Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Basim dertte

MissSevda

SKF Delisi
Arkadaslar,

Leyla bir aydir yemeyi kesmisti ve daha çok uyuyacak yer ariyordu. Megersem kendini kis uykusuna hazirliyormus. Olamaz suyun derecesi 27 desem bile her kaplumbaganin biyolojik saati var dediler. Simdi bende onu bu halde birakmak istemiyorum aklimdaki plan su. Yemek vermeyi yavasca kesecem, suyun derecesini her iki günde 2 derece indirecem. Diger iki minikleri melegin yanina koyacam. Kis uykusu sirasi gelince küçükleri ayri bir kaba alip akvaryumun suyu sogumasini bekleyip yavasca leylayi alip melegin akvaryumuna koyacam. Akvaryum büyük akvaryumun üzerinde oldugu için gelen giden dürtüklemez uyuyor mu diy. Küçükleride büyük akvaryuma alacam. Kis uykusu bitince tekrar melek kendi akvaryumuna geçecek ve hersey eski düzen gibi olacak. Ayrica birden bire yemesi kesilmeye baslayan kaplumbagalar varmi, hastalik belirtisi yok normal yüzüyor elime aldigimda kurtulmaya çalisiyor. Yoksa sadece bende mi oldu.

Meleğin akvaryumunda su sıcaklığını 23-24 dereceye ayarlayıp, hatta zaman zaman ısıtıcı kullanmadığınızı söylediğinizi hatırlıyorum. Yoksa şu ana kadar sağlıklı bir kaplumbağanın 27-28 derece su sıcaklığında kış uykusu hazırlığına girdiğini duymadım. Biyolojik saat konusuna gelince, bizlerdeki kaplumbağalar hiç doğa nedir görmemiş oldukları için sadece biyolojik saatten dolayı 28 derece gibi bir su sıcaklığında kış uykusuna yatacağını sanmam. Havaların da soğuması ile beraber hafif bir üşütme durumu olabilir. Bence mutlaka konusunda uzman bir veterinere gösterip iyice muayne ettirin.Eğer üşütme başlangıcı gibi bir durum varsa üstüne de kış uykusuna yatırırsanız çok yüksek ihtimalle kaplumbağanız bir daha uyanamaycaktır. Bir ay gibi bir süre oldukça uzun, bir aydır kış uykusuna girmeye hazırlanıyor olduğundan yem yememesi bana mantıklı gelmiyor. Su sıcaklığı sürekli 28 derecede sabit kaldıkça bir kaç gün kış uykusu hazırlığına girmeye çalışsa yem yemese bile ( ki 28 derecede kış uykusuna hazırlanması da çok çok zor bir ihtimal ) daha sonra mutlaka yiyecek, normal haline dönecektir su sıcaklığı sabit kaldıkçca. Bana kalırsa kış uykusuna yatırmayın, bir veterinere gösterin derim, şahsen kış uykusu hazırlığından ziyade üşütme olduğunu düşünüyorum, yem yememe ve çok fazla uyuyacak yer araması, hareketsizleşmesi zaten oldukça ciddi belirtiler.

Şu ana kadar da aniden yem yemeden kesilen kaplumbağalar duymuştum bir kaç kez, çoğunda ardından üşütme ya da akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar çıktı, bir kaçında bir iki gün yemeyip sonra eski haline döndüğü de oldu, az kısmında da yemden kesilmesi düşürme, kaybolma gibi nedenlerden dolayı meydana gelmişti. Bana sorarsanız hastalık konusunu ciddiye alın, bir aydır yem yememesi ciddi bir belirti, pek kış uykusu hazırlığı gibi görünmüyor hele sürekli akvaryum suyu 27-28 derecedeyse.

