Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek Kaplumbağaların Bakımı

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
Beslenme: Gelişimlerinin doğru tamamlanmasına yardımcı olabilmek adına bol bol protein ağırlıklı beslenmelidir.Tabii bunun yanında da yediği kadar da sebze yemesine önem verilmelidir.Her gün kafası kadar yem verilmelidir.

Güneşlenme: Küçükken özellikle kabuk ve kemik gelişime katkı amaçlı uzun süre direkt olarak güneşlenmesine yardımcı olunmalıdır.Güneşlenmek özellikle ergenliğe girişte yaşanan kabuk beyazlanmasına birebir gelir.

Sıcaklıklar:Suyun sıcaklığı 26-29 C derece arasında olmalıdır.Tavsiye edilen sıcaklık 28 C derecedir.Kuru alanın sıcaklığı 30-33 C derece arasında olmalıdır.Tavsiye edilen sıcaklık 32 C derecedir.Not:Yazıya eklemeler yapılacaktır.

Önbellek,Tarçın~
 
szlere bişi sormaq istiorum bnm kaplmbağmm daha coq küçük ve sürekli uyuyolar bişi yemiyolar hiç kıpırdamıolar bazen arda kıpırdıolar ne yapmm gerekiyor hasta olabilirmi?
 
keen.angel' Alıntı:
szlere bişi sormaq istiorum bnm kaplmbağmm daha coq küçük ve sürekli uyuyolar bişi yemiyolar hiç kıpırdamıolar bazen arda kıpırdıolar ne yapmm gerekiyor hasta olabilirmi?

Diğer başlıkta sormuştunuz bu soruyu orada bir cevap vermeye çalıştım.
 
ye benm kaplumbağamda çok küçük hediye bide...ve hiç hareket etmio ölmüştür dio herkes annem at dedi:(...napmam gerekio kış uykuus olabilirmi..ne zmzn biter ayrıca..cevaplarsanız sevinirim..şimdiden teşekkürler
 
Suyu soğuksa ondan uyuşuk olur. Akvaryum ve ısıtıcı varsa canlı olur...
 
foruma hoşgeldiniz öncelikle..

akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve ısınma lambanız varsa sorun yok demektir alışma süreci yaşıyordur ancak plastik kaptaysa kaplumbağanız kısa zamanda o kaptan kurtulmalı ve bir akvaryum edinmelisiniz. forumda bakım başlığında daha ayrıntılı bilgi de bulabilirsiniz.
 
plastik kapta hediye olduu için öle almış arkadaşlar...hiç hareket etmio kaç gündür suyunu ılıklaştırıorm arada...
 
eebruu' Alıntı:
plastik kapta hediye olduu için öle almış arkadaşlar...hiç hareket etmio kaç gündür suyunu ılıklaştırıorm arada...

Akvaryum ve isiticisiz normale dönmez zaten. Akvaryum almaniz gerek ve isitici suanki kaldigi kaptaki suyun derecesini ölçün ve akvaryuma koydugunuzda o derecenin 2 kati fazla yapin sicakligi, örnegin kapta 20 derece ise akvaryumda 22 olmali aradan 3 gün geçtikten sonra 24 yapin tekrar 3 gün sonra 26 taki 28 derece olana kadar. Bu adimlari yavas yavas tekrarlamazsaniz kalp krizi oluyormus yanlis hatirlamiyorsam. Yani biranda sicak bir ortama koymak ölümcüldür.
 
Ilık su da ekleseniz plastik kapta faydası olmayacaktır su yine soğur ısıtıcı olmadan. İmkanınız varsa bir veterinere gösterin derim ve ekipmanları tam bir akvaryum temin etmeniz en doğrusu olacaktır. Umarım bir hastalığı yoktur sadece plastik kaptan dolayıdır hareketsizliği. Akvaryuma geçtiğinizde de durum düzelmezse o zaman bir veterinere göstermeniz şart olur. Şimdilik onun için yapabileceğiniz en iyi şey ekipmanlarıyla beraber tam bir akvaryum almanız.
 
işte ben böyle sebeplerden dolayı doğum günlerinde hediye olarak su kaplumbağası alınmasına sonuna kadar karşıyım. bana da aldılar iki tane doğum günümde ve akvaryum alacak maddii durumum olmadıgı halde yememden kısıp akvaryum almaya para hazırlıyorum yazın sonuna doğru ancak ekipmanları tam bir akvaryum alabilecem sanırım. camcıda 100*40*40 akvaryuma (kapaksız sadece cam) 50 lira fiyat verdiler sizce fiyat uygun mu yoksa fazla mı?

akvaryum anca yazın sonuna kadar tamamlıyabilecem. Ve yaz oldugu için ısıtma problemi olmuo hergün güneşlendiriyorum da. suyu da hergün iki kez değiştiriyorum. bu koşullarda bi sakıncası olmaz sanırım de mi yaz sonuna kadar?
 
