Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

beni görünce korkuyorlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EMRE1991

SKF Delisi
beni görünce korkuyorlar ve mantar hastalığı halen geçmedi ne bi ufalma ne bi büyüme var ilaçlarını sürüyorum hep ama aynı duruyor diğer kaplumbağam da öyle duruyor balık yemi yiyorlar kendi yemelerini ve tavuk et yemiyorlar ne yapmam lazım

Cvp: beni görünce korkuyorlar

Sizi görünce korkmaları normal. Zamanla alışırlar. Kabuğu mantar olmayabilir. Veterinerin tanı koyması gerek aslında. Merhemi 2 hafta kullanın yine de. İmkanınız varsa tetra reptomin alın yem olarak. Turtle stick yemi ben de bir defa almıştım. Hiç yemediler atmak zorunda kaldım yemi. Kabuğu kalsiyum eksikliğine bağlı o halde ise kaliteli bir ana yem kullanmanız gerekir.

şimdi mantar olan kaplumbağa dondu kaldı nefes alip veriyor ama ağzını acıyor kapıyor bende götürdüm petshopa bu hasta değiştirim bunu dedi veterinere götürceklermiş bana yeni bi kaplumbağa verdiler

Sizin gibi yapan kişilere yazıyorum bunları.Şahsınızla ilgili bir durum değil.

Pet shoplardan oyuncak gibi 3 kuruş verip aldığınız bir canlı.Hemde ufacık korunmaya ihtiyacı olan bir canlı.Sizin ilginize, bakımınıza muhtaç olan bir canlı.
Ne demek hasta diyerek bir kaplumbağayı geri götürmek.Nasıl bir zihniyet bu?
Siz bir hayvanı evinize alırken her durumu göz önünde bulundurmalısınız.Hastalığını da sağlığını da.

Ben size o geri götürdüğünüz kaplumbağa ile ilgili olabilecek bir durumu yazayım:
Pet shop sahibi umursamadan diğer küçücük hayvanların içine o zavallı hasta yavruyu da koyacak.
İyi bir bakım olmadığı gibi bir de hastalığının etkisiyle kaplumbağa almaya gelen kişiler tarafından da elenmiş olacak.Bir daha sahiplendirilemeyecek belkide.
Mantar ise hastalığı o akvaryum, kap her ne ise orada yaşayan diğer kaplumbağalara da bulaşacak.
Hepsinin hastalanması sonucu pet shop sahibi ölsünler diye bekleyecek.Olmadı hepsini kaldırıp atacak bir çuvalın içinde.
Yerine yeni hayvanlar gelecek.
Olacak olan durumlardan en bekleneni bu.

Aldığınız canın sorumluluğunu taşıyamayacaksanız hiç almayın daha iyi.
Onlar zamanla bize alışıyorlar.Hatta güveniyorlar.
Fakat anlattığım zihniyette olan insanlar(!) yavruları resmen ölüme terk ediyor.

Bizler burada boşa yazmıyoruz.
Lütfen onları koruyun.Çünkü onların sizden başka kimsesi yok.

Herkesi artık biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

merak etmeyin ben bu zamanda kadar 5 tane besledim ilk kere hastalıklı çıktı oda suyun içinde toparladın kaldı öyle aldım yerin veterineri varmış oraya götürcekmiş heryer sizin bildiğiniz gibi değil lafa atlıyorsunuz bilip bilmeden :)

Burada kaç kaplumbağa besleyip beslemediğiniz umurumda bile değil doğrusu.
Ben yapılan bir davranışın nelere mal olabileceği hakkında yazdım ve bir genellemeydi.
Sonuç olarak ne olursa olsun yaptığınız şeyin savunulacak bir tarafı yok.

evde durup ölmesini beklemekdense bi veterinere gidip bakılmasını tercih etmek daha güzel değilmi ??

Zencefil'e yazdıkları ve düşüncesi hakkında tebrik ediyorum aynen bende katılıyorum. Her yer inanın artık bildiğimiz gibi bir yer. Eğer düşüncelerimize saygı duymayacaksanız tekrar foruma girmezsiniz olur biter. 2 yıl garantili mal değil o canlılar alın bunu yenisini verin diye. Senin para verip aldığın hayvanı veterinere götürmezken bunu pet shoptan mı bekliyorsun?

(Açık konuşayım bu forumda kalmaya devam ettiğiniz sürece diğer bilgili veya deneyimli arkadaşları bilmem ama şahsımdan yardım alamazsınız bu dediklerinizden sonra)

Konu saptırılmasın artık lütfen konuşma şeklinize dikkat ederek konu başlığı hakkında sorularınızı sormaya devam ediniz.

incubus senden yardım isteyen oldumu ??

EMRE1991' Alıntı:
incubus senden yardım isteyen oldumu ??
Buraya konu açıyorsan benden de yardım istiyorsun diğer yöneticilerden de üyelerden de.

Konu saptı. Kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri