Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

---Benekli Kaplumbağalar---

XxhuxleyxX

Bronz 4 Üye
Katılım
29 Ocak 2009
Mesajlar
54
[attachment=432]Benekli kaplumbağa (Emys orbicularis), Emydidae familyasından tatlı sularda yaşamakla birlikte deniz kenarları ve acı sularda da görülen bir kaplumbağa türü.
Özellikleri
Üst kabuğu siyahımsı ya da kahverengimsidir, boyun, bacaklar ve kuyrukta küçük sarı benekler vardır. Sırt kabuğu ile karın kabuğu yanlarda tam olarak kaynaşmıştır. Ortalama yetişkin bir benekli kaplumbağanın boyu 20 cm, kuyruğu 8 cm, ağırlığı da 1 kg civarındadır.
Yaşam şekli
Gündüzleri bataklıkların kenarında güneşte dolaşan bu hayvan, akşamları durgun suların üstünde yüzer ya da kıpırdamadan durur. Kışı suyun dibinde kış uykusuna yatarak geçirir. Hem karada, hem sularda gelişen larvalar, balıklar, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenir.
Dağılımı
Bu tür kaplumbağalara Avrupa'da çok rastlanır. Ülkemizde Trakya, Orta Anadolu, Batı Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 4 alt türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Yaşam alanları sürekli tahrip edildiği için soyu tükenme tehlikesi altındadır

kaynakça:http://tr.wikipedia.org
 

Ekli dosyalar

  • 800px-Emys_orbicularis_Tajba.jpg
    115.2 KB · Görüntüleme: 25

XxhuxleyxX

Bronz 4 Üye
Katılım
29 Ocak 2009
Mesajlar
54
bu arada konuyu yanlış koyduğum için özür dilerim bu kaplumbağa bi tatlı su kaplumbağası
 

gizemli_kiz19

As 4 Üye
Katılım
2 Nis 2009
Mesajlar
654
yetkililerden birisi düzeltir akşama doğru :D
teşekkürler.çok sevimli duruyor.gofretin yanına atsam mı ki acaba? :D
 

VamPrelLa

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
1,826
güzel konu ama iki gndür açtığnz konularn aynısı formda varr:D
 
Üst