Evet maalesef özel günlerde hediye olarak verilen hayvanların başında geliyor kaplumbağalar.
Fiyat oldukça uygun bence kapağın zaten çok masrafı olmayacaktır sürgülü olcak şekilde yine camdan yaptırabilirsiniz kapağı da camcıya. Piyasada o ölçülerde bir akvaryumu 50 tl ye bulamazsınız. Bir de yaptırırken camcıya normal silikon değil de siyah olan akvaryum silikonlarından kullanmasını söyleyin. Camcıda bulunmayabilir o silikonlardan sizin almanız gerekebilir.

Kesinlikle olmaz diyemeyiz en ufak bir hava akımından bile etkilenebilen hayvanlar sonuçta ve suda sıcak olmazsa bu risk daha da artar. Umarım herhangi bir sorun olmaz.
 
ilgin için teşekkürler. Gittiğim camcı birçok kez akvaryum yapmış biri olduğundan silikon sorunu olmadı. fiyat da zaten o ölçüde piyasada 150 ytl ye bulabildim en uygununu. camcıda yaptırınca bayağı ucuza geliyor. inşallah en kısa zamanda evlerini hazırlamış olurum kaplumbağalarıma. bu arada biri 3,5 cm diğeri 4 cm çok sevimliler :d
 
Ben teşekkür ederim fiyatlar bayağ artmış ya sanırım ben bakmayalı piyasaya. Evet camcının dediği oldukça uygun bir fiyat gerçekten. Uuzn yıllar beraber olursunuz umarım kaplumbağalarınızla. İyi paylaşımlar dilerim.
 
Arkadaşlar mutlu bir haberim var. akvaryum yaptırmak için yaz sonunu beklemiycem ve para biriktirmeme de gerek kalmadı. Dayımın büyük bir akvaryumu var ve bir zamanlar çok sayıda balığı vardı ama artık beslemiyor ve akvaryum içindeki bir sürü malzemeyle duruyormuş. O akvaryumu bana vericek. Bikaç eksik olucak çünkü dayım balık beslemişti. Onları da hemen halledip kaplumbağalarımın yeni evlerini hazır hale getiricem bir haftaya kalmadan
 
HAyırlı olsun
İyi bari bence kuru alanı camdan yeap veKuru alanı şimdiden yapıstırmaya başla
 
teşekkürler arkadaşlar...
kuru alanı camdan yapıcam ve camın üstüne ne tür bir madde koymamı önerirsiniz? kaplumbağalar için hangisi daha uygunsa onu yapıcam.

Ayrıca bugün yanlarına bir arkadaş daha aldım böylece 1 erkek 2 dişi oldular. Yeni aldığımı şu anda başka bir kaba koymak mecburiyetinde kaldım çünkü henüz çok ürkek ve atılan yemi yemeye bile çok tırsıyor diğerleri gelip onunkini de yiyor
 
Camın üstüne ıslak zemin paspası koayabilirsiniz ya da halıkaymaz benzeri bir şey de olur. Camın kenarlarının törpülenmiş olmasına dikkat etmelisiniz keskin kenar kalırsa kaplumbağa için risk oluşturabilir.

Cinsiyeti eğer kaplumbağanız ufaksa daha belli değildir. Diğerleriyle boy farkının olması da ürkek davranmasına yol açabilir. Umarım alışır yoksa kavgalar başlayacaktır ilerde de sorun daha tehlikeli anlaşmazlıklara kavgalara varabilir.
 
benim ilk ikisi birbirleriyle iyi anlaşıyolar. Yemlerini farklı yerlerde yedirdiğim için sorun olmadı aralarında hiç. Yeni aldığımı da özellikle biraz daha büyük olanını seçtim kabuk boyu 4,5 cm civarı. Benim anlamadığım nokta şu orda kaplumbağaları seçerken tüm kaplumbağalar kafasını içeri sokup hiç kıpırdamadan korkarak duruyorlardı. eve getirdikten 1-2 gün sonra çok farklı oluyor herşey. Yeni aldığım alıştı sayılır daha sadece 1 gün oldu alalı ve korkaklığı büyük ölçüde geçti. Bu hayvanlara petshopta napıyolar da bu kadar korkuyor bu hayvanlar? Çok merak ediyorum bunu...
 
Bakım şartlarından kaynaklanmakta hepsi. Hayvanlar yollarda kasalarda, kutularda peketlenip petshoplara geliyor petshopta da 30-40 kaplumbağa aynı kaba ya da ufak, içinde 2-3 cm su olan akvaryumlara (bazı yerlerde su bile koymuyorlar) konuyor. Yem vermiyorlar genelde suları kirlenmesin diye, filtre ısıtıcı falan zaten nerdeyse hiç birinde olmuyor, soğuk suda onlarca hayvan, aç bir şekilde pisliğin içinde yaşamaya çalışıyor anlayacağınız. Dolayısıyla da durum böyle olunca hayvanın korkması en doğal şey. Tamamiyle yanlış bakım şartlarından kaynaklanıyor yani.
 
Geri
Üst