğinden fazla ısınmasın.Bunun için bir termometre kullanarak kuru alan sıcaklığını kontrol ederseniz iyi olur.

UVB olarak aldığınız seyin ben sadece uv olduğunu düşünüyorum.Gerekli bir açıklama mevcut değil.
Ancak biz kaplumbağalar için uvb olanlardan kullanıyoruz.Keşke hayvan ürünleri satan bir yerden uv-b alsaydınız.

Öncelikle teşekkür ederim :) kuru alan kısmına ayarı sanırım biraz uzak kaldı.Çnkü kuru alanımda ayriyeten bir taş var onun bile üstüne çıkıyor sanırım ısı yeterli gelmedi.takılı olan şeyide internetten almıştım hatta.Termometrem var ama bir tane.Onu kullansam ölçmek için olur mu,en azından birtane daha alana kadar?bir de kuru alanlara özel termometremi kullanlıyor?Uvb olandan cünkü kutunun yanında hangi çeşit olduğu yazıyor.C olanıda vardı mesela asla kullanılmayacak olan onunda yanında c yazıyordu.inanın bütün petshopları gezdim Uvb lamba satmıyorlar :S burayıda en son girdiğim petshop önerdi aldğım yeri orda bulursunuz diye.kaç wat olması gerektiğini biliyormusunuz? en azından değiştirme şansım olur.

tam emin değilim ama 75 olması lazım ama emin değilim arzu hanım yardımcı olucaktır.. bir şey düzeltmek istiyorum: sağlığa zararlı olan uv-a dır.. uv-b ve uv-c kullanılabilir diye biliyorum: yanlışım varsa düzeltiniz. iyi forumlar ama kesinlikle biz kaplumbağalarda uvb kullanıyoruz

Isınma lambası için derece ile ölçüm yapıp 33 derece olduğuna emin olun.
Aldığınız floresanda UVB yazıyorsa sorun değil. 15 W olanı almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca UV konusunda size şu açıklamayı yapayım. UVA ışını normal gün ışığını içerir. UVB ışını D vitamini sentezi için ideal olandır. UVC ışını zararlı olandır. Yararlı yararsız her bakteriyi yok ettiği için sterilizasyon için kullanılır. Hastanelerde kullanıldığı gibi balık akvaryumlarında kullanıldığında steril filtreleme işi yapar.

Ben bi sitede uv a ve uvb kullanilabildigini gordum. uv c cok zararliymis kapluslar ve surungenler icin.

2kaplan' Alıntı:
tam emin değilim ama 75 olması lazım ama emin değilim arzu hanım yardımcı olucaktır.. bir şey düzeltmek istiyorum: sağlığa zararlı olan uv-a dır.. uv-b ve uv-c kullanılabilir diye biliyorum: yanlışım varsa düzeltiniz. iyi forumlar ama kesinlikle biz kaplumbağalarda uvb kullanıyoruz

Teşekkür ederim.Ama yararlı olan uv a ve uv b :)

UVC bize bile zararlı.

AEK' Alıntı:
Isınma lambası için derece ile ölçüm yapıp 33 derece olduğuna emin olun.
Aldığınız floresanda UVB yazıyorsa sorun değil. 15 W olanı almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca UV konusunda size şu açıklamayı yapayım. UVA ışını normal gün ışığını içerir. UVB ışını D vitamini sentezi için ideal olandır. UVC ışını zararlı olandır. Yararlı yararsız her bakteriyi yok ettiği için sterilizasyon için kullanılır. Hastanelerde kullanıldığı gibi balık akvaryumlarında kullanıldığında steril filtreleme işi yapar.

teşekkür ederim :) alırken dikkat ettim,bu forumdan aydınlatmalar konusunda olan kısımla alım yapmaya çalıştım ama dediğim gibi 290 nm olarak geçtiği için satıcı kaç wat a denk geldiğini bilememişti.Uvc yi örnek olarak vermiştim,doğru olanı aldığımı belirtebilmek için ^^ tam olarak bana lazım olanı siz söylemişsiniz 15 wat olan demişsiniz,işte benimde aradığım cvp buydu :D kaç wat a denk geldiği cok araştırma yapmama rağmen artık beceriksizliğimden mi bilemedim kaç wat a denk geldiğini bulamamıştım sizde söylemiş oldunuz:)) peki bu elimdeki de yeterli olmazmı şimdilik? cünkü akvaryumumu büyülteceğim bu akvaryumum 40*30 yükseklik 40 cm yani kareye yakın.yoksa hiç bir işe yaramazsa yarın gidip değiştiireyim hemen?

