Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Başlangıç Rehberi

strange41

Yeni Üye
Yeni paludaryum kurmak için yardım ve öneri bekliyorum

Merhaba arkadaşlar paludaryum kurmaya karar verdim. 60 40 35 boyutlarına yakın bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum yaklaşık 80-90 litre oluyor. Temel olarak hangi malzemeleri almalıyım.

Isıtıcı olarak (100w kullanılıyor genellikle)ne önerirsiniz? .

Filtre olarak şelale-askı tarzı filtreler tercih ediliyor. Sessiz olması bakımından hangisini önerirsiniz? .

Ayrıca kullanacağım ürünlerin çok kalitesiz olmasını istemem yani durmadan bozulması pek hoşuma gitmez.Ortalama kalite ve düşük fiyat tercihimdir.

Boyutlar veya başka bir konuda da öneride bulunabilirsiniz?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Cvp: Yeni paludaryum kurmak için neler gerekli

Ortalama olarak litre başına 1 w olarak hesaplarsak 100w alacağınız akvaryuma yeterli gelir, ancak 200 - 300w alırsanız ileride akvaryumu büyütünce değiştirmek zorunda kalmazsınız ve 100w ısıtıcıya göre daha performanslı çalışır.

Filtre olarak dış filtre almanızı öneririm, 50litre ve yukarısı hacimli akvaryumlarda dış filtreler daha sağlıklı sonuçlar veriyor. Ancak dış filtre alacak durumunuz yoksa saatte en az 500 litre su çevirme kapasiteli bir şelale filtre veya iç filtre almalısınız. Dış ve iç filtreler sessiz oluyor ama şelale filtreler suyu akvaryumun dışından akvaryuma döktüğü için su şırıltısı rahatsız ediyor. Su sesini kesmek mümkün, bir parça süngeri dökülen suyun altına vantuzla yapıştırınca su süngerden akvaryuma geçiyor ve ses kesiliyor.

Kuru alan lazım, onu kendiniz yapmalısınız veya piyasada hazır satılanlardan bulabilirseniz onlardan alırsınız. Kuru alanı genelde cd kabından yapıyorlar. Birde kuru alanı ısıtmak için bir lamba ve soft bir ampüle ihtiyaç var. 40 w olması yeterli. Yazın 25w da kullanabilirsiniz. Uv - b lamba gerekiyor, d vitamini ihtiyacını karşılamak için. Fiyatları biraz pahalıdır durumunuz yoksa, eczanelerde satılan devit 3 isimli d vitaminini de kullabilirsiniz. Ama kaplumbağanızı güneşlendirdiğiniz zamanlarda devit 3 kullanmayın. Aşırı gelir. Bunun yanında sera, tetra ve jbl gibi kaliteli yemlere ve iyi bir multi vitamine ihtiyacınız var. Sera reptilin önerimdir.

Eğer akvaryumunuzu bir daha değiştirmek istemiyorsanız direkt 100cm bir akvaryum alın, uzun yıllar rahat rahat kullanırsınız.

Bu arada eğer kaplumbağalarınız 2 den fazlaysa 100 cm akvaryum 2 seneye kalmaz yetersiz gelir ve daha iyi bir filtreleme sistemine ihtiyacınız olur.

Cvp: Yeni paludaryum kurmak için yardım ve öneri bekliyorum

Alttaki yoruma geçiniz. :D

Arkadaşlar su kaplumbağası beslemek istiyorum.Yaşam alanı tamamen hazır olmadan kaplumbağayı almak istemiyorum. Hazırlıklar şunlar eksikler nerede?

yaklaşık 70 45 45 boyutlarında (125 litre) bir akvaryum yaptıracağım. 70cm boyu olacak şekilde ideal en boy nedir? ne kadar tutar? kocaeli'ndeyim fiyatlar konusunda hiçbir fikrim yok.

Ct Atman Hf 400 Şelale Filtre (sessiz olması için sünger ile bişiler yapmam lazımmış.)
yaklaşık 30tl

Roxın Isıtıcı 300 Watt yaklaşık 15tl.

Termometre yaklaşık 4tl.

Sera Raffy P (Stick) 100 Ml 7tl
Jbl Gammarus mix Kaplumbaga Yemi 100 Ml 6tl
Sera Profesyonel Sürüngen Yemi Etcil 250Ml 15tl.

Anlaşılan temel olarak akvaryum + 75 TL ye ihtiyaç var galiba.

Seçtiğim ürünleri önerir misiniz?
Bu ürünleri daha ucuza bulabileceğim internet sitesi bilen var mı?
Başlamak isteyenlere iyi bir rehber olması açısından yorumlarınızı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Cvp: Yeni paludaryum kurmak için yardım ve öneri bekliyorum

Juenpetmarket.com, işini en iyi yapan sitelerden biridir, fiyatlarıda gayet uygun.

Isıtıcınız yeterli gelir ve uygundur.

Filtre olarak hf 400 125 lt için kesinlikle çok yetersiz. 125 litre için dış filtre almak en mantıklısı olur. Çünkü şelale ve iç filtreler 60 70 lt kadar iyi temizlik yapabiliyor.

Uv - b lambaların fiyatı 60 - 100 lira arası değişiyor.

Akvaryumunuzun boyutları uygun, ama ortalama 2 sene sonra yetersiz gelebilir. Tek kaplumbağa için ise 3 4 yıl idare eder.

Yem olarak raffy p güzel seçim gammarus da öyle ama sera prof. sürüngen yemi yani sera carnivoru yavru kaplumbağalar genelde yiyemiyor çnkü büyük ve sert oluyor. Bunun yerine tetra reptomin alın, içeriğinin sera raffy p den daha iyi olduğunu söyleyenler var.

Geri