Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

balık ve kaplumbağa

abdullahturtle

Bronz 4 Üye
Akvaryumumda17 kaplumbaga ve 11 tanede çiklet cinsi balık var akvaryumum çok büyük yaklasik 500 litre su alıyor bi duvarı kaplıycak kadar büyük peki KAPLUMBAGA v balık bi arada yasarlarmı ?? ;)

Cvp: balık ve kaplumbağa

malesef yaşamıyorlar. resler en yırtıcı kaplumbağa türleri arasında büyük boylara geldiklerinde kovalayıp yemeye çalışıyorlar. bunun harici birbirlerinden hastalık kapma tehlikeleri mevcut. farklı ortam canlıları birbirlerinin yemlerine musallat olma durumu var. bu konuda bir konuda detaylı bilgi vermiştik. akvaryum o kadar kaplumbağa için küçük. boyları ne kadar bilmiyorum ama akvaryumun dar geleceği boyutlara ulaştıklarında kavga durumu oluşuyor. daha önemlisi suyun kalitesi bozuluyor. bir taraftan dışkı bir taraftan yüzen deriler iflahımızı söküyor.

bakım konusunda bu konuyu okuyabilirsin.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Kaplumbağalar büyüdükçe kavgalarıda kaçınılmaz olacakdır. Önce balıklarla sonrada kendi aralarında bir iç savaşa girecekler sonunda bir tane baskın çıkıp ''hooşşt yeter, burası benim topraklarım ya ölün yada ölün'' diyecekdir.  Merak ettim hangi balıklarla bakıyorsun ve biraz resim atabilirmisin. Kaplumbağa ile balık çoğu zaman risk demekdir. Ama youtubeda birlikte yaşadıklarına dair videolarda yok değil. Tabi onlarda anlık çekilen videolar olabilirler. Ve bir kaç tanede resim ekleyebilirmisin, her ne kadar doğru bir bakım şekli olmasada eminim güzel bir görüntü ortaya çıkmışdır.

Emre (AEK) astronot almıştı sanırım akvaryuma koyar koymaz kovalamaya başlamış birisi, onu görünce diğerleri de peşine takılmış. Hemen alıp geri iade etmiş.

Özellikle sonradan akvaryuma giren canlı cansız her şeyi yokluyorlar. Bir iki arkadaşın cam derecelerini kıran da oldu. Bitkileri söylemeye gerek yok. Canlı cansız söküyorlar. Akvaryumu süslemek için çaba göstermeyin bozup kendilerine göre dizayn ediyorlar. Önlerine bitki yada dekor çıkarsa yön değiştirme yok onu yerinden kaldırıp başka yere atıyorlar. Onun için akvaryumu daraltacak miktarda dekor koymayın.

Genelde kaplumbağalardan sonra akvaryumda en fazla gezinen şey mango kökü. Ben şimdi bir mango bir bitki bıraktım. Düzeltme ile uğraşmıyorum. Usandırdılar. Bitki ile mango tabanda karşılıklı geziniyorlar. Biri bir köşeye diğeri diğer köşeye. Bugün baktım nasıl etmişlerse mango ile bitki birbirine geçmişti. Bitkinin ana dalını mangonun ara boşluğuna geçirmişler. Yani böyleler işte. Sen akvaryuma at kendileri düzeltsin.

Cam kalınlığı kaç abi senin :D Allah yardımcın olsun :))

Bendekini diyorsan 10 cm. 300 lt. Akvaryum. Şu an yer sorunum var. Onu halledersem en az 500 lük alacağım. Hayvanlara dar gelmeye başladı yavaş yavaş. İki hayvana göre almıştım. Sonradan gelen ikisi bakımsızlıktan gidiciydi. 5 yaşında biri 5 diğeri 6 cm boyundaydı. Bendekiler 2 yaşında 2 kat büyüktüler. 2 senede dişiler 18-18.5 cm. boylarına gelip erkeklere fark attılar. Acıyıp aldım başımı belaya soktum. Bakım konusunda endişe duyduğum için birine de veremiyorum. Bunlar ölene kadar ben 60'ı deviririm.

İyi bari organize olup çatlatmıyorlar camı :D Allah hepinize uzun ömürler versin abi :)

amin.

akvaryum camını kalın yaptırmamızın bir sebebi de o. diğer sebepler. su hacminin verdiği basınç ve akvaryum üstü cam kuru alanın verdiği ağırlık. büyüdükçe kabuk kenarları sertleşiyor. kuru alandan inerken cama giydiriyorlar. su içinde panik olurlarsa da. onun için belli bir boy üstüne geldiklerinde hazır akvaryum yerine özel yaptırıyoruz. 200 lt üstünde 10 mm ve üstü kalınlık mecburidir.

Abi ben seneye böyle birşey yapmak istiyorum ama tam çözemedim daha.
mailto:/albums/kk274/MissSevda/riparium.jpg

akvaryum arka fonu içeriği beyaz köpüktür onu ısırıp parçalıyorlar. yani kullanışsız. camla arasında boşluk olursa kir birikiyor. temizleme olanağı olmayacağı için zararlı bakteri üremesi oluşabiliyor.

üst kısmını yaparsan hayvan ulaşmayacak gibi olsun o bitkileri de budarlar. bazı arkadaşlar kuru alan çevresine ipek yapraklı bitki sarmıştılar. bende koydum ama hayvanlar yadırgayıp çıkmamıştılar kuru alana, bende çıkardım.

yukarıda yazdım ya bir heves akvaryumu güzel hale getirmek istiyorsun. bunlar inadına dağıtıyorlar tarumar ediyorlar. sonrada ne haliniz varsa görün psikolojisine girip bırakıyorsun.

Abi biz daha başındayız ya bakalım :) Bide yavru olunca daha bi hevesle yapılıyor.Seninkiler kaç yıldır bezdirmiş belliki ama hobi sonuçta.Bir tür hastalık akvaryum tasarımı.Bu arada kaplumbağa dışında başka birşey beslediğin akvaryum varmı abi?

20 sene evvel balık beslemişliğim var. şu an enişte beyin kebap salonundaki iki balık akvaryumunun yemleme hariç temizlik, bakımını üstlendim. başka sıkıntım yokmuş gibi. balığın güzelliği akvaryumu istediğin güzellikte dizayn edebilmen. karideslerde öyle. bahçıvan gibi bitkilere temizlik yapıyorlar. bizimkiler 40 harami.

Hahaha valla doğru söylüyorsun abi dertsiz başa dert arar gibi :D

Geri