Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Benekli Kaplumbağa

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
BENEKLİ KAPLUMBAĞA

mailto:/img6/2096/emysorbicularistajbaym1.jpg


Benekli kaplumbağa (Emys orbicularis), Emydidae familyasından tatlı sularda yaşamakla birlikte deniz kenarları ve acı sularda da görülen bir kaplumbağa türü.


Özellikleri ; Üst kabuğu siyahımsı ya da kahverengimsidir, boyun, bacaklar ve kuyrukta küçük sarı benekler vardır. Sırt kabuğu ile karın kabuğu yanlarda tam olarak kaynaşmıştır. Ortalama yetişkin bir benekli kaplumbağanın boyu 20 cm, kuyruğu 8 cm, ağırlığı da 1 kg civarındadır.


Yaşam şekli ; Gündüzleri bataklıkların kenarında güneşte dolaşan bu hayvan, akşamları durgun suların üstünde yüzer ya da kıpırdamadan durur. Kışı suyun dibinde kış uykusuna yatarak geçirir. Hem karada, hem sularda gelişen larvalar, balıklar, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenir.


Dağılımı ; Bu tür kaplumbağalara Avrupa'da çok rastlanır. Ülkemizde Trakya, Orta Anadolu, Batı Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 4 alt türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Yaşam alanları sürekli tahrip edildiği için soyu tükenme tehlikesi altındadır.
 

dexterx13

Bronz 5 Üye
Katılım
28 Ağu 2012
Mesajlar
34
Cvp: Benekli Kaplumbağa

merhaba arkadaşlar ben bu benekli kaplumbağadan almak istiyorum, 10 yıldır kırmızı yanaklı olanlardan besliyorum onlar hala duruyor ama bu türden de beslemek istiyorum nerden alabilirim yada satılırmı ?
 
Üst