aragorn' Alıntı:
Meleğin akvaryumunda su sıcaklığını 23-24 dereceye ayarlayıp, hatta zaman zaman ısıtıcı kullanmadığınızı söylediğinizi hatırlıyorum. Yoksa şu ana kadar sağlıklı bir kaplumbağanın 27-28 derece su sıcaklığında kış uykusu hazırlığına girdiğini duymadım. Biyolojik saat konusuna gelince, bizlerdeki kaplumbağalar hiç doğa nedir görmemiş oldukları için sadece biyolojik saatten dolayı 28 derece gibi bir su sıcaklığında kış uykusuna yatacağını sanmam. Havaların da soğuması ile beraber hafif bir üşütme durumu olabilir. Bence mutlaka konusunda uzman bir veterinere gösterip iyice muayne ettirin.Eğer üşütme başlangıcı gibi bir durum varsa üstüne de kış uykusuna yatırırsanız çok yüksek ihtimalle kaplumbağanız bir daha uyanamaycaktır. Bir ay gibi bir süre oldukça uzun, bir aydır kış uykusuna girmeye hazırlanıyor olduğundan yem yememesi bana mantıklı gelmiyor. Su sıcaklığı sürekli 28 derecede sabit kaldıkça bir kaç gün kış uykusu hazırlığına girmeye çalışsa yem yemese bile ( ki 28 derecede kış uykusuna hazırlanması da çok çok zor bir ihtimal ) daha sonra mutlaka yiyecek, normal haline dönecektir su sıcaklığı sabit kaldıkçca. Bana kalırsa kış uykusuna yatırmayın, bir veterinere gösterin derim, şahsen kış uykusu hazırlığından ziyade üşütme olduğunu düşünüyorum, yem yememe ve çok fazla uyuyacak yer araması, hareketsizleşmesi zaten oldukça ciddi belirtiler.

Şu ana kadar da aniden yem yemeden kesilen kaplumbağalar duymuştum bir kaç kez, çoğunda ardından üşütme ya da akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar çıktı, bir kaçında bir iki gün yemeyip sonra eski haline döndüğü de oldu, az kısmında da yemden kesilmesi düşürme, kaybolma gibi nedenlerden dolayı meydana gelmişti. Bana sorarsanız hastalık konusunu ciddiye alın, bir aydır yem yememesi ciddi bir belirti, pek kış uykusu hazırlığı gibi görünmüyor hele sürekli akvaryum suyu 27-28 derecedeyse.
Hmm melegin akvaryumunu 24 e ayarlamadim ben suyun sicakligi hep 27 derecede. Leylaninkide 26 27 derece, isitici kullanmadigim günlerde bile. Üsütme durumu yok çünkü gayet normal canli bir sekilde yüzüyor hatta biz geçerken kuru alandan suya zipliyor anormallik yok sadece yem yemesi azaldi. Ya ben bu hallerini geçen senede gördüm o zamanda manyamisti uyuyacak yer ariyordu aynisinin tipkisiydi o zamanda hasta diye veterinere götürdüm adam yok birseyi dedi. Kis dinlenmesine almadan önce zaten veterinere götürcem vitamin asisi için. Halen tereddüt içindeyim ama buradaki üreticiler bana kiziyor eger hayvan istiyorsa mutlaka yatirmalisin diye. Dinlenmeyi düsünüyordum fakat diger iki minik gelince onlari koyacak yerim olmadigi için vazgeçmistim. Simdi yine almak zorundayim dinlenmeye. Pfff

Ev ortamında kış uykusuna muhtemel sorunlarından dolayı pek yatırma taraftarı değilim şahsen, zaten şimdiye kadar da ısıtıcılı bir akvaryumda kış uykusuna yatmak isteyen kaplumbağa da duymamıştım sizinkine kadar. Karar sizin, kış uykusunun risklerini de göz önüne alıyorsanız yatırabilirsiniz tabi. Uygun şartlarda yatırıp baharda uyanan kaplumbağalar olduğu kadar ne yazık ki hasta uyanan ya da hiç uyanamayanlar da var, umarım siz bir sorunla karşılaşmazsınız bahar gelince.

Veteriner bunun gayet normal oldugunu soyluyor. Bir kaplumbaganin bunu bilmesi icin dogada yasamasina gerek yokmus. Yumurtadan ciktiklari andan itibaren bu hisleri varmis iclerinde. Birde espiri yapti kaplumbagan yuzme derside almadiki yuzmeyi ogrenmek icin bunlar onun icinde var cikar isitici dinlensin dedi. Ben kendimi iyi hissetmiyorum duygularim karisik dedim, sen iyi hissetmiyorsun diye o mevsimini kacirmak zorunda degil ayrica gecen senede yapmissin tecrubelisin falan dedi. Tam karara vardim tekrar bu sene kis dinlenmesine alacam zaten serseri manyak gibi dolaniyor saglikli oldugu halde.

Yüzme yetisi ile kış uykusunu aynı şekilde kıyaslamak yanlış, onlar için yüzme insanlar için nefes almayı bilmekle aynı şey doğar doğmaz zaten bunun bilincinde oluyorlar yaradılışları gereği. Yüzmeyi bilmeden yaşamaları zaten imkansız ancak kış uykusu yaşamları için olmazsa olmaz zaruri bir ihtiyaç değil evcil yaşama uyum sağlamış olanlar için hele. Dediğim gibi umarım sorunsuzca yatırıp uyandırabilirsiniz bahar geldiğinde.

Geri