Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

benekli kaplumbağa (European Pond Turtle) Emys orbicularis

cem

Süper Moderatör
Yönetici
geçen gün kuluda bir köye ziyarete gittim. bazı arkadaşlar hatırlar oradaki kaplumbağalardan bahsetmiştim. bana anlattıklarından çizgili kaplumbağa olduklarını düşündüm ama farklı bir tür çıktı. bir tanesini yakalayıp resmini çektim. orada koloni kurmuşlar. bu hayvan 15 cm veya o civarlarda kabuk boyuna sahip dişi. türünü saptayamamıştım. nette European Pond Turtle (Emys orbicularis) olarak geçiyor. kabuk musk turtle vücut yellow belly'ye benziyor. kafasını çıkarıp boynunu görmeme izin vermedi yarım saat bekledim. sonra alıp tekrar yaşadığı yere götürüp suyun önündeki otların oraya koydum. giderken beki kafayı çıkarır dedim. hareket bile etmedi. bir 20 dakikada orada bekledim. ve güneş altında yandığımla kaldım. bir iki saat sonra gittiğimde arazi olmuştu.

mailto:/1onait.jpg

mailto:/64dqw3.jpg

mailto:/2ynm23b.jpg

mailto:/p4bavn.jpg
mailto:/jb1kaq.jpg

mailto:/4jxawx.jpg

mailto:/2wh4bnr.jpg

mailto:/kd4z8j.jpg

mailto:/2d6tlu.jpg

burası yaşadığı yer. ortadaki koyu yeşil otların altından su akıyor temiz ve güzel ortamları var. kabuğunun temiz olmasından da belli zaten.

mailto:/2lm5f9t.jpg

mailto:/sqqgz6.jpg

bu da dediğim kuyu 4*4 metre ebatlarında yaklaştığımda bir tanesi dalın üstündeydi. bu yukardaki su akıntısı hemen solunda kalıyor. burdakiler çizgiliydi. dalın sol tarafında topraktan kuru alan var orada duruyorlardı. yalnız bu dala çıkmak için dik yüzeyden çıkmıştı hayvan. yani kuyunun dışına çıkabilme olanakları var. ama orayı benimsemişler. ben dört tane gördüm ama hemen suyun içine atlayıp koyboldular. bir 10 dakika kadar da onları bekledim ama çıkmadılar.

mailto:/O2vOQ4.jpg

Cvp: kuludaki kaplumbağalar

Ulkemiz kaplumbagalarindan benekli kaplumbaga abi, cok sevindim cunku bunlar cizgililerden daha riskli durumda

Nasıl güzel bir şey bu ya :) ortamda güzel tabi :) Ama iyi nöbet tutturmuşlar :D

emrede demişti benekli diye nette resmini bulamamıştım. yerleri çok güzel. serin, su temiz, yanlarda büyük kayalar var, üstlerine çıkıp güneşleniyorlar. rahatsız edecek kimsede yok. iki bahçe sınırında çevresi dikenli tel ile çevrili. bir çeken kurbağalar.

sorma neslihan pancar gibi oldum. yüz, ense, kollar kıpkırmızı. :smile: yalnız ben böyle sabır görmedim. bizimkiler olsa kafayı çıkarıp sağa sola bakar. bu gömdü kafayı kimse yok ortada. ilk teması benimle oldu. parmağımı yüzüne sürdüm. belki ısırırsa boynunu çıkarır diye. resimdeki gibi baktı durdu.

RE: kuludaki kaplumbağalar (benekli kaplumbağa)

Tahmin ettiğim gibi benekli Cem. Tarif edişinde tek deri çizgilerine takılmıştım, onlarda benek çıktı :)
Bu hayvanı görmen şans. Sayıları çok azaldı. Deri (bacak) yapısından bile çizgiliden daha karasal olduğunu görürsün. Benekli kaplumbağa çamur kaplumbağası familyasından ve güçlü kol ve tırnaklara sahip. Böylece tırmanması daha iyidir. Çizgilide bunlar ve slider arasında bir kara adaptasyonunda.
Yerleri bence çok güzel. Umarım rahatları hiç bozulmaz.

Cvp: kuludaki kaplumbağalar (benekli kaplumbağa)

köyde kimse yok doğru dürüst çoğu kişi yurt dışında çocuk desen hiç yok geneli yaşlı, bir kısmı orta yaşlarda bir yanı bizim küçük kardeşin kayınpederinin bahçesi diğer kısım boş tarla halinde su desen sene boyu akıyor kaynaktan çıkıyormuş. su azalması da söz konusu değil. bende bakmak için dikenli telin arasından geçtim. telleri yakın zamanda çekmişler yerler belli olsun diye. yavrularda varmış ben göremedim onları yeşillik yoğundu. zaten bu kısımda toplanmışlar yukarıdan aşağıya doğru yürüdüm bir tek bu yeşil bölgede gördüm.

Yavru olmasıda güzel. Demekki üremede sorun yok.

İlk defa gördüm güzelmiş :)

üremede sorun yok ortama tam adapte olmuşlar.

Doğada bir başka. Keşke aynı ortam sağlanabilse ama çok zor.

Bugün bu hayvanların bulunduğu yere geldim sular yükselmiş. Kuyunun üzerindeki dal parçasına kadar gelmiş. 2015 yavruları sıra sıra dizilmiş güneşleniyorlardı. Resim çekemeden suya daldılar. Çevrede kimse yok ekosistemleri güzel. Dere kısmına gidemedim. Ama su bol akıyor. Üremeye aynen devam ediyorlar. Birkaç kurbağada gördüm. Protein ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. Kurbağalar tükenmemiş dengeyi kurmuşlar. Su üstünde böceklerde var.

Cvp: benekli kaplumbağa (European Pond Turtle) Emys orbicularis

Bu sefer hiç fotoğraf çekmedin mi abi, ortamdan bir kaç kare bile olurdu.

Ayağımı kırdığım için dere tarafına inemedim. Kuyununda yukarıda resmi var. Hayvanlar o dal parçasına tahminen 6-10 cm boylarda dizilmişlerdi. Gördüm telefonu çıkarırken kuru otlara basınca sesten suya atladılar. Biraz bekledim ama kafa çıkaran olmadı. Çizgililer gibi pek su üstünü sevmiyorlar. Büyükleri hiç görmedim. Belkide büyüyünce dere tarafına geçiyorlardır. Arada 3 metre yok. Önceden dere ile kuyu arasında yol yapmış kuyu taşınca arayı kapamış. Belki o ara büyükler çıktı küçükler kaldı kuyuda.

Geri