AEK' Alıntı:
UVC bize bile zararlı.

birde koruma kalkanı var onuda takmalımıyım?lambayı armütöre taktıktan sonra üstten birde takılan bir aparat var lambanın ışınlarnı sanırım biraz daha eliyor gibi bilemedim?resmi yüklemek istedimde büyük geldi boyutu resmin :) linke baktınız mı bu arada düşüncenizi link ile de alsam.Uv a içim soft tone 75 watlık lamba aldım yani öyle biliyorum ısınma lambası uv a olanı diye :S yoksa değilmi? kafam karıştı :ff::ff::ff::ff:

Isınma için aldığınız 75W soft ampul yeterlidir. Zaten onlar UVB içermez.

UVB için linke baktım, ama bende o markayı tanımıyorum. Sadece yanında UVB yazılı diye uygundur dedim. Armatürün koruma camını yada plastik parçasını takmayın. Cam arkasından güneş yada UVB lamba işe yaramaz. Ben floresan UVB kullandım ve koruma kalkansız kullandım. Ama genede konumu itibariyle verim alamayınca ampule geçtim.

Bu arada UVC için yazdığım açıklamayı anlatım açısından detaylandırayım. UVC sterilizasyon filtreleri akvaryum dışında ve kapalıdır. Normal filtreden geçen su temizlendikten sonra içinde UVC ampulun bulunduğu kapalı hazneden geçer ve sudaki tüm bakteriler imha edilir. Kaplumbağa akvaryumlarında kullanılmaz.

AEK' Alıntı:

UVB için linke baktım, ama bende o markayı tanımıyorum. Sadece yanında UVB yazılı diye uygundur dedim. Armatürün koruma camını yada plastik parçasını takmayın. Cam arkasından güneş yada UVB lamba işe yaramaz. Ben floresan UVB kullandım ve koruma kalkansız kullandım. Ama genede konumu itibariyle verim alamayınca ampule geçtim.

sanırım internetten alsam iyi olacak :S onlarda kalsın artık

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13212
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13215
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13325
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=4523

sanırım ben bu 4 ünden birini alsam iyi olacak.en azından ilk 3 ü aynı zamanda uv a yı da içeriyormuş tek lambayla iki iş olur?

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=4523 kapluşlar içğin bu uygun olur mu acaba hem uva hem uvb veriyor.fiyatı da ucuz uygun mudur

öncelikle baran bey; sizinkisi uvb, ama bana sorarsanız ampul olarak almanız sizin için daha faydalı olucaktır daha fazla verim alabilirsiniz..

fatma hanım; bu dört ürün de işinizi görücektir.. uvb lambalar %5 civarı uvb ve % 35 civarı uva veriyor.. bütçenize uygun birini alabilirsiniz.. kaç watt lık olucaklarını forumdan öğrenebilirsiniz; iyi forumlar..

ffts1' Alıntı:
AEK' Alıntı:

sanırım ben bu 4 ünden birini alsam iyi olacak.en azından ilk 3 ü aynı zamanda uv a yı da içeriyormuş tek lambayla iki iş olur?

Siz bence uva ile falan kafanızı karıştırmayın :)
3. ürün %6 uvb içeriyor ve bize en uygun olanı o diye düşünüyorum ben.

ffts1' Alıntı:
AEK' Alıntı:

İlk ve son seçenek zaten uygun değil. Bence marka kalitesi açısından ikinci seçeneği alın. Ancak ısınma lambası için gücü yetersiz. Ayrı bir 40-60 W değerlerinde ampul kaçınılmaz. Aşağıdakiler gibi.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13208
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209

Üçüncü üründe uygun. Sanırım ikincisi çöl teraryumu içinmiş.

dumdumtis' Alıntı:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=4523 kapluşlar içğin bu uygun olur mu acaba hem uva hem uvb veriyor.fiyatı da ucuz uygun mudur

Bu uygun değil.
Exo Terra 2.0 az güneş isteyen canlılar için. Örneğin yağmur ormanlarında yaşayan hassas derili kurbağalar vb gibi canlılar için.
Exo Terra 5.0 daha fazla güneşlenen egzotik canlılar için. Örneğin bizim su kaplumbağalarımız.
Exo Terra 10.0 aşırı güneş isteyen çöl canlıları için. Örneğin çöl kertenkeleleri.

Geri